صمت از نخستین رویداد نمایشگاهی تهران پس از ۱۲۰ روز گزارش می‌دهد

نخستین نمایشگاه ۹۹ در تهران کلید خورد

میلاد محمدی: از روز شنبه رویداد دستاوردهای مقابله با کرونا با حضور حمیدرضا زادبوم معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت و بهمن‌حسین‌زاده مدیرعامل سایت نمایشگاهی تهران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران کلید خورد. این رویداد در ۲ سالن اصلی برپا و یک نمایشگاه جانبی نیز با عنوان رویداد ملی دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با کرونا در کنار آن برگزار شده است. 


نمایشگاه دستاوردهای مقابله با کرونا با مجوز ستاد ملی کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. البته قرار بود سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در این افتتاح حضور داشته باشند که این امر محقق نشد.
در این نمایشگاه که سفرا، رایزن‌ها و مسئولان کشوری مهمان آن بودند، بازدیدکنندگان تحت شرایط خاصی و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از نمایشگاه بازدید کردند. اتصال شرکت‌های تولیدکننده داخلی و صنعتی، شناسایی محصولات فناورانه تولید داخل و رونق و توسعه صادرات از اهداف این نمایشگاه عنوان شده است. صمت از کم و کیف این رویداد گزارش می‌دهد. 


مشارکت ویژه ۱۵۰ شرکت تولیدی و صنعتی 


نمایشگاه فناوری‌های داخلی مقابله با کرونا با عنوان «جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا» در حالی برگزار شده که حدود ۱۲۰ روز از برپایی آخرین رویداد نمایشگاهی در سایت تهران می‌گذرد. این نخستین‌بار است که بین ۲ رویداد نمایشگاهی ۴ ماه فاصله ایجاد می‌شود. 
در نمایشگاه تخصصی جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا، محصولات و کالاهای مرتبط با پیشگیری، مبارزه و کنترل عفونی تولید داخل و نیز دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه و در معرض دید متخصصان قرار گرفته شده است. مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران از مشارکت ۱۵۰ شرکت تولیدی و صنعتی در نمایشگاه دستاوردهای مقابله با کرونا خبر داد و گفت: بازدید از نمایشگاه جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا برای عموم آزاد نیست و سفرا، رایزنان و مسئولان کشوری، مهمان نمایشگاه بین‌المللی هستند.

بهمن حسین‌زاده در آستانه آغاز به‌کار نخستین نمایشگاه سال ۹۹ اعلام کرد: دست‌اندرکاران و بازدیدکنندگان تحت شرایط خاصی و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از نمایشگاه بازدید می‌کنند.
وی افزود: پروتکل‌های چهارگانه صنعت نمایشگاهی با ۴ ماه کار مطالعاتی، تدوین و شیوه‌نامه اجرایی آن ابلاغ شده است. این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها با برخورداری از تخفیف ۵۰ درصدی در نمایشگاه حضور دارند. کمیسر ژنرال اکسپو همچنین گفت: براساس دستور وزیر کشور، امکان بازدید عمومی از رویدادهای نمایشگاهی فعلا امکان‌پذیر نیست و فقط افراد تخصصی و مرتبط با موضوع رویدادها امکان بازدید دارند. حسین‌زاده با قدردانی از همه تلاشگران و فعالان نمایشگاهی، برگزاری نخستین نمایشگاه سال ۹۹ را گامی جدی و اقدامی موثر در شروع فعالیت نمایشگاهی ایران پس از شیوع ویروس کرونا دانست.


وی در پایان با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب به حمایت از تولید داخل و نام‌گذاری سال جهش تولید، اظهارکرد: با دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار است نمایشگاه ساخت داخل در نیمه نخست تیرماه امسال به‌منظور حمایت از کالاهای داخلی که پیش از این به صورت وارداتی وارد بازار می‌شد، برگزار شود. همچنین نمایشگاه بین‌المللی آمادگی کامل را برای برگزاری این نمایشگاه داشته و حتی قرار است غرفه‌هایی که برای نمایشگاه «جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا» برپا شده نیز جمع‌آوری نشده و از همین غرفه‌ها و فضای ایجاد شده استفاده شود. 


درخشش به سبک ارتشی‌ها 


همزمان با رویداد صنعتی مقابله با کرونا، نمایشگاه دستاوردهای تجهیزاتی مقابله با کرونا با حضور معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی ارتش نیز افتتاح شده است. علی جهانشاهی روز شنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه تجهیزات مقابله با ویروس کرونا اظهارکرد: بخشی از تجهیزات و دستاوردهای مقابله با ویروس کرونا را در این نمایشگاه برای بازدید عموم مردم به نمایش گذاشته‌ایم. معاون هماهنگ‌کننده نزاجا با اشاره به مقابله نیروی زمینی ارتش از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور افزود: نیروی زمینی ارتش با برپایی نقاهتگاه‌ها و بیمارستان صحرایی با ۱۱ هزار تخت و بیمارستان‌های این نیرو در تهران و شهرستان‌ها توانسته نقش موثری را در کنترل شیوع بیشتر کرونا در کشور داشته باشد. جهانشاهی خاطرنشان کرد: نیروی زمینی ارتش در تولید ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده، گان‌های حفاظتی و تجهیزات موثر در رفع آلودگی اقدامات مطلوبی را انجام داده است.

بخشی از تجهیزات در حوزه مقابله با کرونا را در این نمایشگاه برای بازدید عموم به نمایش گذاشته‌ایم. وی ادامه داد: یگان‌های جنگ نوین نزاجا، تقریبا در تمامی استان‌ها به ضدعفونی کردن معابر و اماکن شهری کرده‌اند که حتی در همین روزها نیز در حال انجام وظیفه هستند. معاون هماهنگ‌کننده نزاجا یادآور شد: امروز بخشی از تجهیزات که اقدامات مطلوبی را در حوزه ویروس کرونا در سطح جامعه از خود به جای گذاشته‌اند را در این نمایشگاه برای بازدید عموم به نمایش گذاشته‌ایم. ۲ رویداد نمایشگاهی یادشده تا ۲۷ خرداد دایر خواهند بود. اما همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد بازدید عموم فعلا از هیچ رویداد نمایشگاهی در شهر تهران امکان‌پذیر نیست.


چاپ