سوئدی‌ها با مسئولان دولتی و خصوصی ایران دیدار کردند

حمایت بیشتر تاجران برای رونق سرمایه‌گذاری و تجارت

گروه تجارت: صادرات غیرنفتی به‌عنوان پیشران خروج از رکود کشور در دولت یازدهم مورد تاکید بسیار دولتمردان و مسئولان بخش خصوصی قرار گرفت و برهمین اساس پس از جذب سرمایه خارجی در کشور، رونق صادرات مهم‌ترین مولفه رشد اقتصادی کشور به شمار می‌رود.

برای گسترش و تسهیل صادرات غیرنفتی، ضمانت این اقدام و همچنین حمایت از صادرکنندگان نیز حائز اهمیت است، به نحوی که کشوری مانند سوئد در صندوق ضمانت صادرات خود با پوشش ریسک صادرات سرمایه‌گذاری را نیز افزایش می‌دهد و براین باور است که ضمانت این صندوق مانند ضمانت پادشاهی سوئد است. مدیران صندوق ضمانت صادرات سوئد به‌تازگی به ایران آمدند و در نشستی با نایب‌رییس اتاق بازرگانی تهران و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، بر ریسک پایین، ظرفیت و سودآوری بالای سرمایه‌گذاری در ایران تاکید کردند. در ملاقات مسئولان سوئدی با مهدی جهانگیری و سیدکمال سیدعلی که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، دو طرف نسبت به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید کردند و خواستار همکاری نزدیک‌تر دو صندوق برای پشتیبانی بخش خصوصی دو کشور در توسعه مراودات اقتصادی و مبادلات تجاری شدند.


سوئد شریک مهم ایران در اروپا
مهدی جهانگیری، نایب‌رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به روابط دیرینه ایران و سوئد و پایه‌های مستحکم این رابطه اظهار کرد: اگرچه میزان روابط اقتصادی دو کشور در دوران تحریم به پایین‌ترین سطح خود رسید اما قطع نشد و بازرگانان دو کشور همچنان نسبت به همکاری‌های دوجانبه علاقه‌مند هستند. وی ابراز امیدواری کرد که با وجود نهادهایی که ریسک فعالیت بازرگانان را پوشش می‌دهند، زمینه توسعه صادرات دوکشور، فراهم شود. او گفت: یکی از استراتژی‌های کشور در سال جدید، توجه جدی به توسعه صادرات غیرنفتی است و تمرکز دولت بر این است که شرایط مساعدی را برای صادرات محصولات باکیفیت فراهم کند و به طور حتم سوئد می‌تواند یکی از شرکای مهم تجاری ایران در اروپا باشد. نایب‌رییس اتاق بازرگانی تهران افزود: ایران به‌عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور منطقه، پس از توافق هسته‌ای، به کانون توجه سرمایه‌گذاران اروپایی تبدیل شده است. ما برای جذب ۵۰میلیارد دلار سرمایه خارجی عزم خود را جزم کرده‌ایم و امیدواریم این میزان سرمایه‌گذاری تحقق یابد.  او با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول نیز رشد ۵/۸ درصدی را برای اقتصاد ایران در امسال پیش‌بینی کرده، گفت: در چنین شرایطی، موسساتی مانند صندوق‌های ضمانت صادرات نقش موثری در توسعه روابط تجاری برعهده دارند. جهانگیری سپس به حجم مبادلات تجاری ایران و سوئد اشاره کرد وگفت: در سال گذشته، صادرات ایران به سوئد به پایین‌ترین سطح خود یعنی ۱۴میلیون دلار رسیده و در همین دوره ایران حدود ۲۰۰میلیون دلار از سوئد کالا خریداری کرده است. این اطلاعات حاکی از آن است که ارزش مبادلات دو کشور برای رسیدن به نقطه تعادل باید جهش قابل‌توجهی را تجربه کند و دو کشور باید زمینه این جهش را فراهم کنند. نایب‌رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ایران، به عنوان یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاری از ریسک پایینی برخوردار است، گفت: اتاق بازرگانی تهران با بیش از ۱۵هزار عضو آمادگی خود را برای همکاری، پشتیبانی و حمایت از تاجران دو کشور اعلام می‌کند و امیدواریم بتوانیم با یک حرکت هماهنگ، این هدف را تحقق بخشیم. او گفت: یکی از راه‌های توسعه همه‌جانبه مناسبات دو کشور، تبادل هیات‌های تجاری است، به همین دلیل اتاق تهران، تمایل خود را برای اعزام هیات به سوئد و پذیرش هیات‌هایی از سوئد اعلام می‌کند.


فرصت‌های فزاینده سرمایه‌گذاری در ایران
در ادامه این نشست، «جان راکسندال» رییس هیات‌مدیره صندوق ضمانت صادرات سوئد، به معرفی نهاد تحت مدیریت خود پرداخت و گفت: هیات‌مدیره صندوق ضمانت صادرات سوئد، از سوی دولت این کشور انتخاب می‌شود و دارای قدرت اجرایی بالایی است. او ادامه داد: از روزی که به ایران سفر کرده‌ایم، تصویر مثبتی از ایران مشاهده کرده و با توانایی‌ها و زمینه‌های کاری فوق‌العاده‌ای آشنا شده‌ایم. راکسندال ابراز امیدواری کرد که آشنایی متقابل ایران و سوئد از یکدیگر به توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور منتهی شود. «آنا جاتکو» مدیرکل صندوق ضمانت صادرات سوئد نیز در این نشست اظهار کرد: هدف این صندوق نه‌تنها افزایش صادرات سوئد، که رقابتی کردن محصولات این کشور است، به نحوی خود را همکار اتاق بازرگانی می‌داند. او توضیح داد: ما به مشتریان خود گزینه سرمایه‌گذاری پیشنهاد نمی‌کنیم، بلکه پوشش ریسک صادرات آنها را بر عهده می‌گیریم. این ضمانت، سرمایه‌گذاری را نیز افزایش می‌دهد. ضمانتی که سازمان ما صادر می‌کند، به منزله ضمانت پادشاهی سوئد است. او ادامه داد: صندوق ضمانت صادرات سوئد در ۱۲۰ کشور فعالیت دارد و در این فعالیت‌ها محدودیتی برای حجم پوشش ریسک و مدت زمان مشخص ندارد. در حال حاضر ارزش ضمانت‌های جاری صندوق ضمانت صادرات سوئد معادل ۲۶میلیارد دلار است. جاتکو با بیان اینکه نه ایران برای سازمان ما ناآشناست و نه سازمان ما برای ایران، ادامه داد: نخستین ضمانتنامه‌ای که از طرف صندوق ضمانت صادرات سوئد برای ایران صادر شده، به سال ۱۳۵۱ بازمی‌گردد و ما از آن تاریخ تا سال ۲۰۱۲م، به‌طور مستمر به صدور ضمانتنامه صادرات برای ایران ادامه دادیم تا اینکه تحریم‌ها تشدید شد. او افزود: در ۱۰ سال گذشته و با وجود تحریم‌ها باز هم ۵۰۰ ضمانتنامه برای صادرات به ایران، صادر کرده‌ایم. مدیرکل صندوق ضمانت صادرات سوئد گفت: در فصل بهار به ایران آمدیم و شاهد فرصت‌های فزاینده‌ای برای تجارت با ایران بوده‌ایم. سوئد به تجارت آزاد اعتقاد دارد و من اطمینان دارم سفر هیات‌های تجاری دیگر از سوئد به ایران و بالعکس می‌تواند گشایش‌گر همکاری‌های دوطرف باشد.


ریسک سرمایه‌گذاری که درباره ایران مطرح می‌شود، واقعی نیست
سیدکمال سیدعلی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران نیز که به دعوت نایب‌رییس اتاق بازرگانی تهران در این نشست حضور یافته بود ابتدا به معرفی مختصری از صندوق ضمانت صادرات ایران و نحوه کارکرد آن پرداخت. سیدعلی همچنین تاکید کرد که صندوق آماده همکاری‌های بیشتر با همتای سوئدی خود است. رییس هیات‌مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشور برای سرمایه‌گذاری بر پایین بودن ریسک کشوری ایران تاکید کرد و افزود: اگرچه به دلیل تشدید تحریم‌ها، پرداخت برخی از بدهی‌ها اندکی به تعویق افتاد تا کانال مناسب انتقال پول ایجاد شود اما دولت و بخش خصوصی ایران همواره در مبادلات بین‌المللی خود کاملا متعهد به قرارداد بوده و با خوش‌حسابی عمل کرده‌اند. او دو عامل ذخایر ارزی مناسب و بدهی بسیار پایین ایران را از عوامل اطمینان‌بخش سرمایه‌گذاری در ایران دانست و افزود: در دوران تحریم، ریسک ایران بسیار بالا نشان داده شد اما در کل به نظر می‌رسد مباحثی که درباره ریسک ایران مطرح شد، واقعی نبوده بلکه به نوعی ریسک سایه و غیرواقعی بود. او با تاکید بر اینکه ایران در پرداخت‌هایش بسیار خوب عمل کرده، گفت: صندوق ضمانت صادرات ایران، با ۳۷ صندوق خارجی، تفاهمنامه همکاری امضا کرده و ماموریتش حمایت از صادرات و سرمایه‌گذاری در خارج است. ما این اقدام را از طریق صدور بیمه‌های اعتباری صادرات، صدور ضمانتنامه و سایر اسناد فاینانس و خدمات متنوع انجام می‌دهیم. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه داد: ما در سریلانکا، تاجیکستان و عراق پروژه‌هایی مانند سدسازی، ساختمان‌سازی و... را ضمانت کرده‌ایم و امیدواریم این فعالیت‌ها از حیطه کشورهای منطقه خارج شده و به دیگر کشورها نیز توسعه یابد. آنا جاتکو، مدیرکل صندوق ضمانت سوئد نیز پس از این سخنان سیدعلی گفت: من چند بار با همکاران شما دیدار و ملاقات داشته‌ام و تحت تاثیر نحوه فعالیت نهاد متبوع شما، ضمانتنامه‌ها و ارزش‌گذاری آنها قرار گرفته‌ام. او افزود: به‌طور تقریبی روش کار این دو نهاد در ایران و سوئد مشابه است. او ادامه داد: من در کنوانسیون «برن» که به زودی برگزار می‌شود، شرکت می‌کنم و امیدوارم بتوانیم در آن کنفرانس ملاقات داشته باشیم و مذاکرات را آنجا ادامه دهیم. در پایان این نشست، جهانگیری نیز ابراز امیدواری کرد که با توسعه ارتباط میان صندوق ضمانت صادرات ایران و سوئد، مبادلات تجاری دو کشور تسهیل و نتیجه عملی آن در تراز تجاری دو کشور آشکار شود.


چاپ