وضع عوارض بر صادرات خرما به زیان منافع ملی

 در شرایطی که مسئولان حاکمیتی و دولتی کشور از لزوم افزایش صادرات‌غیرنفتی می‌گویند، دولت بر صادرات خرما عوارض وضع کرده، بدون اینکه دلیل مستندی برای آن وجود داشته باشد. خرمایی که صادر می‌کنیم مازاد مصرف کشور است.

با وضع عوارض بر خرمای صادراتی، نرخ تمام شده محصول در بازارهای جهانی افزایش یافته و رقابت‌پذیری خرمای ایرانی از بین می‌رود. وضع عوارض بر صادرات خرما یعنی سد کردن مسیر توسعه صادرات غیرنفتی و این عمل بر خلاف منویات مسئولان حاکمیتی و دولتی است.
وضع عوارض بر صادرات خرما پیامدهای ناگواری برای اقتصاد کشور دارد. در هر استانی ۴۰ تا ۶۰ هزار تن محصول مازاد داریم. تنها در استان بوشهر بیش از ۱۵۰ هزار تن خرما تولید شده که ۶۰ درصد آن مازاد است. زمانی که این محصول در بازار داخل فروش نمی‌رود، باید آن را صادر کرد اما با وضع عوارض بر صادرات خرما، مشتری خارجی دیگر به ما اعتماد نمی‌کند چراکه از تامین سالانه خود اطمینان نخواهد داشت. با وضع عوارض بر صادرات خرما، مشتریان خارجی را به سمت عربستان سعودی هدایت می‌کنیم.
یک پیامد منفی دیگر در وضع عوارض در صادرات خرما، افزایش هزینه‌های دولت است. زمانی که محصول روی دست کشاورز و کارخانه دار بماند، به نمایندگان استان‌ها فشار می‌آورد که از وزارت جهاد کشاورزی بخواهند این محصول را خریداری کند. دولت در این مرحله وارد فاز خرید تضمینی می‌شود درحالی‌که هیچ نیازی به آن نیست. دولت خرما را خریداری و در انبارهای نامناسب نگهداری می‌کند. زمانی که کیفیت خرما پایین آمد، دولت آن را زیر نرخ می‌فروشد و با احتساب همه هزینه‌های نگهداری و حمل‌ونقل، ضرر می‌کند. از هرطرف که نگاه کنید، وضع عوارض بر صادرات خرما، به زیان منافع ملی است.
دیگر پیامد انباشت محصول خرما در کشور با سد کردن مسیر صادرات آن، ضرر کشاورز در سال‌های آینده است. ماه رمضان تمام می‌شود و خرما هم در انبارها می‌ماند. زمانی که خرمای سال قبل را در انبارها و سردخانه‌ها نگه داشته‌اید، کشاورز هرچه برداشت کند، ضرر کرده است. در سال گذشته، ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن از خرمای ایرانی صادر شد چراکه به رشد نرخ ارز، خرمای ایرانی ارزان شده و صادرات آن به صرفه بود. نگرانی از افزایش نرخ خرما در ماه‌های آینده در حالی مطرح می‌شود که انجمن ملی خرما برای تنظیم بازار در کلانشهرها تعهد داده است و وضع عوارض بر صادرات خرما جز بی‌اعتمادی بازارهای جهانی به صادرکننده و تولیدکننده ایرانی پیامد دیگری ندارد.
علی محمد صمیمی _ نایب رئیس انجمن ملی خرما


چاپ