بررسی طرح جدید ارائه تسهیلات سفر به مردم پس از بحران کرونا

پای کوپن به گردشگری هم باز می‌شود؟

چند روز پیش وزیر بهداشت، سفر در شرایط کنونی را «خطرناک» توصیف کرد و گفت که رفت و آمدها در ورودی و خروجی شهرها کنترل و موارد مشکوک به ویروس کرونا تا ۱۴ روز قرنطینه می‌شوند و این وضعیت در تعطیلات نوروز نیز ادامه خواهد داشت.

تاکنون نیز برخی استانداران از مردم خواسته‌اند در تعطیلات پیش‌رو سفری نداشته باشند و در شهر خود بمانند. برهمین اساس وزیر بهداشت نیز اعلام کرد پس از تمام شدن بحران کرونا، کوپن تسهیلاتی به مردم داده می‌شود تا سفر بروند.
ولی تیموری معاون گردشگری و رئیس کمیته پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در اماکن گردشگری و ورزشی نیز درباره جزییات این موضوع گفت: در ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با ویروس کرونا گزارشی از وضعیت سفر در کشور و خسارات وارد شده به صنعت گردشگری ارائه شد. پیش‌بینی این است که فرصت سفر در تعطیلات نوروز که پرسفرترین فصل در کشورمان است، از بین برود. برهمین اساس پیشنهادی مطرح شد که بعد از فروکش کردن تب این ویروس در کشور، دولت برای کارکنان و مردم فرصت مرخصی و یا تعطیلات فراهم آورد و تا مردم سفر بروند. با این اقدام هم به فعالان گردشگری که خسارات سنگینی را در بحران کرونا متحمل شده‌اند، کمک خواهد شد و هم بعد از تحمل این همه استرس، نشاط به جامعه برمی‌گردد.
وی افزود: کلیت این پیشنهاد مورد تایید قرار گرفته و وزیر بهداشت نیز با عنوان «کوپن سفر» آن را رسانه‌ای کرد و قول مساعد داد در دولت نیز پیگیر تصویب آن شود تا بعد از پایان این بحران، فرصتی برای سفرهای از دست رفته مردم فراهم شود. این ایده هنوز پخته نشده اما تا زمانی که از این بحران عبور کنیم، طرح کامل را به نتیجه می‌رسانیم.

با نگاه کارشناسی، تصمیم بگیریم
رئیس کمیسون گردشگری و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه هنوز نمی‌دانیم منظور از کوپن سفر چیست، اظهار کرد: شاید این نوع تصمیم‌ها نسنجیده و خام باشد. مانند طرح اختصاص بنزین برای سفر که درواقع تبعیض است میان کسی که ماشین دارد و کسی که ماشین ندارد.
علی‌اکبر عبدالملکی در گفت‌وگو با  تصریح کرد: به طور قطع وضعیت به این شکل نخواهد ماند و تا مدتی دیگر همه چیز به روال عادی بازمی‌گردد؛ بنابراین باید بدانیم پس از این بحران چه باید بکنیم؟ از همین حالا باید برنامه‌ریزی داشت و دولت از کمیسیون‌های مختلف پارلمان بخش خصوصی کمک و مشورت بگیرد چرا که نگاه کارشناسی به امور دارند. وی ادامه داد: دولت باید به واحدهای کوچک و متوسط کمک کند و در بخش هزینه‌های تمامی بخش‌های صنعت گردشگری و صنایع وابسته حامی آنها باشد تا خون دوباره‌ای به رگ‌های این جامعه وارد شود.  رئیس کمیسون گردشگری و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توزیع رایگان ماسک از سوی برخی برندهای مطرح در بین مردم، تاکید کرد: سوال مهم اینجاست که این ماسک‌ها از کجا تهیه شده است که بسیاری از بیمارستان و مراکز درمانی هنوز ماسک ندارند؟
عبدالملکی تصریح کرد: یک روزه مجوز واردات ماسک صادر شد و آن هم با ارز اولویت یک که عجیب است. گویا ماسک‌ها در گمرک دپو بوده‌اند و برخی فقط منتظر مجوز ورود بودند چرا که درحال‌حاضر تمام کشورها درگیر هستند و می‌خواهیم از کجا وارد کنیم؟
رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران با اشاره به درخواست از رئیس اتاق بازرگانی ایران، گفت: برای با توجه به اینکه برای نخستین بار اتاق بازرگانی عضو شورای‌عالی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده است، در نامه‌ای از رئیس اتاق بازرگانی درخواست کردم حتما جلسه اضطراری شورای‌عالی میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شود.
درخواست دیگری که داشتیم، این بود که با توجه به اینکه رسالت اتاق حمایت از بنگاه‌های متوسط و کوچک بخش خصوصی است، باید بیانیه‌ای صادر و حمایت همه جانبه خود را از این بخش اعلام کنیم.
وی ادامه داد: این موارد در حد پیشنهاد و درخواست است و موضوع مهم این است که مسئولان اجرایی کشور باید به وعده وعیدها و تصمیم‌هایی که اخذ می‌کنند دقت کنند. نه اینکه برای حل یک مشکل، مشکلات دیگری ایجاد کنند. کشور چین میلیاردها دلار برای بخش خصوصی هزینه و وام قرض‌الحسنه یا بلاعوض به طور نقد به واحدهای کوچک پرداخت کرده است. از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی ما نیز وعده داده بخشودگی جرایم را برای واحدهای اقتصادی در نظر می‌گیرند.
اتفاقی که هنر خاصی نیست بلکه باید اعلام کنند مالیات‌ها را برای مدتی مشخص می‌بخشند. کارگاه کوچکی که هزینه بسیاری اندکی برای مالیات می‌پردازد اگر مدتی نپردازد چه اتفاقی می‌افتد؟ در این شرایط بنگاه‌های کوچک هستند که از بین می‌روند بنابراین باید مورد حمایت قرار بگیرند. از واحدهای صنایع دستی و اقامتگاه‌ها و بوم‌گردی‌ها و رستوران‌ها گرفته تا کارگاهی که برای شب عید روسری تولید کرده اما روی دستشان مانده است.
رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به تصمیم دولت مبنی براینکه آژانس‌ هواپیمایی باید هزینه کنسلی سفرها را به مسافران بازگردانند، تاکید کرد: آژانس‌ها از مسافر پول گرفته‌اند و زمینه سفر را فراهم کردند؛ از سود آن هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و به ایرلاین‌ها و کارگزاری رزرو هتل‌ها نیز پولی پرداخت کرده‌اند، در این شرایط که ایرلاین‌ها پول آژانس‌ها را نمی‌دهند و هتل‌های خارجی نیز پول کنسلی را می‌گیرند و مابقی را با تاخیر بازمی‌گرداند، چگونه می‌توان پول مردم را به آنها برگرداند؟ وقتی تصمیمی گرفته می‌شود باید همه جوانب را کارشناسی شده ببینند.

رفتار مردم باید آنالیز شود
علی شادلو یکی از کارشناسان گردشگری نیز در این‌باره می‌گوید: موضوع تسهیلات سفر به مردم پس از بحران کرونا را باید با نگاه کارشناسی پیش برد و موردی نیست که بتوان از بالا به پایین به جامعه پیشنهاد کرد چرا که رفتار مردم را نسبت به آن نمی‌شناسیم. مانند اینکه در شرایط کرونا قرار بود کسی سفر نرود اما بسیاری به سفر رفتند و گرفتاری‌هایی را برای استان‌های مازندران و گیلان رقم زدند. وی در گفت‌وگو با صمت  تصریح کرد: بنابراین استنباطی از رفتار مردم وجود ندارد که پس از بحران کرونا اگر مدتی را برای تعطیلات در نظر بگیریم رفتار مردم چگونه خواهد بود؛ یعنی به عنوان نمونه آیا امکان اقتصادی را دارند یا ترجیح می‌دهند به کسب‌وکار خود برگردند.
شادلو با تاکید براینکه این تجربه نخست جامعه ما در برابر اپیدمی اینچنینی است، تصریح کرد: ما باید بعد از این سند پژوهشی تهیه و کرده رفتار مردم را آنالیز و با توجه به آن، نسبت به برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها اقدام کنیم.
این کارشناس گردشگری ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل اینکه زیرساخت‌های گردشگری نیز در شرایط بحرانی قرار دارند، امکان دارد تخفیف‌های مختلف برای مردم در نظر بگیرند که به عنوان مشوق تلقی شود.
به گفته وی، سفر یکی از معلول‌های مناسبات روزگار مردم است و اگر روزگار اقتصادی خوبی نداشته باشند طبیعتا این معلول موفق نخواهد بود.
من حدس می‌زنم با توجه به سفرهایی که در این شرایط رخ داد و همچنین در ایام نوروز که امکان دارد برخی اقدام به سفر کنند، به نظر نمی‌رسد بضاعت اقتصادی مردم اجازه سفر دوباره را بدهد.
شادلو تاکید کرد: این پیشنهاد اگر جدی باشد باید مختصاتی برای آن تعریف شود تا بتوان دقیق‌تر در این باره نظر داد و تصمیم‌گیری کرد.


چاپ