معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

کشف ۶ میلیون ماسک احتکار شده

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: تاکنون ۶ میلیون و ۴۰۰ عدد ماسک احتکار شده کشف و تحویل وزارت بهداشت شده است. عباس تابش در گفت‌وگو با ایرنا درباره آخرین وضعیت نظارت بر اقلام بهداشتی مانند ماسک و ژل ضدعفونی‌کننده اظهار کرد: از روز یکشنبه بازرسان سازمان حمایت در تمام واحدهای تولیدی شوینده، الکل، دستکش، ضد عفونی‌کننده و ماسک مستقر بوده و بر روند تولید این اقلام نظارت می‌کنند. وی ادامه داد: توجه بازرسان بر آن است که اقلام تولید شده حتما با حواله وزارت بهداشت تقدیم شبکه توزیعی که وزارت بهداشت تعریف کرده شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدیدهای صورت‌گرفته از واحدهای تولیدی تصریح کرد: بازرسان تمام وقت در این واحدها مستقر هستند و بر روند تحویل اقلام بهداشتی بر شبکه توزیع نظارت می‌کنند.

توزیع اقلام بهداشتی را تسریع کنید
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه بسیاری از واحدها به میزان بالا تولید تجهیزات پزشکی انجام داده و تولیدات آنها انبار شده است، از مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درخواست کرد در صدور حواله و تحویل کالا به شرکت‌های پخش و شبکه‌های توزیع تسریع شود. وی همچنین درباره احتکار اقلام یادشده گفت: همه اقلام مشمول اعلام موجودی است و هرجایی کالا موجود باشد اما در سامانه اعلام موجودی نباشد، مشمول احتکار می‌شود. تابش تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت بر مبادی تولید اقلام پزشکی مانند ماسک و ضدعفونی‌کننده نظارت دارد اما وظیفه نظارت بر توزیع آن به وزارت بهداشت است.

اقلام بهداشتی ملزم به درج نرخ هستند
وی با اشاره به نرخ اقلام بهداشتی گفت: بخشی از تولیدات به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما اقلام دیگری که در شبکه توزیع با قیمت‌تمام شده به فروش می‌رسد ملزم به درج نرخ هستند و در غیر این صورت، تخلف محسوب می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که پرونده‌های تخلف مربوط به اقلام بهداشتی بدون هیچ تعللی به سازمان تعزیرات ارسال می‌شود.
نظارت باعث غفلت از بازار نمی‌شود
به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، نظارت بر اقلام اساسی در ایام نزدیک عید از ۵ قلم در هفته به ۱۵ قلم افزایش یافته و محصولات پزشکی نیز زیرمجموعه این کالاها قرار گرفته‌اند. تابش با تاکید بر اینکه برای تامین کالاهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد، افزود: البته آرامش نسبی بازار به این معنا نیست که آن را به حال خود رها خواهیم کرد. وی با اشاره به افزایش نرخ گوشت در روزهای اخیر گفت: سیر نزولی این محصول آغاز شده و اکنون به کیلویی ۹۲ هزار تومان رسیده است. امروز در سطح شهر تهران ۸۵ واحد بازرسی حضور دارند و تمام کالاها تحت کنترل است.

تشکیل کمیته تامین و توزیع مواد ضدعفونی و ماسک
همچنین در هشتاد و یکمین جلسه تنظیم بازار، وضعیت تامین، توزیع و نرخ کالاهای ضروری و اساسی مردم، رصد و پایش و در این جلسه قرار شد روند صادرات اقلام مهمی چون سیب و پرتقال، تحت کنترل باشد. همچنین کمیته تامین و توزیع اقلام بهداشتی و ضد عفونی‌کننده ذیل ستاد مبارزه با کرونا تشکیل و وزارت بهداشت، توزیع مواد ضدعفونی‌کننده تولید و احتکار شده را عهده دار شد.
به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی، سخنگوی ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: در این جلسه اقدامات لازم برای ماسک سه لایه و ۹۵ N، مواد ضدعفونی، الکل و... انجام و مقرر شد کمیته تامین و توزیع این اقلام ذیل ستاد مبارزه با کرونا تشکیل بشود و اختیارات لازم به این کمیته داده شده است.
وی ادامه داد: آنچه مقرر شده و ضرورت دارد که همه استانداران، شورای‌های تامین، دستگاه‌های تامین و تولیدکنندگان به آن توجه کنند، این است که مسئول تحویل گرفتن کالاهای بهداشتی همانند ماسک، الکل، و مواد ضدعفونی‌کننده ها، وزارت بهداشت و معاونت‌های تابعه آن است.
کلامی گفت: هر تولیدی که در کشور در این حوزه انجام شود، توزیع آن توسط وزارت بهداشت است و وزارت بهداشت متناسب با مقادیر مشخص و حواله‌های مشخص در استان‌های مختلف، این اقلام را تامین می‌کند. وی توضیح داد: بر مبنای حواله‌های وزارت بهداشت برای سهمیه استان ها، ۴ شرکت برای پخش سراسری مشخص شده‌اند که این شرکت‌ها مکلف شده‌اند کالاها را از واحدهای تولیدی تحویل بگیرند و به مراکز توزیعی که وزارت بهداشت تعیین کرده از جمله داروخانه‌ها و مراکز درمانی و بیمارستان‌ها است، تحویل دهند. کلامی افزود: دستگاه‌های نظارتی هم بر اساس این دستورالعمل و ذیل مصوبات ستاد مبارزه با کرونا فعالیت خواهند کرد.
سخنگوی ستاد تنظیم بازار در ادامه به تولید روزانه ۲۰۰ هزار لیتر الکل در کشور اشاره کرد و گفت: روزانه بیش از ۲۰۰ هزار لیتر الکل در کشور تولید می‌شود که حدود ۵۰ هزار لیتر آن برای مصرف واحدهای تولیدی که از الکل به عنوان محصولات پایه‌ای استفاده می‌کنند، است.
وی افزود: ۱۵۰ هزار لیتر نیز برای مصارف دیگر بخش‌ها از جمله ضدعفونی محیطی، خانوار و...، است که براساس اعلام وزارت بهداشت این مقدار تولید می‌تواند در این مقطع زمانی کفایت مصرف را بکند.
وی درباره تولید ماسک هم گفت: ظرفیت‌های تولید داخل ۱۰۰ هزار در روز بوده که به ۶۰۰ هزار در روز افزایش داده شده است. اما مقدار مصرفی که وزارت بهداشت اعلام کرده است در این بخش حدود ۱۰۰ هزار ماسک ۹۵ N و حدود ۶۰۰ هزار هم ماسک سه‌لایه است که برای این مقادیر برنامه‌ریزی شد که علاوه بر واحدهای صنعتی، واحدهای تولیدی صنفی که اسامی آنها از سوی اصناف اعلام می‌شود، مواد اولیه و پارچه‌های مورد نیاز برای تولید ماسک را در اختیار بگیرند.
کلامی ادامه داد: واحدهای صنفی که توانایی تولید ماسک را دارند می‌توانند به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند که به اصناف معرفی شوند و از این ظرفیت نیز برای تولید ماسک استفاده بشود.
این مقام مسئول تاکید کرد: این تولیدات نیز باید در شبکه هایی که وزرات بهداشت برای آن تعیین می‌کند، باشد و کالا تحویل وزارت بهداشت داده شود.

برخورد جدی با احتکارکنندگان
سخنگوی تنظیم بازار در ادامه به دیگر مصوبات این ستاد اشاره کرد و گفت: در این نشست مقرر شد به شدت با کسانی که نسبت به احتکار این کالاها و عرضه نکردن آن اقدام می‌کنند برخورد جدی شوند و تمامی کشفیات مرتبط با این اقلام دوباره با محوریت وزارت بهداشت توزیع شود.
وی تصریح کرد: دادستان ها، قضات و سازمان تعزیرات و کسانی که در حوزه کشف این کالاها و مبارزه با احتکار، گرانفروشی، اخفا و عرضه نکردن اقدام می‌کنند، در صورتی که پرونده یا محموله‌ای را مشاهده کنند احکام صادرشده باید در راستای این باشد که این کالاها با حواله‌های وزارت بهداشت در کشور توزیع شود.
کلامی گفت: با احتکارکنندگان مواد ضدعفونی برخورد جدی شده و تمامی کشفیات مرتبط با این اقلام با محوریت وزارت بهداشت توزیع می‌شود.
وی درباره صادرات اقلام مهمی چون سیب و پرتقال گفت: در صورتی که به هر دلیلی نرخ این کالاها بیش از تحمل مردم و دولت باشد از گزینه‌های تنظیم بازار همچون عوارض و ممنوعیت استفاده خواهد شد.
سخنگوی تنظیم بازار درباره دلیل افزایش نرخ یکباره گوشت در روزهای آخر هفته گذشته، بیان کرد: بخش از این افزایش نرخ ناشی از افزایش نرخ دام زنده از حدود ۳۹ هزار تومان به ۴۵ هزار تومان بوده است و بخشی هم مرتبط با کاهش نرخ محصولات آلایشی همانند جگر، کله پاچه و صادرات پوست و روده بوده است که حداقل ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بعد از کشتار دام، درآمد ایجاد می‌کرده که از نرخ گوشت کم می‌کرده است.
کلامی توضیح داد: وقتی مصارف این مواد در غذا خوری‌های و رستوران‌ها کاهش پیدا کرد، تقاضا برای این اقلام نیز روند کاهش در پیش گرفته است. اما بخش دیگری از این افزایش نرخ نیز تخلف بوده که به شدت با متخلفان برخورد شده است.
وی همچین از مدیریت تقاضا از سوی مصرف کننده‌ها بعد از هشدار برخورد خبرداد و گفت: نرخ گوشت روند کاهشی پیدا کرده است و در هفته آینده به زیر ۹۰ هزار تومان خواهد رسید.
سخنگوی ستاد تنظیم بازار همچین بیان کرد: طبق اعلام دادستانی در جلسه ستاد تنظیم بازار، فهرست تعدادی از افرادی که در زنجیره گوشت اخلال ایجاد کرده بودند یا به موقع اقدام به تامین دام زنده برای استان نکرده بودند، احصا شده و به آنها تذاکرات لازم داده شده است. در صورتی که اقدامات از این دست انجام شود با آنها برخورد خواهد شد.


چاپ