رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد:

۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازنگشته است

موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، در ماه‌های نخست امسال به یکی از چالش‌های تجارت در کشور تبدیل شد و نهادهای دولتی مربوط از جمله سازمان توسعه تجارت ایران و بانک مرکزی، مدت زمانی را برای پرداخت ارزهای صادراتی مشخص کردند تا تجار نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و در صورت بازنگرداندن ارز صادراتی، کارت بازرگانی صادرکنندگان متخلف تعلیق می‌شد.

در پایان تیر امسال، بخشی از کارت‌های بازرگانی متعلق به صادرکنندگانی که تعاملی با بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی نداشتند، تعلیق شد و این روند در ۱۵ شهریور برای تجاری که تا این زمان کمتر از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده بودند، تکرار شد. به‌گزارش ایرنا، برای سایر صادرکنندگان دارای واحدهای تولیدی نیز تا ۱۰ آبان فرصتی تعیین‌شده تا نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و طبق اعلام‌های قبلی هیچ کارت بازرگانی مربوط به این دسته از صادرکنندگان تاکنون تعلیق نشده است تا چرخه تولیدی آنها در شرایط شیوع کرونا از فعالیت باز نماند.

بر همین اساس، حمید زادبوم در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به آخرین آمار و اطلاعات بانک مرکزی درباره تسویه تعهدات ارزی صادرکنندگان تا ۷ مهر امسال، اظهارکرد: حدود ۱۶ میلیارد یورو از تعهدات صادراتی تجار در سال‌های ۹۷ و ۹۸، تاکنون پرداخت نشده که در حال پیگیری برای بازگشت آن هستیم، البته این میزان بدهی باقیمانده، از تعهدات بخش‌های دولتی تفکیک شده است. وی با اشاره به بازگشت ۳۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور با احتساب ۲۰ درصد تخفیف بانک مرکزی در سال‌های یادشده به صادرکنندگان، خاطرنشان کرد: تجار به ۳ دسته ۱۰۰ درصدی‌ها، صفر درصدی‌ها و کسانی که از یک تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز صادراتی خود کرده‌اند، تقسیم می‌شوند. وی افزود: ۲ هزار و ۳۳۲ تاجر، ارز حاصل از صادرات خود را معادل ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به‌طور کامل پرداخت کرده‌اند که این رقم نسبت به آمار اعلام‌شده پایان تیر در تعداد ۱۳ درصد و در میزان ارز برگشتی ۱۷ درصد افزایش داشته است.

به‌گفته وی، از تعداد کل صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را به‌طور کامل ایفا کرده‌اند، هزار و ۶۵۸ واحد تولیدی هستند که ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو تعهد ارزی خود را ایفا کرده‌اند و ۶۶۴ واحد غیرتولیدی محسوب می‌شوند که یک میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات خود را به کشور پرداخت کرده‌اند. وی تصریح کرد: ۱۵ هزار و ۹ صادرکننده شامل ۲ هزار و ۳۸۵ واحد تولیدی و ۱۲ هزار و ۶۲۴ واحد غیرتولیدی برای ایفای تعهدات ارزی خود هیچ اقدامی نکرده‌اند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۸۷۲ نفر فاقد کارت بازرگانی بوده و از روش‌های دیگری از جمله کارت پیله‌وری و مرزنشینی برای صادرات بهره برده‌اند. زادبوم تاکید کرد: حدود ۵ هزار تاجر که یک تا ۹۹ درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند در ۳ دسته تقسیم‌بندی شدند که براساس آن، ۷۷۱ صادرکننده یک تا ۳۰ درصد، هزار و ۲۶۷ تاجر ۳۱ تا ۷۰ درصد و هزار و ۸۸۷ بازرگان ۷۱ تا ۹۹ درصد اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات خود کرده‌اند. 

مانع سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی 

چندی پیش اخباری مبنی بر واردات تعدادی خودرو پورشه با کارت بازرگانی به‌نام پیرزنی در روستایی دورافتاده منتشر شد که این فرد نه‌تنها از شرایط لازم برای دریافت کارت برخوردار نبود، بلکه از موضوع داشتن کارت بازرگانی و واردات خودرو لوکس به کشور نیز اطلاع نداشته است. در همین راستا، رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به ممنوعیت واردات خودرو لوکس در سال‌های اخیر، تاکید کرد: انتشار چنین اخباری از حقیقت دور هستند و اگر تخلفی نیز در این زمینه رخ داده باشد مربوط به پیش از سال ۹۵ می‌شود؛ تاکنون احتمال اندکی برای سوءاستفاده از کارت بازرگانی برای تجارت، بدون اطلاع دارنده کارت وجود داشته اما امکان صدور کارت برای فردی که شایسته دریافت آن نیست، وجود ندارد. به‌گفته وی، سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی ایران با دقت برای افراد مستحق و شایسته، مطابق قانون و آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات کارت بازرگانی صادر می‌کنند. 

صدور کارت بازرگانی در یک هفته 

پس از آغاز به کار سامانه جامع تجارت در مرداد امسال از سوی بازرگانان اعتراضاتی مبنی بر اینکه مشکلاتی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی وجود دارد، انجام شد و به همین دلیل در شهریور به دستور جعفر سرقینی، سرپرست وقت وزارت صنعت،معدن و تجارت فرصتی دو ماهه برای ادامه فعالیت اتاق بازرگانی درباره کارت‌های بازرگانی صادر شد تا ایرادات سیستمی شدن صدور و تمدید کارت رفع شود. رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به سیستمی شدن صدور کارت بازرگانی از مرداد امسال، تصریح کرد: با انجام فرآیند الکترونیکی در صدور کارت، تمام کنترل‌ها به‌طور آنلاین و استعلام گواهی سوءپیشینه، مالیات و مدارک لازم به طور خودکار انجام می‌شود تا امکان تقلب به حداقل برسد، زیرا سامانه جامع تجارت الکترونیک مستقیم به سامانه‌های دولتی متصل شده است. وی با بیان اینکه بعد از انجام استعلام مدارک به‌طور سیستمی، درخواست ثبت‌شده در اتاق بازرگانی بررسی می‌شود، تاکید کرد: در این فرآیند سرعت انجام امور افزایش پیدا می‌کند و کارت بازرگانی که حدود ۴۵ روز برای صدور آن زمان نیاز بود، بدون مراجعه حضوری متقاضی در یک هفته صادر می‌شود.زادبوم با اشاره به وجود مشکلات صدور در ماه‌های اولیه فعالیت سامانه جامع تجارت، تصریح کرد: این روند سرعت و دقت بالایی دارد اما دارای دو مشکل است؛ نخست آنکه کسانی که بررسی دقیق مدارک مخالف هستند، نظر مثبتی نسبت به این سیستم ندارند. وی افزود: از سوی دیگر، برخی متقاضیان مسلط به روند ثبت‌نام آنلاین نیستند که برای این دسته از افراد، نیاز به آموزش دیده می‌شود، در همین راستا، با قرار دادن مطالب و ویدئوهای کوتاهی در سامانه برای رفع آن اقدام کرده‌ایم.

سخن پایانی

آمارها نشان می‌دهد روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است. رئیس کل بانک مرکزی نیز بر این نکته تاکید دارد که از ۲۷ میلیارد دلار تعهد ارزی صادرکنندگان حدود ۸ میلیارد دلا به چرخه ارزی کشور بازگشته و برای بازگرداندن ۱۹ میلیارد دلار دیگر نیز فهرست صادرکنندگان به قوه قضاییه ارسال شده است.


چاپ