صادرات کالا
صمت ترکیب شرکای تجاری ایران را بررسی می‌کند؛

رشد ۲۵درصدی صادرات به قاره سبز

زهرا طهرانی - گروه تجارت: آمار ۳ ماه تجارت کشور با دنیا حاکی از رشد مراودات با اروپاست. زمانی که برخی کشورهای غربی از تحریم خرید نفت ما شروع کردند و به کالاهای غیرنفتی رسیدند، حجم تجارت ما حتی با کشورهای همسایه هم کاهش یافت چه برسد به کشورهای قاره سبز.

اما براساس آخرین گزارش گمرک، صادرات ایران به اروپا در ۳ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۲۵درصدی را تجربه کرد.
از فروردین تا خردادماه امسال، ایران بیشترین صادرات را به قاره آسیا داشته است به‌طوری‌که در این مدت ۱۸میلیون و ۶۲۴هزار تن به ارزش ۷میلیارد و ۵۰۷میلیون دلار صادر شد. میزان صادرات به این قاره در مدت مشابه سال گذشته ۱۸میلیون و ۶۸۶هزار تن به ارزش ۷میلیارد و ۸۹میلیون دلار با رشد ۵/۹۰درصدی در ارزش کالا بود.
براساس این گزارش، قاره سبز در رتبه دوم صادرات ایران قرار دارد که در ۳ ماه ابتدایی سال‌جاری ۵۹۴هزار تن به ارزش ۳۹۰میلیون دلار کالای ایرانی به اروپا صادر شد، این میزان در ۳ ماه نخست سال گذشته ۳۹۱هزار تن با ارزش ۳۱۱میلیون دلار بود و حالا رشد ۵۱/۸۴درصدی در وزن و ۲۵/۲۷درصدی در ارزش را تجربه کرده است.

رتبه سوم به افریقا رسید
رتبه سوم هم از آن افریقاست که رشد ۴۷/۵۷درصدی در میزان وزنی صادرات کالا به این قاره داشته‌ایم. در ۳ ماه نخست امسال ۵۱۲هزار تن کالا به ارزش ۱۵۸میلیون دلار به کشورهای افریقایی صادر شد.
به‌عبارت‌دیگر، از فروردین تا خردادماه امسال، حدود ۹۷/۸۸درصد از ارزش کل صادرات کشور مربوط به ۲ قاره آسیا و اروپا بوده است. سهم ۳ قاره دیگر از صادرات ۸/۰۶۸میلیون دلاری ایران، فقط ۲/۱۱درصد است.
در این مدت بیشترین صادرات ایران در قاره اروپا به ایتالیا اختصاص دارد. میزان صادرات به این کشور ۱۴۴هزار تن به ارزش ۱۱میلیون دلار است. در قاره آسیا نیز کشور چین بیشترین سهم صادرات ایران را با ۷میلیون و ۳۶۱هزار تن به ارزش ۲میلیارد و ۱۳۷ میلیون دلار دارد. استرالیا از قاره اقیانوسیه و کانادا از قاره امریکا نیز بیشترین سهم هستند.

صادرات به همسایه‌ها کم شد
درحالی‌که صادرات به اروپا در ۳ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته اما آمارهای ۵‌ماهه ۲۰۱۴ حاکی از کاهش صادرات به کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان است که البته شاید یکی از دلایل آن اوضاع نابسامان و ناآرامی‌ها در این ۲ کشور است. طی این مدت، صادرات ایران به عراق ۲میلیارد و ۵۰۷میلیون دلار با کاهش ۳/۵۹درصدی بود. همچنین در ۵ماهه ۲۰۱۴ حدود ۹۳۹میلیون دلار به افغانستان صادرات داشتیم که کاهش ۱۸/۳۷درصدی به ثبت رسید. اما صادرات به ترکیه رشد ۹درصدی داشت. در این مدت ۷۹۴میلیون دلار کالا به این کشور صادر کردیم.

رشد ۳۰۰ درصدی واردات از امریکا
در ۳ ماه نخست امسال بیش از ۹۶/۵۶درصد از ارزش کل واردات کشور مربوط به ۲ قاره آسیا و اروپا بوده است. سهم ۳ قاره دیگر از واردات ۱۲/۳۸۶میلیون دلاری کشور، فقط ۳/۴۴درصد است.
قاره امریکا بااینکه در جایگاه سوم وارداتی ایران قرار دارد اما رشد بیش از ۳۰۰درصدی را از آن خود کرده است، به‌نحوی‌که ۵۴۱هزار تن کالا با ارزش ۳۴۴میلیون دلار از این قاره وارد کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۰۲/۲۳درصدی در ارزش و ۷۶۸/۰۷درصدی در وزن داشته است.
در این مدت، ۶میلیون و ۷۵۲هزار تن کالا به ارزش ۹میلیارد و ۷۴۵هزار دلار از قاره آسیا وارد کردیم که با رشد ۴۰درصدی در ارزش و ۵۴درصدی در وزن نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد. از فروردین تا خرداد امسال ۲میلیون و ۲۷۶هزار تن کالا با ارزش ۲میلیارد و ۲۱۴میلیون دلار از اروپا وارد کشور شد که ۵/۶۱درصد رشد ارزشی داشت.

امارات صادرکننده بزرگ آسیایی
در قاره آسیا، امارات متحده عربی بیشترین سهم را در صادرات کالا به ایران داشته است. این کشور در ۳ ماه نخست امسال ۲میلیون و ۳۶۳هزار تن کالا به ارزش ۳میلیارد و ۳۶۷میلیون دلار به ایران صادر کرد. همچنین در قاره اروپا آلمان با بیشترین سهم در این قاره، ۴۸۸هزار تن کالا با ارزش ۵۷۲میلیون دلار وارد ایران کرد. کشورمان از برزیل در قاره امریکا نیز ۴۱۲هزار تن کالا با ارزش ۲۰۶میلیون دلار وارد کرده است.

۸۳کشور منفی، ۶۹ کشور مثبت
از فروردین تا خرداد امسال، تراز بازرگانی خارجی کشور نیز (بدون احتساب نفت، گاز و خدمات) با ۸۳ کشور دنیا منفی و با ۶۹ کشور مثبت بوده است.
براساس آمار گمرک، مجموع ارزش تجارت خارجی کشور در ۳ ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۵میلیارد دلار افزایش یافته است. در این مدت ایران در حالی با رشد صادراتی و وارداتی مواجه بوده که براساس آمارها به‌دلیل پایین بودن آمار واردات نسبت به صادرات‌، تراز تجاری ایران در ۳ ماهه نخست سال۹۳ با تراز منفی مواجه بوده است.
بر این اساس در ۳ ماهه نخست سال۹۳ مجموع ارزش تجارت غیر‌نفتی کشور (واردات و صادرات) بیش از ۲۴میلیارد و ۲۴۵میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل که عدد ۱۸میلیارد و ۹۷۱میلیون دلاری را نشان می‌دهد به میزان ۵میلیارد و ۲۷۴میلیون دلار افزایش داشته است.
همچنین در این مدت صادرات غیرنفتی و واردات ایران به ترتیب ۱۱میلیارد و ۸۵۹میلیون و ۱۲میلیارد و ۳۸۶میلیون دلار بوده است؛‌ بنابراین اگرچه ارزش تجارت خارجی ایران در بهار امسال نسبت به سال گذشته با افزایش قابل قبولی همراه بوده اما با پیشی گرفتن واردات نسبت به صادرات تراز تجاری ایران در این مدت زیر صفر است.
در این مدت متوسط قیمت یک تن کالای صادراتی، ۴۰۹ دلار و متوسط قیمت یک تن کالای وارداتی ۱۲۷۰ دلار بوده که به‌این‌ترتیب، رابطه مبادله بازرگانی خارجی ایران، با رقم ۰/۳۲درصد افزایش و متوسط قیمت یک تن کالای وارداتی (دلار) و ۸/۳۷درصد کاهش در ارزش دلاری مواجه بوده است.

 


چاپ