بررسی صمت از جزئیات تجارت خارجی در نیمه نخست ۹۳

دروازه‌های دنیا به روی ایران باز شد

گروه تجارت: حجم تجارت خارجی ایران در نیمه نخست سال ۹۳ نسبت به نیمه نخست سال ۹۲ با رشد نسبی همراه بوده که علاوه بر اینها با مقایسه میزان صادرات و واردات نیمه نخست سال ۹۲ نسبت به مدت مشابه سال ۹۱، تغییرات و تحولات در اقتصاد بیشتر حس می‌شود؛

به طوری که در ۶ماه نخست امسال مجموع مبادلات تجاری ایران به ۴۹ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار رسید که این میزان در ۶ماه نخست ۹۲،حدود ۳۷ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار بود.
وضعیت تجارت خارجی ایران در نیمه نخست سال ۹۲ به‌قدری نامطلوب بود که صادرات نسبت به مدت مشابه سال ۹۱ با کاهش بیش از ۱۳ درصدی و واردات هم با کاهش ۲۵درصدی مواجه شد. در مدت مورد بررسی حجم تجارت ایران کم بود و رابطه تجاری محدود به کشورهای همسایه می‌شد، اما در همین حجم کم تجارت هم نسبت به سال ۹۱ بارشد منفی مواجه بودیم.
 این در حالی است که با مثبت شدن روابط سیاسی ایران با سایر کشورهای جهان در سایه مذاکرات هسته‌ای و تاثیر آن بر روابط اقتصادی، مبادلات تجاری کشور رونق گرفت و از آن پس آمارها حاکی از گسترده شدن فضای تجاری ایران با سایر کشورهای جهان است. بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک در نیمه نخست سال ۹۲ صادرات ایران به بیشتر قاره‌ها با رشد منفی همراه بود.
در این مدت صادرات به آسیا نسبت به مدت مشابه سال ۹۱ کاهش ۹/۶۶ درصدی، اروپا ۱۳/۸۸ درصدی، امریکا ۷۴/۸۸ درصدی و افریقا هم ۳۳/۷۱ درصدی مواجه شد. در واقع فقط صادرات به قاره افریقا رشد ۱۴ درصدی داشت که عمده مقصد صادراتی هم در این قاره کشور مصر بود.
اما از فروردین تا شهریور امسال، صادرات به آسیا با رشد ۹ درصدی، به اروپا ۳۳/۴ درصدی و به اقیانوسیه ۴۲/۵۹ درصدی مواجه بود و تنها صادرات به ۲ قاره امریکا و افریقا با کاهش روبه‌رو شد.
صادرات به امریکا در نیمه نخست سال ۹۳ کاهش ۳۲/۹۲ درصدی داشت که نسبت به ۹۲ سال، کمتر بود.
مقایسه میزان صادرات نیمه نخست سال ۹۲ با ۹۳
در نیمه نخست سال ۹۳، به آسیا ۱۵ میلیارد و ۵۱۹ میلیون دلار، اروپا ۷۶۰ میلیون دلار، افریقا ۳۶۴ میلیون دلار، امریکا ۲۸ میلیون دلار و اقیانوسیه ۱۳میلیون دلار کالا صادر شده است. ایران در این مدت به چین در آسیا با رشد ۲۹/۴۸ درصدی، ایتالیا در اروپا با رشد ۲۵/۰۹ درصدی، مصر در افریقا با رشد ۷۰/۱۱ درصدی، اروگوئه در امریکا با رشد ۳۰/۵ درصدی و استرالیا در اقیانوسیه با رشد ۹۱/۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۲، بیشترین صادرات را داشته است.
همچنین از فروردین تا شهریور امسال، تراز بازرگانی خارجی کشور (بدون احتساب نفت، گاز و خدمات) با ۸۷ کشور دنیا منفی و با ۸۷ کشور دیگر مثبت بوده است. این در حالی است که در نیمه نخست سال ۹۲ تراز بازرگانی خارجی کشور با ۸۹ کشور مثبت و با ۸۹ کشور هم منفی بوده است.در نیمه نخست امسال، تجارت خارجی با رشد بیش از ۵۷ درصدی صادرات میعانات گازی و رشد ۲۲ درصدی محصولات پتروشیمی همراه بود. اما در همین مدت از سال گذشته صادرات میعانات گازی با کاهش ۲۶/۱۸ درصدی و محصولات پتروشیمی هم با کاهش ۱۲/۸۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۱ مواجه بوده است.
۵کشور عمده صادراتی و وارداتی
عمده مقاصد صادراتی ایران در نیمه نخست سال جاری کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده است. در این مدت، ۱۴میلیون و ۴۴۹هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۵۷۵میلیون دلار به چین، ۷میلیون و ۶۵۸هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۷۷۲میلیون دلار به عراق، ۳میلیون و ۳۲هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۳۲۹میلیون دلار به امارات متحده عربی، یک میلیون و ۴۵۳هزار تن محصول غیرنفتی به ارزش یک میلیارد و ۲۳۸میلیون دلار به افغانستان و ۲ میلیون و ۱۷۲هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۲۸میلیون دلار به هند صادر شده است. همچنین از فروردین تا شهریور امسال، امارات متحده عربی، چین، هند، جمهوری کره و ترکیه مهم‌ترین کشورهای مبدا کالاهای وارداتی به ایران بوده‌اند. در نیمه نخست سال جاری، ۴میلیون و ۵۱۷هزار تن کالا از امارات متحده عربی به ارزش ۶میلیارد و ۵۴۴میلیون دلار وارد ایران شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۹۰/۹۱ درصدی در وزن و رشد ۶۰/۲۰درصدی در ارزش دلاری همراه بوده است. هرچند به گفته مسئولان و کارشناسان امر، امارات متحده عربی کشور واسطه برای ما محسوب می‌شود چرا که عمده واردات و صادرات ما از این کشور متعلق به خود این کشور نیست.
در این مدت واردات از کشور چین هم به عنوان دومین مبدا کالاهای وارداتی ایران ۲میلیون و ۵۲۷هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۸۹۶ میلیون دلار بوده که ۵۳/۴۴ درصد از نظر وزن و ۶۱/۴۸ درصد از نظر ارزش دلاری افزایش داشته است.
یک میلیون و ۸۲۹هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۱۱میلیون دلار نیز از کشور هند وارد ایران شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۴/۵۷ درصدی در وزن و رشد ۲/۷۵درصدی از نظر ارزش دلاری همراه بوده است. همچنین ۶۳۸هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۸۴میلیون دلار از جمهوری کره و یک میلیون و ۶۰۷هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰میلیون دلار از کشور ترکیه وارد ایران شده است. در این مدت متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۱۳۲۸دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۱/۴۱ درصدی در ارزش دلاری داشته است.


چاپ