صمت گزارش می‌دهد

از صفر تا صد نمایشگاه کاپرکس در کرمان

نخستین نمایشگاه ملی نشست‌های تخصصی مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و امداد و نجات در فضایی به مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع و با حضور ۴۰ شرکت و سازمان و ۷ نشست تخصصی و کارگاه آمورزشی در محل نمایشگاه‌های دائمی کرمان گشایش یافت.

نخستین نمایشگاه و نشست‌های تخصصی مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و امداد و نجات استان کرمان (CAPRREEX)، با حضور مسئولان استانی و نمایندگان استانی در مجلس شورای اسلامی و همچنین شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی استان از ۱۴ تیر ۱۳۹۹ در محل نمایشگاه بین‌المللی جنوب‌شرق کرمان افتتاح شد. 
هدف از برگزاری این نمایشگاه ارائه توانمندی‌های واحدهای HSE شرکت‌های معدنی و صنعتی و امکانات و توانایی‌های آنها در مقابله با بحران‌ها و حفظ سلامت سرمایه انسانی و حفظ شرایط تولید پایدار است. این نمایشگاه به مدت ۳ روز از ۱۴ تا ۱۶ تیر در محل نمایشگاه بین‌المللی جنوب شرق کرمان دایر بود.

کرمان، قطب HSE معادن می‌شود

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب شرق کشور در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه و نشست‌های تخصصی مدیریت بحران، پدافند غیرعامل امداد و نجات اظهار کرد: باتوجه به اینکه کرمان قلب معادن کشور است، انتظار این است این نمایشگاه مقدمه‌ای باشد که کرمان را به‌عنوان قطب فعالیت‌های HSE در صنایع و معادن کشور معرفی کنیم.
امیرحسین سعید، مدیرعامل شرکت نمایشگاهی جنوب‌شرق کرمان در آیین افتتاح نمایشگاه مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و امداد و نجات استان کرمان اظهار کرد: این نمایشگاه با عنوان مدیریت بحران، پدافند غیرعامل امداد و نجات است که شرکت‌ها بتوانند توانایی‌های خود را در عرصه مدیریت بحران و HSE به نمایش بگذارند و برای نخستین‌بار در استان به هم‌افزایی در مدیریت بحران و امداد و نجات از طریق انتقال تجارب دست پیدا کنند. 
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه کرمان قلب معادن کشور است، انتظار این است این نمایشگاه مقدمه‌ای باشد که کرمان را به‌عنوان قطب فعالیت‌های HSE در صنایع و معادن کشور معرفی کنیم. 
سعید برگزاری نمایشگاه تخصصی مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و امداد و نجات را اتفاقی ارزشمندی دانست و اظهار کرد: این نمایشگاه با همت دغدغه‌مندان این عرصه در وسعتی به متراژ ۴۵۰۰ متر و با حضور ۴۰ شرکت و سازمان و برگزاری ۷ نشست تخصصی و کارگاه آموزشی از ۱۴ تا ۱۶ تیر برای نخستین‌بار در استان کرمان برگزار شد تا گامی مثبت در راستای تحقق اهداف مهم استان کرمان برداریم.
مدیرعامل شرکت نمایشگاهی جنوب‌شرق کرمان در پایان از تمامی شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه و به‌ویژه اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت صنایع مس ایران و نماینده مردم جیرفت در مجلس اسلامی تشکر کرد.

شرکت مس همراه با مردم

در ادامه این مراسم، اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس در آیین افتتاح نمایشگاه مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و امداد و نجات استان کرمان در ابتدا ضمن تقدیر و تشکر از تمام دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: می‌دانم که تمام مسئولان استان کرمان خالصانه و مخلصانه تمام تلاش خود را در ارتباط با شیوه ویروس کرونا انجام می‌دهند که مردم شرایط بهتری را داشته باشند.


وی در ادامه درباره اقدامات شرکت مس اظهار کرد: شرکت صنایع مس درسال ۹۸ در عرصه تولیدی از رکورد تولید ۲۵۰ هزار تن تولید کاتد عبور کرده است و امیدواریم در سال جهش تولید ازعدد ۲۸۰ هزار تن مس کاتدی در کشور عبور کنیم.
سعدمحمدی ادامه داد: اتفاقاتی در حوزه اکتشاف در استان رخ داده است و ذخایر خوبی را توانسته‌ایم به اکتشاف برسانیم و توانستیم سر فصل جدیدی را برای بازگشایی معادن جدید داشته باشیم.
وی افزود: طرح توسعه صنعت مس به میزان ۲ میلیارد و ۲۷۰ میلیوون یورو به همراه ۲۰ هزار میلیارد تومان به تصویب رسیده است و فضایی را در آینده ترسیم می‌کند که بتوانیم جهت ایجاد اشتغال در استان حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس در ادامه اظهار کرد: ما در انتهای سال ۹۸ امتحانی را برگزار کردیم که زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را مهیا کنیم و در شهریور امسال نیز با برگزاری یک امتحان دیگر ۳۰۰ نفر دیگر را شاغل خواهیم کرد و امیدواریم این روند به‌طور متناوب ادامه داشته باشد و ما بتوانیم از جوانان برای معادن جدید در دست بازگشایی استفاده کنیم.


وی ادامه داد: مس در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بیش از ۲ و نیم برابر افزایش صادرات داشته است و در امسال و در مدت ۳ ماه رکورد سال گذشته را با بیش از ۲۰ درصد افزایش داده‌ایم. 
مدیرعامل شرکت ملی مس در ادامه بیان کرد: شرکت مس به‌طور قطع در این شرایط کنار مردم خواهد بود و در شرایط سخت مردم را تنها نخواهد گذاشت و این یک افتخار است که شرکت مس در راستای اقدامات اجتماعی در روستاها بیش از۷۰ زمین چمن‌مصنوعی را به بهره‌برداری رسانده که جوانان در بیشتر نقاط استان از این زمین‌ها برای ورزش استفاده کنند.
سعدمحمدی درباره اقدامات شرکت مس درباره جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بیان کرد: شرکت مس یک بیمارستان ۵۰ تخته در شهر رفسنجان را با تمام امکانات پزشکی ایجاد کرده است که به‌زودی با حضور مقامات استانی افتتاح خواهد شد.
 ضمن اینکه در شهر بابک تجهیزات پزشکی و ۲۵ تخت با تمام امکانات پزشکی و برای روستاهای اطراف سرچشمه نیز امکانات پزشکی را مهیا کرده‌ایم. 

همچنین تمام وسایل مورد نیاز برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا شامل ماده ضدعفونی‌کننده، ماسک و دستکش را تهیه و پخش کرده و با تغییر نوبت‌های کاری و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی توانستیم این بیماری را به شکل مناسب کنترل کنیم. 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس در پایان ضمن تاکید بر همراهی و حمایت از مردم ازسوی شرکت ملی مس اظهار کرد: این افتخاری برای ما است که هرآنچه در توان داریم را برای مردم عملی و اجرا کنیم.

بحران و پیک جدی کرونا در استان کرمان نداشتیم

حمیدرضا رشیدی‌نژاد نیز در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه و نشست‌های تخصصی مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و امداد و نجات در محل دائمی نمایشگاه‌های جنوب‌شرق اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا که یک شوک به دنیا و کشور ما وارد شده بود، مسئله خیلی جدی گرفته می‌شد و همه افراد خود را سهیم دانسته و خودجوش وارد عرصه مقابله با این بحران به صحنه آمدند. وی با اشاره به تلاش حامیان مالی و معنوی در راستای مقابله با کرونا افزود: وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای ما این بود که همه تلاش خود را به‌کار بگیریم، اما یک سازمان به‌تنهایی از پس مقابله با کرونا بر نمی‌آید. رشیدی‌نژاد تصریح کرد: کرونا، مسئله جدی و اجتماعی است و می‌طلبد همه دست‌اندرکاران اداری کمک کنند و به ویژه همراهی مردم موجب می‌شود در مقابله با این بحران به پیروزی برسیم و امیدواریم هرچه زودتر این پیروزی محقق شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: با توجه به اینکه زندگی، چرخ اداری و اقتصادی کشور به‌ویژه در شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که بر کشور ما حاکم است، باید بچرخد و لازم است این مسئله فراموش نشود و با عنایت به این موضوع، مسائل بهداشتی رعایت شود. وی افزود: آنچه به آن اصرار داریم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و هرچه سختگیری شود به نفع همه است و شاید تعطیلی‌ها آنچنان جواب ندهد. رشیدی‌نژاد با تاکید بر اینکه باید رفتار ما تغییر کند و معلوم نیست این وضعیت تا کی ادامه پیدا کند، گفت: ترس و واهمه ما این است که خدای نکرده شیوع بیماری بیشتر شود. 


وی تصریح کرد: در استان کرمان بحران و پیک جدی از ابتدا نداشتیم، اما اکنون استان و به‌ویژه جنوب از شریط خاص و ویژه‌ای برخوردار است و با رعایت فاصله‌گذاری و توصیه‌های بهداشتی به‌طور قطع می‌توانیم کمک کرده و از درگیر شدن بیشتر هم استانی‌ها جلوگیری کنیم.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: آمادگی‌هایی که از ابتدا در استان وجود داشت، در زمینه مسائل بهداشتی و زیرساخت‌های درمانی که باید آماده می‌شد، در این جهت همه وارد عمل شدند و به‌ویژه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی توانمند که از آنها قدردانی می‌کنم.


وی افزود: شرکت‌های معدنی و صنعتی مس، گل‌گهر و گوهرزمین با کمک‌های مالی در زیرساخت‌های موردنیاز برای بیماران کرونایی همکاری کردند که از این مجموعه‌ها و همکارانشان در استان قدردانی می‌کنم.
در ادامه این مراسم حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان و فلاح مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان به‌طور جداگانه با اهدای لوح تقدیر از اردشیر سعدمحمدی به خاطر اقدامات ویژه شرکت مس در تهیه و تامین ملزومات پزشکی و تجهیز بیمارستان شهربابک و بیمارستان ولیعصر(عج) رفسنجان در مقابله با کرونا قدردانی کردند.

امداد و نجات، محور اصلی فعالیت هلال‌احمر

رضا فلاح، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان هم که یکی از سخنرانان اصلی این مراسم بود، اظهار کرد: امروز جمعیت هلال‌احمر و صلیب‌سرخ در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا در درمان و توانبخشی، آموزش‌های همگانی، امداد و نجات، جوانان و داوطلبان فعالیت می‌کند. وی افزود: محور اصلی فعالیت هلال‌احمر، امداد و نجات است که برای اقدامات بشردوستانه و نجات همنوع خود در هر جایی از دنیا بدون نگاه سیاسی و با بی‌طرفی و بی‌غرضی خدمت می‌کند. فلاح تصریح کرد: امداد و نجات هلال‌احمر در ابعاد گوناگون انجام می‌شود و پیشگیری و آموزش‌های همگانی به عنوان یک اولویت در هلال‌احمر پیگیری می‌شود. مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر کرمان بیان کرد: افرادی که در هلال‌احمر فعالیت می‌کنند، داوطلبان هستند و کار ما داوطلب‌محور است و بیش از ۳۰ هزار نیروی داوطلب در همه حادثه‌ها حضور دارند و موجب شده امروز هلال‌احمر در خط مقدم پوشش حادثه باشد و یکی از نهادهای شایسته مدیریت بحران در کشور و استان باشد.

چند تقدیر ویژه در حاشیه نمایشگاه

در جریان این مراسم از کتاب «راهنمای کاربردی بهداشت محیط برای پیشگیری از کرونا ویروس» که از سوی واحد HSE مجتمع مس سرچشمه منتشر شده است و «سند چشم‌انداز ایمنی» که حاوی دیدگاه استراتژیک، اهداف کلان و خرد در مواجهه با کروناست با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز رونمایی شد. در ادامه این مراسم از اپلیکیشن«پایش سلامت» که با هدف ثبت اطلاعات خود اظهاری علائم بیماری، عدم‌رعایت موارد بهداشت فردی و محیطی ازسوی کارکنان شرکتی و پیمانکار به‌منظور پایش سلامت افراد و محیط کار از سوی معاونت توسعه سرمایه انسانی و فناوری اطلاعاتی طراحی و تولید شده است با حضور مدیرعامل شرکت مس رونمایی شد.


چاپ