در همایش صادرات، ترانزیت و اوراسیا مطرح شد

سهم ۳ درصدی صادرات ایران از توافقنامه‌های تجاری

مشاور امور بین‌المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه متاسفانه ایران تاکنون در عقد توافق‌ها کامیابی نداشته است، گفت: فقط حدود ۳ درصد صادرات غیرنفتی ایران زیر پوشش چند توافقنامه تجاری انجام می‌شود.

میرهادی سیدی دیروز در همایش صادرات، ترانزیت و اوراسیا گفت: ۷۲ درصد صادرات ترکیه و ۶۷ درصد صادرات هند توافق‌های تجاری انجام می‌شود و میانگین جهانی این عدد ۵۰ درصد است، یعنی نصف تجارت جهان براساس توافق‌های تجاری است. وی با بیان اینکه در این حوزه شکافی با جهان داریم، تاکید کرد: باید توافقنامه اوراسیا را مغتنم شماریم.
سیدی با اشاره به تغییرات اقتصادی در ۳ دهه گذشته افزود: ضرورت دارد اقتصاد داخلی با اقتصاد کشورهای دیگر همکاری داشته باشد اما ایران به دلیل تحریم‌ها و تغییرات داخلی نتوانسته در این زمینه موفق باشد. مشاور امور بین‌المللی سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: توافق‌هایی مانند اوراسیا به خصوص وقتی کشوری هدف تحریم‌ها قرار دارد، بسیار ضروری است.
وی ادامه داد: ربع قرن است که می‌خواهیم عضو سازمان تجارت جهانی باشیم تا سهل و آسان با یکدیگر کار کنیم و با ۱۶۴ کشور عضو WTO هماهنگ شویم.
سیدی با اشاره به انواع توافق‌های تجاری گفت: عالی‌ترین سطح این توافق‌ها همان است که اتحادیه اروپا دارد. خود اوراسیا در دسته‌بندی سوم یعنی اتحادیه گمرکی است و ۵ کشوری که عضو اتحادیه اوراسیا هستند، بین خودشان تعرفه را از بین برده، به یک قلمرو گمرکی واحد تبدیل شده‌اند و همچنین با جهان خارج تعرفه مشترک دارند.
مشاور امور بین‌المللی سازمان توسعه تجارت درباره استفاده از این توافق ادامه داد: بهره‌مندی از تخفیفات تعرفه‌ای که آسان‌ترین نوع بهره‌مندی از امتیازات موافقتنامه است که تنها منوط به ارائه گواهی مبدا خاص موافقتنامه است. سطح دوم بهره‌مندی از حقوق منعکس شده در موافقتنامه است که نیاز به آگاهی از مفاد موافقتنامه دارد. از سوی دیگر، از آنجا که ۳ سال بعد، این موافقتنامه به تجارت آزاد تبدیل می‌شود، ارزش دارد به فراتر از موافقتنامه تمرکز کرده و تمام جوانب استفاده از آن را بسنجیم.
سیدی حذف موانع غیر تعرفه‌ای، انضباط تجاری، بهبود فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب تجارب دیگر کشورها را مهم‌ترین اهداف این موافقتنامه دانست و گفت: از فعالان تجاری می‌خواهیم نگاه بلند مدت به اوراسیا داشته باشند؛ اینجا بازاری نیست که تنها به صادرات دو کانتینر اکتفا کنیم بلکه اگر ورود اصولی به آن داشته باشیم تضمین صادرات بسیاری از اقلام خواهد بود چرا که حجم نیاز این بازار بسیار بالاست.
به گفته وی اگر تمام پرتقال ایران به روسیه صادر شود، فقط ۲۰ درصد نیاز وارداتی پرتقال روسیه را تامین می‌کند و به همین دلیل باید نگاه سنجیده به این بازار داشت.

ناکامی در صادرات محصولات کشاورزی
دستیار وزیر نیرو در کمیسیون دائمی همکاری ایران و روسیه گفت: این کشور فقط ۲۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی شامل ۵۳۰ میلیون دلار سیب و ۱۴۰ میلیون دلار خیار وارد می‌کند؛ اما متاسفانه پراکنده تولید کردن و فقدان سازمان‌دهی مناسب باعث شده نتوانیم صادرات محصولات کشاورزی مناسبی به این کشور داشته باشیم.
داوود میرزاخانی نیز در این همایش با اشاره به اهمیت جایگاه روسیه در توافقنامه اوراسیا گفت: روسیه به لحاظ سهم مساحت، جمعیت و تولید ناخالص داخلی بین ۵ کشور عضو توافقنامه سرآمد است. تا آنجا که از ۸۶۶ میلیارد دلار حجم تجارت اوراسیا، سهم روسیه در صادرات ۴۹۹ میلیارد دلار و در واردات ۲۳۸ میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: سهم صادرات روسیه از تجارت با ایران ۶۸ درصد و سهم واردات آن از ایران نیز ۵۸ درصد است. در مجموع روسیه بیش از ۸۰ درصد اقتصاد کشورهای اوراسیا را شامل می‌شود و باید به این بازار نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.
میرزاخانی با بیان اینکه بازار روسیه ۲۵۰ میلیارد دلار واردات دارد، تصریح کرد: با این حال نه تنها در تعیین نرخ شکست‌خورده هستیم بلکه در گرفتن سهم از این بازار تاکنون برعکس ترکیه ناتوان بوده‌ایم.
زمانی که روسیه با امریکا و اروپا دچار مشکل شدند ترکیه توانست از این فرصت استفاده کند اما زمان مشکل‌دار شدنش با ترکیه ما نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم.
دستیار وزیر نیرو در کمیسیون دائمی همکاری ایران و روسیه با اشاره به ظرفیت‌های این کشور گفت: روسیه حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار دارو وارد می‌کند، در حالیکه ما ۹۰ درصد داروها را خودمان تولید می‌کنیم اما نتوانستیم سهمی از صادرات این محصول به روسیه داشته باشیم.
به گفته وی نمی‌توانیم ورود مستقیم دارو به روسیه داشته باشیم مگر اینکه بخشی از تولید را در همان کشور انجام دهیم.
میرزاخانی با بیان اینکه روسیه ۵ میلیارد دلار واردات محصولات لبنی دارد، افزود: خوشبختانه بعد از امضای پروتکل قرنطینه دامی توانستیم برای ۵ شرکت لبنیاتی مجوز صادرات محصولات لبنی بگیریم و اکنون ۴۰ شرکت مجوز صادرات محصولات لبنی و آبزی به روسیه را دارند.
وی همچنین با اشاره به ورود سالانه ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک توسط روسیه گفت: متاسفانه ایران تجربه ناموفقی در این زمینه داشته است و کیفیت محصولات صادراتی به این کشور همان بود که به عراق وارد می‌فرستادیم. رعایت استانداردهای روسیه بسیار مهم است اما اینگونه نیست که نتوانیم وارد این بازار شویم.
به گفته میرزاخانی همچنین روسیه واردات ۶ میلیارد دلاری کیف و کفش انجام می‌دهد که سهم ایران از این بازار ۱۴۰هزار دلار است.


چاپ