سفر به پاکستان در راستای توسعه دیپلماسی اقتصادی و توسعه مناسبات تجاری با همسایگان

توسعه مناسبات تجاری بر بستر تهاتر

رئیس اتاق بازرگانی تهران در رأس یک هیات مذاکره‌کننده تجاری ۵ اسفند ۹۸، وارد کراچی پایتخت اقتصادی و تجاری پاکستان شد تا در دو شهر لاهور و کراچی با نمایندگان دولتی و بخش خصوصی پاکستان دیدار و در راستای توسعه روابط تجاری گفت‌وگو کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، هیات مذاکره‌کننده اتاق بازرگانی تهران در نخستین دیدار خود، همراه با سرکنسول و رایزن بازرگانی ایران در کراچی نشست گفت‌وگو با طارق رفیع، بنیان‌گذار و مالک هولدینگ SIDDIQ SONS و یکی از کارآفرینان مطرح پاکستان پیرامون بررسی چالش‌های تجاری دو کشور را برگزار کرد.
این تولیدکننده و فعال اقتصادی پاکستانی به نشست چندی پیش خود با نخست‌وزیر و رئیس بانک مرکزی پاکستان اشاره کرد و یادآور شد که در این جلسه، رئیس بانک مرکزی این کشور پیشنهاد توسعه مکانیسم تهاتر با ایران را به طور جدی مطرح و از بخش خصوصی پاکستان خواسته است تا تجارت با ایران را بر بستر تهاتر قرار دارند.
وی همچنین از آمادگی بخش خصوصی پاکستان برای ایجاد مکانیزمی جدید در زمینه مبادلات پولی دو کشور خبر داد و اظهار کرد که مقامات دولت پاکستان با سعه صدر، راهکارهای عملیاتی بخش خصوصی در تجارت با ایران را پذیرفته و به مرحله اجرا در می‌آورند.

تامین کالاهای مورد نیاز بازار ایران
مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران، نیز در این نشست، یکی از نقاط ضعف در مراودات اقتصادی دو کشور را نبود شناخت کافی بخش خصوصی دو طرف عنوان کرد و افزود: درحال‌حاضر بخش عمده‌ای از مبادلات بازرگانی میان ایران و پاکستان از طریق کشورهای دیگر صورت می‌گیرد که با شناسایی دقیق نیازهای دو بازار و تجار معتبر دو کشور، می‌توان به تجارت واقعی میان این دو کشور همسایه، دست پیدا کرد.
وی افزود: اگرچه تحریم‌ها شرایط اقتصادی ایران را با چالش مواجه کرده است اما این تهدید را می‌توان به فرصت نیز تبدیل کرد و مبادلات تجاری دو کشور ایران و پاکستان را بر مبنای تهاتر و از کانال بخش خصوصی قرار داد و هر دو کشور بتوانند نیازهای کالایی خود را از طریق یکدیگر برطرف کنند.رئیس اتاق تهران با بیان اینکه تراز تجاری دو کشور، به نفع ایران مثبت است، افزود: در شرایط فعلی امکان تامین نیازهای بازار ایران از طریق تجار پاکستانی در زمینه کالاهای ساخت دیگر کشورها نیز وجود دارد.
خوانساری تصریح کرد: در اتاق بازرگانی تهران مطالعه دقیقی روی نیازهای کالایی کشور پاکستان صورت گرفته و فهرستی از کالاها که امکان تامین آن از طریق ایران فراهم است، به‌دست آمده و این فهرست را در اختیار بخش خصوصی پاکستان قرار خواهیم داد.

برقراری توافقنامه تجارت آزاد
همچنین در دیدار عارف احمدخان، رئیس سازمان توسعه تجارت پاکستان و رئیس اتاق بازرگانی تهران، دو طرف بر لزوم استفاده از راهکارهایی چون موافقتنامه تجارت ترجیحی، توافق تجارت آزاد و کاهش موانع گمرکی برای جهش مناسبات تجاری بین دو کشور تاکید کردند.
در این دیدار عارف احمدخان، رئیس سازمان توسعه تجارت پاکستان، پس از ارائه توضیحاتی از وضعیت مناسبات تجاری دو کشور و مشکلاتی که بر سر راه گسترش همکاری‌های اقتصادی دو طرف وجود دارد، پیشنهاد راه‌اندازی کارگروه مشترک دو کشور با حضور نمایندگانی از بخش خصوصی و دولتی هر دو کشور را مطرح کرد که مورد استقبال رئیس اتاق تهران قرار گرفت.
وی رفع جدی‌ترین چالش‌های بهبود مناسبات اقتصادی دو کشور را در عزم رهبران سیاسی دو طرف دانست و افزود: مقامات بلندپایه ایران و پاکستان باید این واقعیت را بپذیرند که توسعه تجارت فرامنطقه‌ای، منوط به رونق در تجارت منطقه‌ای است. از این رو، دو کشور ایران و پاکستان با وجود اشتراکات فرهنگی، مذهبی و جغرافیایی، باید گام‌های عملیاتی برای بهبود مناسبات تجاری را بردارند. در این دیدار، رئیس اتاق تهران نیز با بیان اینکه حجم روابط تجاری رسمی دو کشور ایران و پاکستان از رقم ۱.۵ میلیارد دلار در سال تجاوز نمی‌کند، به برخی موانع بر سر راه توسعه همکاری‌های اقتصادی اشاره کرد و افزود: دو کشور این فرصت و امکان را دارند که تجارت تهاتری را رونق دهند.
خوانساری با اشاره به همسایگی هشت کشور با ایران در بستر خاکی، از تلاش برای انعقاد تفاهمنامه تجارت آزاد میان دو کشور به عنوان یکی از ابزارهای ارتقای سطح روابط اقتصادی دو طرف یاد کرد و در عین حال اصلاح و بازنگری در موافقتنامه تجارت ترجیحی دو کشور را که سال‌های پیش به امضا رسیده، ضروری دانست. وی دست‌نیافتن دو کشور به توافق مشترک بر سر امکان تبادلات مالی و پولی را یکی دیگر از موانع پیش روی تجارت دو کشور برشمرد و افزود: این در حالی است که رقم تجارت ایران و عراق در شرایط فعلی که تحریم‌ها علیه ایران برقرار است، سالانه به ۱۳ میلیارد دلار رسیده و این وضعیت با دیگر همسایگان از جمله ترکیه و افغانستان نیز در شرایط مطلوبی قرار دارد، از این رو امکان دستیابی به راه‌حل‌های منطقی و عملیاتی در نقل و انتقالات پولی کشورها با ایران وجود دارد و در این رابطه، پاکستان نیز باید به طور جدی وارد عمل شود.
رئیس اتاق تهران همچنین رفع موانع گمرکی را در بهبود تجارت دو کشور ضروری بیان کرد و افزود: بخش خصوصی ایران و پاکستان هنوز به شناخت کافی و فنی از یکدیگر دست پیدا نکرده است که در این رابطه، اتاق‌های بازرگانی دو کشور نقش ویژه‌ای دارند و سازمان توسعه تجارت پاکستان نیز می‌تواند در این اصلاح فرآیند شناخت از یکدیگر، فعال شود.

برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی
در ادامه ملاقات‌های هیات اعزامی اتاق تهران به کراچی پاکستان، اعضای این هیات به ریاست خوانساری، به دعوت فدراسیون اتاق‌های بازرگانی پاکستان به این نهاد بزرگ بخش خصوصی این کشور رفتند و در حالی که تعداد زیادی از اعضای این فدراسیون و صاحبان کسب و کار پاکستانی به این نشست آمده بودند، دو طرف درباره گام‌های عملیاتی برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور به گفت‌وگو نشستند.
رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی پاکستان در این دیدار، سطح روابط اقتصادی دو کشور را در مقایسه با ظرفیت‌های موجود و اشتراکات میان دو طرف، ناکافی دانست و گفت: در حالی توافقنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور طی سال‌های گذشته به امضا رسیده که دو کشور از این فرصت استفاده نکرده‌اند. «میان انجم نیسار» در سخنان خود، تحریم‌های امریکا علیه ایران را بخشی از موانع بر سر راه توسعه همکاری‌های اقتصادی این کشور با ایران برشمرد و افزود: این در حالی است که تبادلات بانکی میان دو کشور نیز به ورطه فراموشی سپرده شده است و باید دو طرف برای رفع مشکلات ناشی از این بخش، با همفکری و تعامل به راهکارهای عملیاتی دست پیدا کنند. وی برقراری تجارت تهاتری میان ایران و پاکستان را یکی از راهکارهای بهبود مناسبات اقتصادی دو کشور دانست و علاوه بر این، بر برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در خاک دو کشور و نیز تبادل هیات‌های تجاری تاکید کرد.


چاپ