برگزیدگان کارآفرینی کشور در آیین امین‌الضرب تاکید کردند

ادامه مسیر باوجود سنگلاخ‌ها و ناملایمت‌ها

بیست و سومین روز از دی ۱۳۹۸، تالار وحدت تهران به رسم ۴سال گذشته، میزبان فعالان بخش خصوصی بود.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که از دی سال ۱۳۹۵ آیینی با عنوان «امین‌الضرب» با اشاره به‌نام حاج محمدحسین کمپانی، امین دارالضرب، فعال اقتصادی دوره قاجار و بنیان‌گذار اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌کند، امسال نیز چهارمین دوره این آیین را برای قدردانی و تجلیل از کارآفرینان، پیشکسوتان صنعت، پژوهشگران اقتصادی و جوانان نوآفرین برپا کرد.
در چهارمین دوره آیین اعطای نشان و تندیس امین‌الضرب در دی ۱۳۹۸، تندیس امین‌الضرب به همراه لوح و نشان به دو کارآفرین برتر کشور رسید. داود عابدی‌آملی بنیان‌گذار گروه صنعتی تاژ و علی سالک نجات بنیان‌گذار گروه صنعتی نجاتی (آناتا) دو برنده اصلی این آیین بودند. این دو فعال اقتصادی را به‌واسطه سال‌ها فعالیت سالم و مولد اقتصادی، اشتغال‌آفرینی، تولید و صادرات، مشارکت در تشکل‌های بخش خصوصی و ایفای مسئولیت اجتماعی به‌عنوان «کارآفرینان برتر کشور» و شایسته دریافت لوح، نشان و تندیس امین‌الضرب شناسایی و معرفی کرد. هیات داوران این نشان محمد فاضلی، محسن گودرزی، علی‌اصغر سعیدی، سعید لیلاز، رضا باکری، مرتضی سلطانی، جمشید مغازه‌ای، اکبر ابراهیمی، سلطان حسین فتاحی، حبیب‌الله انصاری، مجتبی نائلی، شهادب جوانمردی، فرزین فردیس، علی نقیب، محمد مرتضوی، کاوه زرگران و مهدی فضلی بودند. وجه مشترک سخنرانی تمام کارآفرینانی که در این آیین پشت تریبون قرار گرفتند، پافشاری به ادامه مسیر باوجود سنگلاخ‌ها و ناملایمت‌هایی بود که ادامه مسیرشان را با سختی رو به رو می‌کرد. کارآفرینانی که سرگذشت سختی را پشت سر گذاشته‌اند و همگی به دشوار بودن شرایط فعلی اذعان دارند اما به آینده امیدوار هستند و در کلام و چهره‌شان کمتر نشانی از ناامیدی به چشم می‌خورد.
برخلاف سال‌های گذشته که مقاماتی همچون معاون اول رئیس‌جمهوری و برخی وزیران هیات دولت در آیین امین‌الضرب حضور داشتند، امسال غیبت آنها در این آیین مشهود بود.
هیات داوران هم‌چنین ۳ لوح و نشان امین‌الضرب را به نشانه قدردانی از فعالیت‌های مولد اقتصادی به ۳ چهره دیگر اختصاص داد. نصراله ایزدپناه، موسس گروه صنعتی استیل البرز، مهدی خان‌محمدی بنیان‌گذار گروه صنعتی نان سحر و برادران نوربخش (شمس‌الدین و نورالدین) بنیان‌گذار گروه دامداران در این آیین لوح و نشان امین‌الضرب دریافت کردند و از آنها قدردانی و تحلیل شد.
در حوزه استارت‌آپ‌ها نیز میلاد منشی‌پور، از بنیان‌گذاران شرکت تپ‌سی، با دریافت لوح و نشان امین‌الضرب قدردانی و تجلیل شد.
علینقی مشایخی، اقتصاددان و از بنیان‌گذاران دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف و موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی (موسسه نیاوران) نخستین چهره‌ای بود که از او قدردانی شد و لوح و نشان امین‌الضرب به این چهره علمی اهدا شد.
سهیلا ترابی‌فارسانی نیز پژوهشگری بود که اتاق بازرگانی تهران با اهدای لوح و نشان امین‌الضرب از سوی بخش خصوصی از او قدردانی کرد.

خوانساری: انزواطلبی راهکار امروز کارآفرینان نیست
مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در این آیین، با بیان اینکه انزواطلبی راهکار امروز کارآفرینان نیست، اظهار کرد: کارآفرینان سرمایه‌های انسانی کشور هستند و حاکمیت می‌توانست در چند دهه کارآفرینان را به نماد انسان‌دوستی تبدیل کند، اما نگاه همراه با سوءظن این اجازه را نداد. امروز کجای این کشور می‌توان موزه‌ای از صنعت، کارآفرینی و اقتصاد پیدا کرد؟ چرا در هیچ کتاب درسی نامی از آنها نیست؟
وی ادامه داد: عموم مردم همواره در برابر اخبار فساد و انواع رانت‌ها قرار دارند، اما ببینید دست چند درصد کارآفرینان جامعه آغشته به رانت است در این موقعیت چرا نباید کارآفرینان را به‌عنوان نماد و الگو به مردم جامعه معرفی کرد؟ چرا دولت‌ها صدای این منادیان امید را نمی‌شنوند و چرا گوش‌ها بسته است؟
خوانساری خطاب به کارآفرینان حاضر در جمع گفت: امروز رسالت شما این است که از تمام ابزارهای برای توسعه مفهوم کارآفرینی استفاده کنید. انزواطلبی راهکار امروز نیست، اگر پیش از این کارآفرینان سعی می‌کردند در خلوت کار کنند امروز باید به صحنه بیایند و اجازه دهند مردم با آنها آشنا شوند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: متاسفانه آنچه در اقتصاد و جامعه ایرانی قربانی شده، گوهر اعتماد عمومی است. جوان ایرانی که به هزار امید و انگیزه از دانشگاه به شایستگی بیرون آمده و نسلی که تمنای پیشرفت و توسعه دارد، مردمی که قلب‌شان برای این آب و خاک می‌تپد و آموخته‌اند که باید در همین سرزمین زیست، چطور باید به فکر کسب و کار و فردایشان باشند.
وی ادامه داد: متاسفانه امروز هرکجا سرمایه نمادین وجود داشته، با بی‌تدبیری از میان رفته یا حداقل به پایین‌ترین حد تنزل کرده است.
خوانساری با بیان اینکه امروز جامعه نگران، مضطرب و بی‌اعتماد به ارکان سیاست‌گذار و مدیران کشور شده است، اظهار کرد: مردم ایران در دهه ۶۰ با بحبوحه جنگ از مرزها دفاع کردند یا در دهه ۷۰ به شوق سازندگی گام‌های بلندی برداشتند، آنها در دهه ۸۰ نیز به انگیزه اصلاحات امید آفریدند و در ادامه کسانی که سودای عدالت در سر داشتند سرخوردگی ملت را به همراه آوردند.
رئیس اتاق بزرگانی تهران با اشاره به دهه ۹۰ که دوره آشتی با جهان بود اما با ناامیدی همراه شد، ادامه داد: در تمام این دوره‌ها مردم پای کشور ایستادند و جامعه نیز قدمی عقب نگذاشت. جامعه اقتصادی ایران کارآموزده دوران سخت است و همواره در فراز و نشیب روزگار دست و پنجه نرم می‌کند.
وی ادامه داد: عده‌ای از صاحبان کسب‌وکار در زمان قحطی پا پیش گذاشتند تا دردها را درمان کنند و این قدم‌ها هرچند کوچک بیش از توان دولت‌ها در نگاه و قلب‌های مردم جای گرفت و آنها را به معتمدان جامعه تبدیل کرد. چنین است که در طول سالیان‌سال، یادگارهایی مانند مسجد و مدرسه ازسوی صاحبان کسب و کار و بازاریان در سراسر کشور ایجاد شد و برای بخش خصوصی اعتبار به همراه آورد.

انتقاد از خصولتی شدن نهادها
در این آیین همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن انتقاد از اجرا نشدن درست دستور رهبر معظم انقلاب درباره خصوصی‌شدن نهادها گفت: ضرر خصوصی شدن نادرست نهادهای دولتی ۱۰۰ درصد بدتر از دولتی بودن آنهاست.
ناطق نوری در آیین امین‌الضرب که در تالار وحدت برگزار شد، گفت: خواسته رهبر معظم انقلاب درباره اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی آن‌گونه که باید، موثر واقع نشد و اگر هم انجام شد، خصوصی‌سازی نشد، بلکه خصولتی شد که ضرر آن از ۱۰۰ درصد دولتی بودن بدتر است.
وی تصریح کرد: اگر نهادها در سیستم دولتی بود، بر آن نظارت می‌شد و مشمول قواعد دولتی بود؛ اما وقتی خصولتی می‌شود همچون شیر بی‌یال و دمی است که از آن سوءاستفاده می‌شود و دیدیم که چه شد.
ناطق نوری تصریح کرد: از آغاز جمهوری اسلامی و سال‌های ابتدایی و دهه ۶۰ من و دوستان معتقد بودیم که کار کشور و اداره بخش‌های مختلف باید به‌دست مردم انجام شود و دولت باید برنامه‌ریز، هدایتگر، حمایتگر و نظارتگر خوبی باشد و بتواند تولید و سرمایه‌گذاری داخلی کشور را از طریق مالیات اداره کند.
وی ادامه داد: متاسفانه نگاه چپ‌گرایانه برخی مسئولان در دولت‌های گوناگون موجب فاصله گرفتن کشور از این تفکر و در نهایت دلسردی شد.
ناطق نوری با تاکید بر اینکه باید از تجربه جهان استفاده کرد، افزود: نباید از صفر شروع کنیم تا ۱۰۰ سال دیگر به تجربه‌های جدید دست یابیم. دنیا سالیان پیش تجربه کرده و صرف اینکه چون نامسلمان هستند، نباید از تجربیات‌شان استفاده کرد اصلا عقلانی و اسلامی نیست. عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام خطاب به کارآفرینان حاضر در جمع گفت: باید به شما دستمریزاد گفت که با تمام رویه‌های نادرست اداری و بی‌مهری‌ها باز هم ایستاده‌اید و می‌ایستید.
وی ضمن انتقاد از رویه بروکراسی حاکم بر کشور گفت: مردم باید یکجا مراجعه کنند، نه اینکه مردم را سرگردان و خسته کنیم و در نهایت بگوییم چرا مردم این‌طور هستند.


چاپ