اقتصاد «پساتحریم» کشورمان در همایش بین‌المللی روسیه بررسی شد

«ایران» در نشست سن‌پترزبورگ

گروه تجارت: نشست بین‌المللی سن‌پترزبورگ با پانل «ایران پساتحریم» از پنجشنبه گذشته کلید خورد که در حاشیه این نشست، قائم‌مقام وزیر توسعه اقتصادی روسیه از آمادگی کامل این کشور برای گشایش تمامی امکانات تجاری خود با ایران خبر داد

و گفت: با توجه به عضویت نداشتن ایران در سازمان تجارت جهانی، تدابیر ملی ویژه‌ای برای تنظیم امور تجاری اعمال می‌شود. نشست بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ روسیه با حضور ۸۰۰ هیات دولتی و غیردولتی از کشورهای مختلف جهان و همچنین هیات جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه گذشته آغاز شد که یکی از مباحث تخصصی آن «ایران پساتحریم» است. به گزارش ایرنا، برنامه کاری هیات ایران به سرپرستی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، افزون بر شرکت در نشست‌های عمومی و تخصصی این همایش سه روزه، مشارکت در پانل ایران پساتحریم بود که در جمع هیات‌های مختلف و همچنین نمایندگان شرکت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی برگزار شد. در این همایش اقتصادی بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل، نخست‌وزیر ایتالیا، دبیر کمیسیون اتحادیه اروپا، نیکلای سارکوزی رییس‌جمهوری پیشین فرانسه و ده‌ها مقام دولتی روسیه حضور دارند و جلسه عمومی نیز عصر جمعه با سخنرانی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری این کشور برگزار شد. دیدار و رایزنی‌های دوجانبه وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضای هیات ایرانی با مقام‌های روسی حاضر در بیستمین نشست اقتصادی سن‌پترزبورگ و همچنین نمایندگان شرکت‌های ایرانی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده است. گستردگی برگزاری و تنوع محورهای مورد بررسی در این همایش با فرصت فراوان انجام رایزنی‌های گسترده و عقد قرارداد بین شرکت‌کنندگان، توجه روزافزون کارشناسان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و رسانه‌ها را به خود جلب کرده، به‌گونه‌ای که حدود ۲ هزار خبرنگار و تحلیلگر اقتصادی رسانه‌های کشورهای مختلف در این نشست فعالیت می‌کنند. سال ۲۰۱۵میلادی که این همایش میزبان بیش از ۴۵ رییس‌جمهوری، نخست‌وزیر و وزیر از ۳۲ کشور جهان و حدود ۲ هزار خبرنگار بود، شرکت‌های روسی با آمادگی قبلی و رایزنی‌های گسترده در بخش بازرگانی موفق شدند ۲۰۵ قرارداد به ارزش ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو امضا کنند.


همکاری مشترک برای تامین اعتبار ۴۰ میلیارد یورویی
«الکساندر نوواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود در حاشیه نشست بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات ایرانی دیدار و درباره گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف مذاکره خواهد کرد. برهمین اساس، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در حاشیه این نشست، سرعت بخشی به رشد همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، صنعتی و انرژی تهران و مسکو و اجرای طرح‌های مورد توافق دو کشور را که ارزش آن بیش از ۴۰ میلیارد یورو است، بررسی کردند. در این دیدار که با حضور مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و جمعی از مقامات ایرانی و روسی برگزار شد، تسهیل اجرای نقشه راه توسعه روابط مسکو و تهران مورد بررسی قرار گرفت. نوواک در این دیدار خواستار تلاش دو کشور برای تامین اعتبار اجرای طرح‌های همکاری مورد توافق ایران و روسیه که ارزش آن به بیش از ۴۰ میلیارد یورو می‌رسد، شد. ایران و روسیه در نشست آبان سال ۹۴ در پایان مذاکرات کمیسیون مشترک همکاری‌ها، نقشه راه توسعه روابط دو کشور به ارزش بیش از ۴۰ میلیارد یورو در بخش‌های مختلف صنعتی، انرژی، ریلی، نیروگاه و شبکه برق، نفت و گاز را امضا کردند که بخشی از آنها در حال اجرا است و بخشی دیگر نیز در حال تدوین برنامه‌های اجرایی قرار دارد. در این دیدار نوواک با تاکید بر اهمیت افزایش روابط دو کشور در بخش‌های مختلف، حوزه صنعت و انرژی را بسیار مهم خواند که دو کشور قابلیت ارتقای سطح همکاری‌ها در این بخش را دارند. نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در این مذاکرات ضمن با ارزشمند دانستن اقدام‌های انجام شده، بر لزوم عملی شدن برنامه‌ریزی‌های مورد توافق دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرد.


ایران برترین فرصت توسعه در منطقه
مقام‌های ایران و روسیه، سرمایه‌گذاران و کارشناسان اقتصادی ارشد بین‌المللی حاضر در نشست «ایران پسا تحریم»، فرصت‌های اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک بازار بزرگ جهانی مهم دانستند. محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان سخنران آغازین این نشست با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف صنعتی، انرژی و زیرساخت‌ها گفت: با هدف‌گذاری‌های انجام شده، زمینه‌های فراوانی برای فعالیت‌های سرمایه‌گذاران خارجی و صاحبان صنعت در ایران فراهم شده است. وی با تاکید بر اینکه اکنون ایران در حال اجرای برنامه‌های توسعه است، به رقابت شکل گرفته در جهان برای همکاری‌های اقتصادی و صنعتی با جمهوری اسلامی اشاره و اظهار کرد: تهران از جذب همکاری‌های خارجی در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کند. مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز با تاکید بر گسترده بودن هدف‌گذاری توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در دوره جدید، اظهار کرد: فرصت کنونی برای شرکت‌ها از کشورهای مختلف از جمله روسیه فراهم شده است. وی اظهار کرد: توانایی اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران رو به رشد است که این ویژگی می‌تواند در برگیرنده اجرای طرح‌های بزرگ باشد. بنا بر اعلام بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در مسکو، الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه نیز در این نشست بیشترین توجه خود را به همکاری در بخش نفت اختصاص داد و خواستار راهنمایی برای استفاده از قراردادهای جدید نفتی ایران شد.


تغییر برداشت‌ها از ایران
«الکسی باشقیروف»، معاون مدیرعامل گروه «اینترروس» در امور سرمایه‌گذاری و عضو هیات مدیره شرکت سهامی عام «ناریلسکی نیکل» روسیه نیز در این نشست اظهار کرد: ایران یکی از برخوردارترین کشور منطقه‌ای از نظر توسعه زیرساخت‌هاست و ما قصد داریم به گسترش همکاری‌های خود با تهران ادامه دهیم. وی افزود: ایران به عنوان یک کشور قدرتمند پویایی و هدفمندی اقتصادی دارد و برداشت‌های کنونی من با چندی گذشته درباره توانمندی‌های جمهوری اسلامی در عرصه زیرساخت‌ها و توسعه‌ای متفاوت است. «چارلز روبرتسون»، اقتصاددان ارشد از موسسه Renaissance Cap نیز گفت: ایران اکنون به یک قطب جذاب برای شرکت‌های خارجی در بخش‌های مختلف تبدیل شده است. وی افزود: بازار ایران در برگیرنده فرصت‌های فراوان همکاری است، زیرا در بخش‌های مختلف شاهد توسعه است و زیرساخت‌های این کشور امکان جذب همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری خارجی را برای اجرای طرح‌های بزرگ فراهم می‌کند. در این نشست همچنین حسین یعقوبی، مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی سیاست‌های مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران با هدف تسهیل در شرایط جذب همکاری‌های شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خارجی را تشریح کرد. وی گفت: با توجه به پیامدهای رفع تحریم‌ها، کارآمد کردن قوانین مالی و برقراری روابط با نظام بانکی بین‌المللی، اکنون شرایط برای گسترش همکاری‌ها بسیار مطلوب شده است. پدرام سلطانی، نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست تاکید کرد: روابط تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان در حال توسعه است و اصلاحات بسیاری در قوانین و مقررات انجام شده که زمینه رشد روزافزون روابط با ایران را فراهم کرده است.


مذاکرات «محدوده تجاری آزاد» ایران و اوراسیا
برنامه ادامه مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تدوین پیمان محدوده تجاری آزاد که در چارچوب آن همکاری‌های بازرگانی و اقتصادی بین تهران و اعضای این اتحادیه افزایش خواهد یافت، از سوی روسیه اعلام شد. «الکسی لیخاچف» قائم‌مقام وزیر توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرد: نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا اواخر ماه جاری میلادی (ژوئن) برای ایجاد محدوده آزاد تجاری در نشست کارشناسی با ایران شرکت می‌کنند. خبرگزاری «ایتارتاس» به نقل از لیخاچف گزارش داد: در جریان مذاکرات برنامه‌ریزی شده، رویکردها درباره محدوده آزاد تجاری با ایران بررسی خواهد شد و با توجه به عضویت نداشتن ایران در سازمان تجارت جهانی، تدابیر ملی ویژه‌ای برای تنظیم امور تجاری اعمال می‌شود. وی درباره صفر کردن تعرفه‌های تجاری با ایران نیز اظهار کرد: روسیه برای گشایش تمامی امکانات تجاری خود با ایران آمادگی دارد. خانم «ورونیکا نیکیشینا»، وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نشست پایانی با هیات ایرانی بر اهمیت ادامه گفت‌وگوها برای رسیدن به نتیجه لازم تاکید کرد. ماه جاری نخستین دور مذاکرات هیات سازمان توسعه تجارت ایران و طرف اوراسیایی برای توافق تجارت آزاد در مسکو برگزار شد. پیش از این نیز اعلام شد صادرات ۸ کالای پسته، مغز پسته، گل کلم، کلم بروکلی، خرما و انواع کشمش از ایران به کشورهای عضو اتحادیه با تعرفه صفر انجام خواهد شد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا با جمعیتی بیش از ۱۸۰ میلیون نفر دربرگیرنده ۵ کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که افزون‌بر ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت دارد و با توجه به نزدیکی جغرافیایی، بازار بزرگی برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می‌رود و برقراری تجارت آزاد نیز می‌تواند فرصت‌های همه‌جانبه‌ای را برای بخش خصوصی ایران و کشورهای عضو این اتحادیه فراهم کند.


تلاش‌ها سرانجام نتیجه می‌دهد
مسئولان دولتی و همچنین متخصصان آگاه به تجارت روسیه مانند اتاق بازرگانی ایران و روسیه در حال پیگیری و تلاش مستمر هستند تا روابط تجاری دو کشور به جایگاهی که باید برسد و در این مسیر نیز تا حدودی موفق بوده‌اند و این تلاش‌ها درنهایت روزی به موافقت‌های مثبت منتج خواهد شد. پیش از این رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه از روی روال افتادن روابط دو کشور از شهریور امسال گفته بود که دلیل آن هم برگزاری جلسات متعدد و منتج شدن آن به توافقات دو طرفه و از همه مهم‌تر موافقتنامه‌های گمرکی و ایجاد «کانال سبز گمرکی میان ایران و روسیه» است. اسدالله عسگراولادی با اشاره به اینکه هنوز با فشارهای امریکا روابط بانکی دنیا با ایران عادی نشده، گفت: در مبادلات تجاری خود با سایر ارزها اکنون کمتر مشکل‌داریم اما بانک‌های اروپایی از ترس جریمه‌های امریکا کمتر با ایران همکاری می‌کنند و سختگیری دارند. به گفته وی، در این شرایط باید دستورالعمل‌های ۲۴گانه اقتصادی مقاومتی رهبر معظم انقلاب را دنبال کنیم تا از این رکود خارج شویم. عسگراولادی همیشه گفته است: مشکل پرواز مستقیم، مسائل حل نشده بانکی و حمل‌ونقل با این کشور از مهم‌ترین مشکلات مربوط به تجارت ایران و روسیه است که باید به سرعت برطرف شود. در زمینه‌های معدن و صنایع معدنی، انرژی و گردشگری نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد که باید در رئوس مشارکت دو کشور قرار بگیرد. به‌ویژه اینکه ویزای روسیه به آسانی در اختیار ایرانی‌ها قرار می‌گیرد و در این راستا باید به انعقاد تفاهمنامه در بحث گردشگری توجه ویژه‌ای داشت.


چاپ