مردم هم با دولت همراهی کنند و به حق خود واقف باشند

«بدون نرخ نخریم»

زهرا طهرانی: چند روزی از ارسال نامه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها می‌گذرد و پویش «بدون نرخ نخریم» به مرور در حال گسترش در سراسر کشور است.

این پویش در حالی راه‌اندازی شد که برخی سوءاستفاده‌ها درباره نصب نشدن برچسب نرخ روی کالاها انجام می‌شد و برای جلوگیری از گرانفروشی و تخلفات احتمالی، دولت اقدام به چنین امری کرد. درحال‌حاضر این پویش در استان‌های مختلفی مانند خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری و... آغاز شده است. هدف از این پویش نخریدن کالا از مغازه‌هایی است که نرخ کالا را درج نمی‌کنند. بنابراین مردم باید بدانند به عنوان یک حق باید از فروشگاه مورد نظری که خرید خود را انجام می‌دهند انتظار شفافیت در نرخ و نصب برچسب نرخ بر کالاها را داشته باشند.
 بهنام نیک منش سرپرست معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران نیز در همین‌باره گفت: نصب برچسب نرخ بر کالاها از گذشته قانون بوده است اما با این پویش تاکید دارند که حتما رعایت شود و مردم در این مسیر همراهی کنند. وی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در راستای رعایت حقوق مصرف‌کنندگان، مردم را به حقوق خود آگاه می‌کنند که کالایی را گران نخرند. ضمن اینکه درحال‌حاضر بیشترین تخلفات در سامانه ۱۲۴ مربوط به درج نکردن نرخ است. همه واحدهای صنفی چه در بخش توزیعی و چه در بخش خدماتی ملزم هستند که درجقیمت کالاها را درج کنند.

جریمه نصب نکردن برچسب نرخ
در همین‌باره سخنگوی ستاد تنظیم بازار گفت: تخلفات مربوط به نصب نشدن برچسب نرخ روی کالاها در اولویت رسیدگی قرار دارد. محمدرضا کلامی در گفت‌وگو با شاتا افزود: درج قیمت، نصب برچسب روی کالا یا نصب تابلو و نرخنامه در محل یا عرضه به نحوی که نرخ واحد کالا یا دستمزد خدمت برای همگان قابل رویت باشد، الزامی است. وی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر پویش «بدون‌قیمت نخریم» گفت: این پویش توسط برخی از سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها پیشنهاد شده و با توجه به برآورد حضور تاثیرگذار شهروندان و دستاوردهای مطلوب و ثمربخش آن، به تصویب شصت‌ونهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور رسیده است. از این رو ضرورت دارد، مسئولان اصناف و اتحادیه‌ها نیز به این موضوع دقت کافی داشته باشند و برچسب نرخ کالا و خدمات را روی کالا نصب کرده یا در معرض دید مشتریان قرار دهند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ر یزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه درج نشدن نرخ به منزله تلاش برای گرانفروشی کالا و خدمات است، تصریح کرد: این اقدام علاوه بر جریمه درج نکردن قیمت، مشمول جریمه گرانفروشی نیز خواهد شد. به گفته کلامی برخورد با تخلف نصب نکردن برچسب نرخ در گشت‌های مشترک نیز دارای اولویت رسیدگی است. قائم مقام وزیر صنعت، معدن وتجارت در امور بازرگانی چندی پیش ارسال نامه‌ای به سازمان‌های ناظر بر بازار درج نرخ و الصاق برچسب نرخ کالا را اجباری اعلام کرد. حسین مدرس خیابانی با ارسال نامه‌ای به سازمان‌های ناظر بر بازار برای راه‌اندازی پویش «بدون نرخ نخرید» اعلام کرد: هدف از درج نکردن برچسب قیمت، گرانفروشی است و باید به شدت با آن برخورد شود.
در این نامه آمده است: «یکی از مؤثرترین راهکارهای تنظیم بازار و فراهم ساختن شرایط سالم برای انتخاب کالا و خدمات برای مصرف‌کنندگان رعایت نصب برچسب نرخ توسط فروشندگان است با توجه به اهمیت این امر، قانون‌گذار در قوانین متعدد، بر موضوع «درج قیمت، نصب برچسب با اتیکت روی کالا یا نصب تابلو و نرخنامه در محل کسب یا حرفه به نحوی که نرخ واحد کالا یا دستمزد خدمت به سهولت و روشنی برای همگان قابل رویت باشد» تاکید و تصریح کرده است.

جزای متخلف، نخریدن است
در این باره قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود: بخشنامه ابلاغی اجرای پویش «بدون نرخ نخریم» به این منظور است تا درج نرخ کالا به یک مطالبه عمومی و مردمی تبدیل شود. مدرس خیابانی، با تأکید بر اینکه اعتقاد ما بر این است که فروشگاه‌ها و مراکز عرضه‌ای که نسبت به درج نرخ مقاومت و امتناع می‌کنند نیت آنها گران‌فروشی است، افزود: در بخشنامه به سازمان تعزیرات حکومتی ابلاغ شده، فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که درج برچسب نرخ ندارند، علاوه بر جریمه درج‌نشدن قیمت، مشمول جریمه گران‌فروشی هم شوند تا این موضوع بازدارنده شود. او با تأکید بر اینکه مردم باید بیشتر کمک کنند، توضیح داد: جزای فردی که در فروشگاه خود برچسب نرخ ندارد، نخریدن است، بنابراین مردم باید از فروشگاهی که درج نرخ ندارد، خرید نکنند.
او با تاکید براینکه با درج نرخ کالا قطعا تخلف و گران‌فروشی به حداقل می‌رسد، تصریح کرد: زمانی که همه فروشگاه‌ها و مغازه‌ها روی کالایی که عرضه می‌کنند، برچسب نرخ را قرار دهند، خریدار قدرت انتخاب پیدا می‌کند و اگر یک مغازه کالایی را ارزان‌تر از فروشگاه زنجیره‌ای عرضه کند، حتما کالای موردنیاز خود را از مرکزی که کالا را ارزان‌تر می‌فروشد، خریداری خواهد کرد. در همه جای دنیا فروشندگان و عرضه‌کنندگان برای حراج و تخفیف باید مجوز اخذ کنند، بنابراین نرخ واقعی کالا و میزان تخفیف براساس مجوز تعیین می‌شود.

مردم وارد میدان شوند
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به فلسفه راه‌اندازی پویش مردمی «بدون نرخ نخرید» در شرایط کنونی اظهار کرد: با توجه به تعدد واحدهای صنفی که بیش از ۳میلیون واحد هستند، بازرسی‌ها و نظارت‌ها نمی‌تواند همه واحدها را در بربگیرد اما اگر به سمت نظارت‌های مردمی برویم می‌تواند نتیجه خوبی به همراه داشته باشد.
سیدجواد احمدی در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: مردم به عنوان یک حق برای خود بدانند که وقتی برای خرید اقدام می‌کنند مطمئن باشند که این واحد با شفافیت رفتار می‌کند. نخستین گام در این شفافیت که اعتمادی برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند، این است که نرخ را روی کالاها اعلام کرده باشد. وی ادامه داد: نصب برچسب نرخ و اعلام قیمت‌ها، در قانون نظام صنفی، قانون حمایت از مصرف‌کنندگان و قانون تعزیرات آمده و الزام است که واحدهای صنفی نرخ داشته باشند. ما نیز در این شرایط از مردم می‌خواهیم که کمک کنند تا واحدهایی که اقدام به برچسب قیمتی نمی‌کنند رفتار خود را اصلاح کنند؛ بنابراین از این واحدها خرید نکنند.
معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرد: اگر این اتفاق رخ دهد مردم وارد این عرصه می‌شوند و بدون نیاز به برخوردها و تشکیل پرونده، فروشندگان برای جلب مشتری مواد قانونی مربوط به درج نرخ را رعایت کنند. احمدی تاکید کرد: مردم را باید نسبت به حق خود آگاه کنیم و حق دارند وقتی وارد واحد صنفی می‌شوند از نرخ همه کالاهای آنجا مطلع باشند. وقتی واحدی این قانون را رعایت نکرده است از آن واحد خرید نکنند. وی درباره اعتماد مردم به رسیدگی و پیگیری دولت درباره تخلفات اعلام شده، گفت: هر گزارشی که اعلام می‌شود بررسی و اطلاع داده خواهد شد. راه‌های ارتباطی ما علاوه بر سامانه ۱۲۴ از کانال‌های مختلف است. شکایت‌ها به طور قطع رصد می‌شود اما لزوما همه آنها منجر به تشکیل پرونده نخواهد شد. ممکن است در برخی موارد در اعلام نتیجه به گزارش‌دهنده کوتاهی شده باشد که حتما باید این مورد را تقویت کنیم و نتیجه را به افرادی که شکایت می‌کنند، حتما اعلام کنیم.


چاپ