جزییاتی جدید از تجارت خارجی در کشور

سیدروح اله لطیفی با بیان اینکه ایران در سال ۹۸ بالغ بر یک میلیارد و ۷۵۱ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۹۶۷ دلار برابر با چهار میلیون و ۷۹۳ هزار و ۵۱۲ تن کالا به مجموعه کشورهای همسود(CIS) صادرات داشته است، تصریح کرد: در سال ۹۷ مجموع صادرات ایران به کشورهای همسود ۷۵۲ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۱۷۵ دلار بود که افزایش بیش از یک میلیارد دلاری را نشان می‌دهد.

لطیفی خاطر نشان کرد: میزان واردات ایران از کشورهای همسود بالغ بر سه میلیون و ۱۷۱ هزارو ۶۲ تن کالا برابر با یک میلیارد و ۵۴۶ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۹۷۹ دلار بوده است که به نسبت سال قبل خود کمتر از ۱۰ درصد کاهش داشته که بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۴ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۹ دلار بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک خاطرنشان کرد: بیشترین مقاصد صادراتی ایران در بین کشورهای همسود CIS به روسیه با بیش از ۴۵۷ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان با بیش از ۴۲۹ میلیون دلار و ارمنستان با ۲۳۱ میلیون دلار است و این در حالی است که اصلی‌ترین شرکای ایران در بین کشورهای همسود در واردات روسیه با بیش از یک میلیارد و۱۷۰ میلیون دلار، ازبکستان با ۱۴۷ میلیون دلار و قزاقستان با ۱۰۴ میلیون دلار هستند.

لطیفی با تشریح علت اهمیت تجارت با مجموعه کشورهای CIS گفت: اتحادیه کشورهای مستقل یا همسود (CIS) که در سال ۱۹۹۱ توسط روسیه و ۱۱ جمهوری دیگر که در گذشته بخشی از شوروی سابق بودند تشکیل شد. این سازمان در زمینه‌های اقتصادی، دفاعی و سیاست خارجی فعال است و دلیل اصلی ایجاد این پیمان فرا منطقه‌ای حفظ پیوندهای فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی بوده است که پیش از این در چارچوب شوروی سابق وجود داشت.

وی افزود: اعضای کشورهای CIS از امتیازات ویژه حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و هوایی یکدیگر استفاده می‌کنند و همه این کشورها مالیات ۲۰ درصد را دریافت می‌کنند و میزان تجارت بین کشورهای CIS بالغ بر۱۴۲ میلیارد دلار است همچنین نفت، گاز، زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره، آهن و اورانیوم از منابع معدنی و سنگ‌های قیمتی است که در این کشورها یافت می‌شوند.

لطیفی افزود: مزیت‌های اقتصادی کشورهای CIS در بخش‌های انرژی، توسعه ترانزیت به ویژه در کریدور شمال- جنوب و کریدور شرق- غرب که در این منطقه با یکدیگر تلاقی دارند و صدور خدمات فنی و مهندسی قابل توجه است.

کشورهای CIS یا همسود شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی به‌عنوان عضو و ترکمنستان به‌عنوان عضو ناظر هستند.

 
منبع: ایرنا

چاپ