آینه‌ای تمام‌قد از اکسپو ۵۱۰۲ ایتالیا

ایران به میلان می‌رود

نخستین نمایشگاه‌های بین‌المللی جهانی (اکسپو) به مفهوم امروزی در سال ۱۸۵۱ در لندن برگزار شد. برج ایفل پاریس دومین کشوری بود که میزبان اکسپو بعدی در سال ۱۸۸۹ شد. از آن زمان تاکنون به ترتیب افزون بر ۶۰ اکسپو جهانی در کشورهای توسعه‌یافته برگزار شده است.

ایران علاوه بر حضور در نخستین اکسپو، در چند نمایشگاه بین‌المللی جهانی، پیش از انقلاب حضور یافته است. در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب ایران نیز اکسپوهای ۱۹۹۳ کره‌جنوبی، ۱۹۹۸ پرتغال، ۲۰۰۰ آلمان، ۲۰۰۵ ژاپن و ۲۰۱۰ شانگهای چین کشورهایی بودند که ایران در آن حضور فعال داشته است.
 «تم»های اکسپوها، از دیروز تا امروز
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۱۵ ایتالیا شرکت کند. اکسپوهایی که تا امروز میزبان جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند با موضوع‌های محوری مختلفی برگزار شده‌اند که عبارتند از:
- اکسپو ۱۹۹۳ کره‌جنوبی، با موضوع «چالش‌های راه جدید توسعه»
- اکسپو ۱۹۹۸ پرتغال، با موضوع «اقیانوس‌ها، میراثی برای آینده»
- اکسپو ۲۰۰۰ آلمان، با موضوع «انسان، طبیعت و تکنولوژی»
- اکسپو ۲۰۰۵ ژاپن، با موضوع «خرد طبیعت»
- اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای چین، با موضوع «شهر بهتر، زندگی بهتر»
 اکسپو میلان با واژگان جدید


«نقش غذا» محور اصلی نمایشگاه میلان در نظر گرفته شده است. بر همین اساس میلان ایتالیا سال آینده میزبان کشورهای جهان خواهد بود تا پیامی را با محوریت اینکه «هر فردی روی کره زمین باید دسترسی به غذای کافی، مطمئن و سالم داشته باشد» به گوش جهانیان برسانند. بر همین اساس است که غذا، انرژی، زمین و زندگی واژگان اصلی و کلیدی تم اکسپو میلان را تشکیل می‌دهند. در نهایت تکمیل رابطه متعادل و موزون میان چرخه غذا و افراد بشر به همراه تبیین نقش موثر ابزار زندگی و فعالیت‌های بشر در محیط‌زیست پیرامون او، حلقه‌های پیوسته‌ای هستند که زنجیره سفر به مرزهای آینده را تشکیل می‌دهند.
براساس برنامه، قرار است میلان ایتالیا ۱۱ اردیبهشت تا ۹ آبان سال آینده، میزبان کشورهای جهان باشد تا اکسپو ۲۰۱۵ با موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» را برگزار کنند. براساس برنامه‌های منتشرشده «تغذیه زمین و انرژی برای حیات» موضوع یا همان موضوع اصلی اکسپو ۲۰۱۵ میلان را تشکیل داده و موضوع‌های فرعی نیز در این اکسپو دنبال می‌شوند که عبارتند از: علم سلامت، بهداشت و کیفیت غذا، نوآوری در زنجیره تامین مواد غذایی، فناوری محصولات کشاورزی و گوناگونی ژنتیکی، آموزش صحیح رژیم غذایی، همبستگی و همکاری در زنجیره تامین غذا، غذا و فرهنگ و در نهایت غذا برای شیوه زندگی بهتر.

 


 همسویی با اهداف توسعه هزاره سازمان ملل
به عقیده بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان اهداف اکسپو ۲۰۱۵ میلان با اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد نزدیکی بسیاری دارد. کاهش ۵۰درصدی تعداد جمعیت گرسنگان جهان، کاهش نرخ مرگ‌ومیر به حدود دوسوم نرخ فعلی و کاهش نرخ مرگ‌ومیر مادران به حدود سه‌چهارم آمار امروز ازجمله اهداف مشترک اهداف اکسپو میلان با توسعه هزاره سازمان ملل متحد است. همچنین ادغام اصول توسعه پایدار در سیاست‌ها و برنامه‌های کشورها از سویی و یافتن شرکای بین‌المللی از سوی دیگر ازجمله اهداف اکسپو ۲۰۱۵ است که در فهرست اهداف و برنامه‌های توسعه هزاره سازمان ملل نیز درج شده است.

 


موقعیت (سایت) اکسپو ۲۰۱۵ میلان
 اکسپو میلان در پهنه‌ای با مساحتی حدود ۱۱۰ هکتار، در شمال‌غربی میلان و در بخشی از دو شهرستان Pero و Rho واقع شده است. محور اصلی سایت اکسپو «خیابان جهانی» است با ۱۵۰۰متر طول و ۳۵متر عرض. تمام کشورهای مشارکت‌کننده در این نمایشگاه در خیابان جهانی قرار گرفته‌اند و در نتیجه بازدیدکنندگان هنگام پیاده‌روی در «خیابان جهانی» می‌توانند تمام جهان را نظاره کنند و این یکی از نوآوری‌های اصلی اکسپو ۲۰۱۵ میلان است.
بنابر اعلام مقامات سایت اکسپو ۲۰۱۵ میلان، مساحت سالن‌ها حداقل ۴۰۰ متر مربع و حداکثر ۶۰۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده است. همچنین قرار است ۱۹۲ کشور و ۴۰ سازمان بین‌المللی در این اکسپو مشارکت داشته باشند. تعداد بازدیدکنندگان حدود ۲۰ میلیون نفر برآورد شده است. بنابراین می‌توان با قاطعیت گفت که برگزاری اکسپو درهای میلان را بیش از پیش، برای ورود هرچه بیشتر گردشگران و مقامات سایر کشورهای جهان به ایتالیا باز می‌کند.


چاپ