مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق خبر داد

زیان ۸ میلیارد ریالی تعطیلی نمایشگاه‌های کرمان

در ۴ ماه اخیر، تقریبا ۵ عنوان نمایشگاهی استان کرمان لغو و ضرری افزون بر ۸۰۰ میلیون تومان به‌طور مستقیم به سایت نمایشگاه کرمان وارد شد که با احتساب زیان بخش‌های مرتبط با صنعت نمایشگاهی استان، این رقم بسیار فراتر از عدد ذکر شده است.

امیرحسین سعید در گفت‌وگو با صمت پیرامون این موضوع اظهارکرد: تقویم نمایشگاهی امسال استان کرمان را با ۴۰ عنوان نمایشگاه در ۲۵ تاریخ در کارگروه توسعه صادرات استان و با همراهی خوب سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و اصناف و معاونت اقتصادی استانداری کرمان به تصویب رسانده بودیم و پیگیری برای اجرای آنها نیز انجام شده بود که متاسفانه از اسفند با مهمان ناخوانده کرونا مواجه شدیم و به ناگاه همه فعالیت‌ها متوقف شد و آینده رویدادها نیز در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.
سعید در ادامه گفت: با آرام‌تر شدن جو موجود و بهبود وضعیت استان، در اواخر اردیبهشت امسال، تقاضای مجددی را به کارگروه توسعه صادرات استان برای برگزاری نمایشگاه‌ها ارائه دادیم که خوشبختانه در نشستی به ریاست استاندار، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی از اواخر خرداد به تصویب رسید که این مصوبه در ادامه ازسوی ستاد استانی مبارزه با کرونا هم تایید شد.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق افزود: نمایشگاه معدن، صنایع‌معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته و همچنین نمایشگاه ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی به‌عنوان نخستین نمایشگاه این دوره و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، روز گذشته گشایش یافت و پس از آن هم برای نخستین‌بار در استان کرمان نمایشگاه مدیریت بحران، امداد و نجات و پدافند غیرعامل را برگزار خواهیم کرد. 
وی تاکید کرد: با توجه به تنوع معادن مختلف و وجود ظرفیت‌های عظیم معدنی در سطح استان کرمان، این استان برای برگزاری نمایشگاه معدن، بهترین انتخاب است چنانکه استقبال شرکت‌کنندگان در ادوار گوناگون برگزاری این نمایشگاه که به‌عنوان یک رویداد شاخص نمایشگاهی در سطح ملی شناخته شده، بر این نکته، مهر تایید می‌زند. 

این کارشناس نمایشگاهی تصریح کرد: در تناسب با این شرایط، سطح انتظار از برگزاری نمایشگاه معدن هم بالاست و انتظار می‌رود در این نمایشگاه، ارائه و تبادل خدمات فنی‌مهندسی مورد توجه ویژه قرار گیرد و با توجه به شرایط تحریمی کشور، شرکت‌کنندگان روی ظرفیت‌های ساخت داخل متمرکز شوند. 
 وی یادآور شد: به مجری نمایشگاه نیز درباره فراهم کردن زمینه حضور شرکت‌ها و صنایع بزرگ همزمان با صنایع کوچک و متوسط و قطعه‌سازان بومی تاکید کرده‌ایم. سعید افزود: در نمایشگاه امسال و در راستای برگزاری یک نمایشگاه تخصصی در سطح مطلوب، شاهد تنوع شرکت‌کنندگان هستیم و تلاش خواهد شد بستر مناسبی برای تامین‌کنندگان و ارائه ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایشان فراهم شود. 
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق تصریح کرد: رویکرد و باور ما در مجتمع نمایشگاهی جنوب‌شرق این است که این مجموعه باید محور توسعه اقتصادی استان کرمان باشد.
 وی افزود: بر همین اساس برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در اولویت قرار دارد چراکه نمایشگاه‌های تخصصی به پویا شدن اقتصاد استان کمک خواهد کرد. 

وی تاکید کرد: ارزش هر رویداد نمایشگاهی بسته به خروجی و برآیند آن نمایشگاه و میزان قراردادهای منعقد شده و اثرگذاری آن بر رشد اقتصادی استان است که با همین نگاه در امسال درصدد هستیم پس از برگزاری هر نمایشگاه تخصصی به کمک مشارکت‌کنندگان، گزارشی از قراردادها، توافقات و مبادلات انجام‌شده در جریان برگزاری نمایشگاه را ارائه دهیم تا بر مبنای آن بتوانیم برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای توسعه فعالیت نمایشگاهی در استان داشته باشیم.
سعید افزود: برنامه برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی استان در ادامه روند گذشته اعلام‌شده و با همراهی و هماهنگی استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق کرمان، برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی با عناوین تازه مثل نمایشگاه خشکبار نیز در دستور کار قرار دارد. 

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق یادآورشد: در مجتمع نمایشگاهی جنوب‌شرق همچنان با برخی محدودیت‌های زیرساختی مواجه هستیم و در تلاشیم این محدودیت‌ها رفع و شرایط مطلوب‌تری با افزودن به فضای نمایشگاهی و ایجاد فضای فرهنگی و رفاهی و تفریحی در این مجموعه ایجاد شود. 
وی با اشاره به زیان ناشی از کرونا به شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق و صنعت نمایشگاهی استان، تاکید کرد: با توجه به تعدد مشاغل و بخش‌هایی که مرتبط با صنعت نمایشگاه هستند و از سویی با توجه به اهمیت بالایی که تداوم فعالیت نمایشگاه‌ها در استان دارد لازم است مجموعه حاکمیتی استان به یاری این بخش بیاید تا بتوانیم به‌عنوان محور رشد و توسعه اقتصادی استان کرمان همچنان نقش‌آفرینی کنیم.


چاپ