دانش فنی حلقه مفقوده تولید چادر مشکی است

تولید چادر به تجربه طولانی نیاز دارد

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بسته حمایت از تولیدکنندگان چادر مشکی یک سال است آماده شده و نیاز به تأمین مالی دارد. ۳ سرمایه‌گذار نیز برای تأمین کمبود چادر مشکی کشور پای کار آمده‌اند و در ۲ سال آینده در این محصول خودکفا خواهیم شد.

به‌گزارش خبرگزاری صداوسیما، افسانه محرابی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: در یک سال گذشته به صنعت نساجی به‌عنوان صنعت پیشران و اشتغالزا نگاه شده و برای تولید ۸۰ میلیون مترمربع چادر مشکی، ۸طرح ۱۰میلیون مترمربعی پیش‌بینی شده که نیازمند ۱۵۰ میلیون یورو و ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری است.
وی افزود: در مذاکراتی که با بانک‌ها انجام شده، به ما قول داده‌اند منابع این طرح تأمین شود؛ اما اینکه موضوع وجود مافیا در واردات چادر مطرح می‌شود، باید مستند اعلام شود.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال ۹۲ برای فرهنگ‌سازی استفاده از چادر، تعرفه واردات ۲۰ درصد بود و زمانی که نرخ ارز افزایش یافت ۱۰ درصد همه تعرفه‌های واردات ازجمله تعرفه واردات چادر مشکی کاهش یافت.
محرابی گفت: زمانی که کارخانه تولید چادر مشکی حجاب شهرکرد آغاز به‌کار کرد برای حمایت از این کارخانه تعرفه همه پارچه‌ها ۳۲ درصد افزایش یافت؛ اما اکنون بالاترین تعرفه برای چادر مشکی است.
وی اظهارکرد: کارخانه نای زرین فقط ۶۰ ماشین ساده بافت داشت که قرار بود چادرهایی که طرح‌دار هستند، وارد و با رنگرزی آنها را تکمیل کند؛ درحالی‌که اگر واحد تولیدی خوب کار کند و رقابت‌پذیر باشد و از فناوری و مواد اولیه و دانش فنی استفاده کند، می‌تواند نظر بازار را جلب و رقابت کند.

حمایت از تولید داخلی از جیب مردم
مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب گفت: نظارتی بر محصولات مربوط به حجاب و چادر مشکی در کشور وجود ندارد. اسدالله سلیمانی با بیان اینکه واردات چادر مشکی انحصاری است افزود: به‌جز این مسئله، نامناسب بودن فضای کسب‌وکار در کشور نیز تعطیلی کارخانه‌ها تولید چادر مشکی را به‌دنبال داشته است.
وی تصریح کرد: اگر تولید در کشور به صرفه باشد، تاجران این بخش خود کارخانه ایجاد می‌کنند اما اکنون به دلیل حمایت نکردن دولت، ۹۰ درصد چادر مشکی کشور از چین، کره و ژاپن که کارخانه‌های بسیاری با فناوری بالا ایجاد کرده‌اند وارد می‌شود.
سلیمانی افزود: اینکه دولت تعرفه واردات چادر مشکی را افزایش داده، حمایت از تولید داخلی از جیب مردم است و این خسارتی است که گمرک آن را وارد کرده؛ این در حالی است که واردات چادر مشکی تعرفه نداشت اما چون پارچه‌های دیگر را در قالب چادر مشکی وارد می‌کردند گمرک برای اینکه کار خود را آسان کند به همه پارچه‌ها از جمله چادر مشکی نیز تعرفه بست.
مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب تاکید کرد: امکان ندارد در دو سال آینده به خودکفایی در چادر مشکی برسیم و حرف‌ها در این زمینه به این دلیل است که وزارت صنعت، معدن و تجارت از یارانه‌ای که باید به چادر مشکی اختصاص دهد شانه خالی کند؛ در این میان برخی مسئولان به چادر مشکی حساسیت دارند و اگر محصول دیگری مانند شیلات بود، اکنون به داد ما رسیده بودند؛ اما چون اسم چادر روی آن است، از ما حمایت نمی‌کنند و نخواهند کرد.
وی افزود: ۴۰ هزار نفر در حوزه محصولات مربوط به حجاب شاغل هستند و۳۰ درصد شاغلان در این حوزه به دلیل نبود مواد اولیه بیکار شده‌اند؛ در این میان اگر برای حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز بازار چادر مشکی در کشور سرمایه‌گذاری شود ۱۰ هزار اشتغال ایجاد خواهد شد. به‌اندازه کافی ماشین‌آلات و توان تولید چادر مشکی در کشور وجود دارد اما با برداشتن موانع کسب و کار نیاز به زنجیره تولید داریم.

نظارت انجام نمی‌شود
همچنین علی قلعه‌قوند، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب نیز گفت: به‌دلیل نبود نظارت بر تولید و واردات و عرضه چادر مشکی، واحدهای تولیدی چادر مشکی در کشور تعطیل شده است.
وی افزود: بر فرض که وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهد از تولیدکنندگان چادر مشکی حمایت کند، پس چرا با وضع تعرفه ۳۲ درصدی این حمایت را از جیب مردم انجام می‌دهد.
قلعه‌قوند گفت: تولید چادر مشکی بخش‌های تولید نخ، بافت و تکمیل دارد که باید این زنجیره برای حمایت از تولیدکنندگان ایجاد می‌شد اما وزارت صنعت، معدن و تجارت این کار را انجام نداد. ماشین‌های ماکویی هنوز در دنیا فعال هستند و محصولی را تولید می‌کنند که هنوز در ایران پرمصرف‌ترین چادر است.
عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب گفت: تولید چادر به تجربه طولانی نیاز دارد و این طور نیست که دو ساله به خودکفایی در این عرصه برسیم.
قلعه‌قوند افزود: کارخانه‌های بافندگی در کشور ظرفیت‌های خالی دارند و اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت بر نرخ چیپس‌های پلی‌استریل که در اختیار شرکت‌های تولیدکننده نخ قرار می‌دهد، نظارت کند، به‌طور حتم در چادر مشکی کاهش نرخ خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: چند نوع پارچه خاص گلدار ژاپنی و کره‌ای وجود دارد که واردات و فروش آن در انحصار چند نفر است و می‌توانند این پارچه‌ها را با هر قیمتی در بازار بفروشند.
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب با بیان اینکه یکی از حلقه‌های گمشده در تولید چادر مشکی؛ دانش فنی است ادامه داد: از وزارت صنعت، معدن و تجارت تعجب می‌کنم چرا تاکنون سراغ شرکت‌های دانش‌بنیان نرفته است زیرا در رنگ و مواد شیمیایی برای چادر مشکی مشکل داریم. قلعه‌قوند با اشاره به اینکه چند شرکت داخلی نخ خوبی را تولید می‌کنند، گفت: با سرمایه‌گذاری معادل واردات یک سال چادر مشکی به‌طور تقریبی ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز بازار به این محصول تأمین می‌شود. عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب افزود: باید با ایجاد بازار متشکل تولید و عرضه از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در تولید چادر مشکی حمایت شود.
 محمدعلی شفیعی، مدیرعامل شرکت نای‌زرین نیز در ارتباط با این برنامه گفت: در سال ۸۵ آخرین نوع ماشین‌های کِرِپ را وارد و چادر مشکی کلاسیک کرپ تولید کردیم. وی افزود: در سال ۸۵ کارشناسان کره‌ای فناوری تولید چادر مشکی را به ما انتقال دادند و خط تولید این محصول را کامل وارد کردیم.

تامین نیاز داخلی با ۱۵۰ میلیون یورو
مجید افتخاری، عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک نیز در این برنامه گفت: نرخ هر متر پارچه چادر مشکی که در کشورهای کره، ژاپن و چین تولید می‌شود بین یک‌ونیم تا ۵ دلار است.
وی افزود: اگر میانگین برای یک قواره چادری ۳.۵ متر پارچه مصرف شود مشخص است واردکنندگان چادر با قیمتی که در بازار برای پارچه درجه یک وجود دارد، سود ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصدی دارند.
افتخاری گفت: واردکننده چادر مشکی با سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در دو سه ماه به این سود می‌رسد و با این سود دیگر کسی به تولید داخلی توجه نمی‌کند. با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری می‌توان کارخانه‌ای که ۱۰ میلیون متر چادر مشکی تولید می‌کند تأسیس و با مبلغی حدود ۱۵۰ میلیون یورو کل نیاز داخلی به این محصول را تأمین کنیم.
عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک تصریح کرد: با توجه به‌صرفه نبودن تولید در کشور و سود سپرده‌های بانکی، کمتر کسی راغب است که در زمینه چادر مشکی سرمایه‌گذاری کند.
به گفته وی، تعداد واردکنندگان چادر مشکی محدود است و یکی از واردکنندگان، کارخانه تولیدی که توان تولید چادر مشکی را با این فضای کسب و کار ندارد خریده و تولید این واحد صفر است. در صنعت پوشاک کشور ۳۰۰ هزار نفر شاغل هستند.
همچنین سید هوشنگ قادریان مسئول بسیج نساجی و پوشاک کشور نیز در این‌باره گفت: به اندازه پارچه مورد نیاز چادر مشکی نخ در کشور تولید می‌شود و اکنون به فناوری مقدمات بافندگی و رنگرزی این محصول دست یافته‌ایم و مشکلی در این زمینه نداریم و به آسانی نساجی‌های کشور می‌توانند چادر مشکی تولید کنند.


چاپ