صمت از یک رویداد هوشمند در مشهد گزارش می‌دهد

بسترسازی و پاسخ به نیازهای شهرهوشمند

نمایشگاه

نهمین نمایشگاه تخصصی شهر هوشمند همزمان با بیست‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ سه‌شنبه تا جمعه ۴بهمن در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد.

 این نمایشگاه با هدف بسترسازی مناسب و پاسخ به نیازهای شهر هوشمند، با برگزاری نشست‌های تخصصی، کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی، برنامه‌ها و چالش‌های تخصصی برگزار شد. خبرنگار صمت از این رویداد گزارش می‌دهد؛

کیفیت سرویس‌های هوشمند
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در حاشیه افتتاح نهمین نمایشگاه شهر هوشمند مشهد گفت: در تحقق شهر هوشمند باید به چند نکته توجه ویژه داشت. نخستین نکته بحث اهمیت مشارکت شهروندان است، به این معنی که اگر بخواهیم شهر هوشمند داشته باشیم باید شهروندان نیز هوشمند باشند.
سید ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه کارکرد شهر هوشمند کمک به بهره‌وری و مدیریت کم‌هزینه و مؤثر است، اظهار کرد: می‌توان با کمک شهروندان این اقدامات را انجام داد؛ به‌عنوان‌مثال برای اینکه در فضای شهر کیفیت ارائه سرویس‌ها مدیریت شود، باید ساختارهایی برای نظارت بر کیفیت ارائه سرویس ایجاد شود.
شهردار مشهد نیز در حاشیه برگزاری نهمین نمایشگاه شهر هوشمند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بودجه ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی شهرداری مشهد در سال ۹۹ در روزهای آینده به شورای شهر ارائه می‌شود، گفت: بودجه سال ۹۹ شهرداری مشهد بودجه کاملی است و فکر نمی‌کنم شورای شهر تغییر زیادی در آن اعمال کند، همچنین سعی شده سهم ۷۰ درصدی بودجه عمرانی و ۳۰ درصدی بودجه جاری در بودجه سال آینده مشهد حفظ شود.
محمدرضا کلائی، شهردار مشهد با اشاره به اینکه بودجه بیشتر شهرداری‌های کشور ۶۰ درصد جاری و ۴۰ درصد عمرانی است، اظهار کرد: در مجموع بودجه به صورت متوازن تقسیم شده و در بحث توسعه حمل‌ونقل عمومی نیز باتوجه به اینکه کمک‌های دولت کاهش داشته، سعی کردیم افزایش اعتبار را برای سال آینده در نظر بگیریم و از سال سوم برنامه چهارساله شهرداری مشهد در این حوزه عقب نمانیم.

مشکلات استارت‌آپ‌ها با رویدادها
همچنین در حاشیه برگزاری رویداد شهر هوشمند، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: نشست‌های تخصصی، کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی، برنامه‌ها و چالش‌های تخصصی پیش‌بینی شده در نهمین نمایشگاه شهر هوشمند، این نمایشگاه را به نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی تبدیل کرده است.
محمدجواد رجائیان با بیان اینکه تمام فضای نمایشگاهی به غرفه‌داران و شرکت‌های علاقه‌مند، تخصیص داده شده، گفت: جامعه فاوای کشور سال گذشته استقبال بسیار خوبی از نمایشگاه شهر هوشمند داشت، زیرا در آن نمایشگاه سعی کردیم هم شرکت‌های استارت‌آپی را درگیر کنیم و هم شرکت‌های بزرگ ICT را و از سوی دیگر تلاش کردیم نیازهای مخاطبان نمایشگاه را نیز تامین کنیم. امسال هم براساس تجربه خوب سال قبل، سعی کردیم نمایشگاه را غنی‌تر برگزار کنیم و خوشبختانه استقبال هم خوب بوده و تمامی فضاهای نمایشگاهی به درخواست‌کنندگان تعلق گرفته است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با بیان اینکه در سال‌های گذشته تمرکز بر کلانشهرها، اعضای شورای شهر، شهرداران و مدیران سازمان‌های فناوری اطلاعات آنها بود اما امسال این حوزه گسترش یافته و مدیران کل مراکز استان‌ها در نمایشگاه حضور دارند، گفت: باتوجه به حضور گسترده مدیران شهری و شهرداری‌های استان‌های کشور، ۳ نشست تخصصی را تدارک دیده‌ایم. نخستین نشست با حضور مدیران عامل فاوای کلانشهرهای کشور برگزار می‌شود و نشست دیگر به مدیران فاوای کل مراکز استان‌ها تعلق دارد. این نشست‌ها در حاشیه برگزاری نمایشگاه منجر به تبادل‌نظر بین شهرداری‌های کشور می‌شود. نشست معاونان برنامه‌ریزی کلانشهرهای کشور نیز در حاشیه این رویداد برگزار خواهد شد.
رجائیان هدف از برگزاری این نشست‌های تخصصی را پاسخ به نیازهای مشترک شهرداری‌ها دانست و گفت: بستر نیازهای شهرداری‌ها در حوزه هوشمندسازی یک بستر واحد است و این جلسات باعث می‌شود تبادل نظر انجام شود و مدیران شهری بتوانند از داشته‌های سایر همکاران در شهرهای دیگر استفاده کنند و از موازی‌کاری و تکرار راه‌های رفته جلوگیری شود.
وی افزود: از سوی دیگر چون در نمایشگاه شاهد حضور شرکت‌های مختلف هستیم و بیشتر پروژه‌ها ازسوی این شرکت‌ها اجرا می‌شود، وقتی صحبت از یک موضوع عملیاتی و فنی خاص می‌کنیم، چون همان شرکت نیز در نمایشگاه حضور دارد ارتباط مستقیمی بین شرکت و مدیران مربوطه که نیازمند این توانایی هستند برقرار می‌شود که این امر تسریع انجام پروژه‌ها را به‌دنبال دارد.
رجائیان از امضای تفاهمنامه بین آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد برای توسعه دیتابیس‌های اطلاعاتی مشهد خبر داد و گفت: تفاهمنامه‌ای بین شهرداری و آستان قدس برای اطلاعات املاک شهری منعقد خواهد شد، زیرا بخش قابل‌توجهی از اراضی مشهد متعلق به آستان قدس است و مردم با این دو سازمان تعاملات زیادی دارند. درحال‌حاضر تبادل اطلاعات به‌طور سنتی انجام می‌شود که توقف در روند کار شهروندان را به‌دنبال دارد. الحاق این اطلاعات باعث می‌شود سرعت پاسخگویی به نیازهای مردمی افزایش یابد.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد به سرنوشت استارت‌آپ‌های شرکت‌کننده در نمایشگاه سال قبل نیز اشاره کرد و گفت: حضور پررنگ شرکت‌های استارت‌آپی در نمایشگاه سال قبل نه‌تنها باعث رونق نمایشگاه بود بلکه باعث آشنایی آنها با این اکوسیستم شد و بسیاری از آنها با بازار هدف و رقبای خود آشنا شدند و برخی نیز با شرکت‌هایی که خدمات موازی ارائه می‌کردند، تشکل‌های بزرگ‌تری را تشکیل دادند.
وی ادامه داد: سازمان فاوای شهرداری نیز در طول سال گذشته و از طریق مرکز نوآوری، تلاش کرد استارت‌آپ‌هایی را که خدمات‌شان متناسب با خدمات شهری بود انسجام دهد و با کمک شتاب‌دهنده‌های مستقر در آن مرکز از آنها حمایت‌های معنوی بکند. رجائیان افزود: نوع حمایت شهرداری بیشتر در این جهت است که مسائل و نیازهای شهرداری را با آنها مطرح و از محصولات و خدمات آنها در جهت حل مسائل شهری استفاده می‌کند. مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد به برنامه‌های جانبی نهمین نمایشگاه شهر هوشمند مشهد اشاره کرد و گفت: «همایش ملی شهر هوشمند» با همکاری وزارت کشور در قالب ۴ کارگاه تخصصی با حضور استادان برجسته حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ۳ بهمن و در سالن فردوسی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شده که به شرکت‌کنندگان گواهی حضور رسمی ارائه می‌شود. همچنین بیش از ۳۰ کارگاه و پنل جنبی همزمان با نمایشگاه شهر هوشمند برگزار خواهد شد.
وی افزود: رویداد بزرگ «هکاتون» نیز دیگر برنامه جنبی این نمایشگاه است که فرصتی را برای برنامه‌نویسان سراسر کشور به وجود می‌آورد تا در یک چالش بزرگ توانایی و خلاقیت‌های خود را محک بزنند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این نمایشگاه بتواند موجب نشاط فضای عمومی حاکم بر صنعت ICT کشور شود و به تبع آن هم شرکت‌کنندگان و هم مخاطبان حاضر در نمایشگاه از اینکه در یک محیط تخصصی قرار می‌گیرند احساس رضایت داشته باشند و بتوانند هم دستاوردهای‌شان راعرضه کنند و هم نیازهای‌شان را مرتفع سازند.

رونمایی از اپلیکیشن «شهر من»
مسئول پروژه شهروند هوشمند و رئیس اداره بازاریابی اپلیکیشن «شهر من» گفت: «شهر من» خدمات متنوعی در قالب نرم‌افزاری به شهروندان ارائه خواهد داد.
سید رحمان میرزائیان در گفت‌وگو با صمت با اشاره به ویژگی‌های شهر هوشمند بیان کرد: در شهرهای بزرگ دنیا استراتژی شهرها برای رسیدن به شهر هوشمند نیازها و مسائل شهری است، به همین منظور مدیران شهری می‌کوشند از طریق هوشمندسازی ضمن برطرف کردن این مشکلات سطح کیفی زندگی شهروندان را نیز ارتقا بخشند. وی افزود: براساس این تئوری مدیران شهری پروژه‌های مختلفی را طراحی می‌کنند که هر یک ضمن مرتفع کردن یک یا چند موضوع از مشکلات شهری در مجموع شهرهای هوشمند را می‌سازند.
مسئول پروژه شهروند هوشمند اظهار کرد: در مشهد یکی از پروژه‌هایی که به‌عنوان خدمات شهرداری برای ارائه سطح زندگی بهتر شهروندی به عموم مردم اجرا می‌شود، پروژه «شهر من» است و در حقیقت یک گام جلوتر از شهر الکترونیک به‌شمار می‌رود.
وی در ادامه تاکید کرد: راه‌اندازی این اپلیکیشن مدنظر شهرداری مشهد و شورای اسلامی شهر مشهد است و بنا دارد خدمات مورد نیاز شهروندان چه در حوزه شهرداری و سایر بخش‌ها از جمله بخش خصوصی را به‌طور متمرکز ارائه کند. رئیس اداره بازاریابی اپلیکیشن «شهر من» درباره برنامه‌های این غرفه در نمایشگاه شهر هوشمند عنوان کرد: در غرفه «شهر من» برنامه‌های متنوعی برای بازدید علاقه‌مندان پیش‌بینی شده که از آن جمله برگزاری مسابقه در قالب ایده‌پردازی شهر هوشمند و کارگاه‌های مختلف علمی با حضور استادان است. وی در ادامه افزود: علاوه بر این مشوق‌های ویژه‌ای هم برای کسانی که در این غرفه یا نمایشگاه حضور دارند پیش‌بینی شده است.
میرزائیان بیان کرد: سعی کردیم با شرکت در این نمایشگاه یکی از جلوه‌های اصلی شهر هوشمند و استفاده از فناوری‌های موبیلیتی را ه در شهرداری مشهد به‌طور عملی اجرا شده برای اطلاع و آگاهی‌بخشی مردم به نمایش بگذاریم.

چاپ