چرا ترکیه در مرز خود با ایران دیوار کشیده؟

سعادت اظهار داشت: دولت ترکیه از بخش خصوصی این کشور به صورت کاملا حرفه ای، هوشمندانه، تخصصی و ویژه حمایت می کند. این حمایت های شگفت انگیز از فعالان تجاری ترکیه موجب شده است که امروزه این کشور در تمام کشورهای منطقه سهم بازار بسیار گسترده ای داشته باشد.

قیمت روز پرفروش ترین کولرها در بازار (۱۴۰۰/۵/۱۳)

آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت جدید انواع پرطرفدارترین کولرها در سایت‌های فروش اینترنتی است.

«همه» باید تعطیل ‌کنیم

پیمان صفردوست: موج‌های پی‌در‌پی ویروس کرونا در کشور جولان می‌دهند و عنان کار از دست مسئولان حوزه سلامت خارج شده است. در این شرایط و به‌دنبال رویکردهای متفاوت اتخاذشده درباره مقابله با همه‌گیری این ویروس سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب پس از برشمردن علل و زمینه‌های گسترش بیماری و فشار سنگین بر کادر درمان، به صحنه آوردن کلیه امکانات کشور برای مقابله جدی با این پدیده را ضروری دانست و نوشت: «شاید دو هفته تعطیلی جدی و ایستادگی و بکارگیری نیروهای نظامی و انتظامی و برخورد با شکستن پروتکل‌ها بتواند تا حد قابل‌توجهی از چرخش ویروس و بار بیمارستان‌ها و فشار نفس‌گیر بر همکاران ما بکاهد». در پی نامه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره موج پنجم کرونا و پیشنهاد تعطیلی دوهفته‌ای برای کاهش چرخش ویروس و بار بیمارستان‌ها، رهبر معظم انقلاب اسلامی از رئیس‌جمهوری خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود و هر اقدامی که لازم است انجام گیرد.

 در مرقومه رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به حسن روحانی آمده است: «پیرو هشدار وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پیشنهاد تعطیلی به‌خاطر بیماری همه‌گیر، مقتضی است این موضوع در ستاد ملی کرونا مطرح و بررسی شود و هر اقدامی که لازم است انجام گیرد». با تاکید رهبر معظم انقلاب بر بررسی پیشنهاد تعطیلی کشور در ستاد کرونا، نمایندگان اصناف کشور ضمن تاکید بر مشکلات اقتصادی ماه‌های گذشته و لزوم حفظ سلامت جامعه، از نهادهای دست‌اندرکار خواستند تا در حمایت از صاحبان مشاغل تلاش بیشتری انجام دهند؛ با گزارش این شماره صمت در این باره همراه باشید:

تعطیلی لازم است

محمود بنانژاد، عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با صمت گفت: وضعیت کرونا و همه‌گیری این ویروس در کشور بسیار جدی و حساس است و با این شکل از مدیریت نمی‌توان آن را مهار کرد و به‌نظر می‌رسد که باید تدابیر جدی‌تری درباره آن اعمال شود. وی در این باره افزود: وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا در شهرهایی مثل مشهد که در این ماه‌ها با ورود زائران و مسافران زیادی روبه‌رو بودند، بسیار خطرناک است و برای کاهش ابتلا به ویروس کرونا باید برنامه‌های جدی‌تری اتخاذ شود.

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران درباره وضعیت معیشتی صاحبان اصناف در تعطیلی‌های مکرر ناشی از شیوع ویروس کرونا در ماه‌های گذشته یادآور شد: بدون شک تعطیلی‌ها و محدودیت‌های اعمال شده، اصناف را از نظر اقتصادی دچار مشکلات زیادی خواهد کرد اما در مقطع زمانی کنونی حفظ سلامت مردم اولویت بیشتری دارد؛ حفظ سلامت جامعه و مردمی که اصناف نیز بخشی از آن محسوب می‌شوند.

بنانژاد در این زمینه خاطرنشان کرد: البته این محدودیت‌ها نباید تنها اصناف یا بخش خاصی از مشاغل کشور را شامل شود، بلکه باید برای اثربخش بودن تعطیلی‌ها آن را در تمام بخش‌ها اعمال کرد تا علاوه بر کاهش ترددهای کاری و اجباری، اهمیت این محدودیت به‌شکل مطلوب‌تری برای مردم مشخص شود. ما در تعطیلی‌های گذشته شاهد بودیم که باوجود تعطیلی اصناف و بسیاری از مشاغل، به‌دلیل تردد مردم در سطح شهرها و مسافرت‌هایی که در آن مقاطع زمانی اتفاق افتاد، زنجیره انتقال ویروس کرونا در کشور به‌شکل مطلوب شکسته نشد؛ بر همین اساس برنامه‌ریزی در این باره باید به‌گونه‌ای انجام شود که برداشت‌های ساده‌انگارانه از وضعیت کرونا در کشور از بین برود و همه مردم در کنار ما در این زمینه تلاش کنند.

وی درباره حمایت‌های دولتی در تعطیلی‌های گذشته ناشی از همه‌گیری کرونا تاکید کرد: آنچه مشخص است در تعطیلی‌های اعمال شده گذشته برای کاهش ابتلا به کرونا در کشور، دولت و نهادهای بالادستی نتوانستند به وعده‌ها و تعهدات خود به‌شکل مطلوب عمل کنند اما مسئله اینجاست که حتی اگر دولت وعده‌های داده شده را نیز عملی می‌کرد نمی‌توانست حتی بخش کوچکی از زیان‌های مالی و آسیب‌های اقتصادی اصناف در مدت همه‌گیری ویروس کرونا را جبران کند؛ بنابراین باید تمرکز همه ما امروز در اولویت قرار دادن سلامت جامعه باشد.

منتظر تصمیم ستاد کرونا هستیم

خسرو ابراهیمی‌نیا، نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران درباره احتمال تعطیلی دوباره کشور و شرایط موجود در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا در کشور و موج جدید ابتلا به آن در کشور تغییر کرده و کنترل این وضعیت نیاز به تمهیدات جدی‌تری در کل کشور دارد.

ابراهیمی‌نیا درباره دستور رهبری برای بررسی لزوم تعطیلی دو‌هفته‌ای به ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرد: آنچه رهبر معظم انقلاب درباره بررسی وضعیت همه‌گیری ویروس به ستاد ملی کرونا دستور‌ دادند، نشان از درک بالای ایشان از موقعیت حساس کشور در شرایط فعلی دارد. بدون شک اصناف کشور نیز باتوجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، دستوراتی که در نهایت ازسوی ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر خواهد شد را اجرا خواهند کرد.

وی در این باره تاکید کرد: در کنار این موضوع جا دارد مسئولان و ارگان‌های ذی‌ربط نیز درباره حمایت از اصنافی که به‌دلیل تعطیلی‌های ایجادشده در پی همه‌گیری کرونا آسیب دیده‌اند، اقدامات مقتضی را انجام دهند تا پس از عبور از مشکلات مربوط به ویروس کرونا وارد بحران‌های جدی اقتصادی در حوزه اصناف نشویم.

نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران درباره لزوم اعمال تعطیلی کلی در کشور خاطرنشان کرد: لازم است بیمه‌ها، سازمان‌های مالیاتی و سایر نهادهایی که در ارتباط با اصناف هستند، همکاری‌های لازم را با این قشر داشته باشند. این درست نیست که اصناف کشور براساس وظیفه خود در حفظ سلامت جامعه با نهادهای بهداشتی و ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا همکاری و واحدهای خود را تعطیل کنند اما بانک‌ها، موسسات مالیاتی و بیمه‌ها همچنان به فعالیت خود ادامه دهند و از حقوق خود عقب‌نشینی نکنند؛ بنابراین دولت نیز باید تمهیداتی را برای اصناف و مشاغل مختلف تعطیل شده در نظر بگیرد تا در بحث‌هایی مانند حقوق کارگران و بیمه‌ و مالیات دچار مشکل نشوند.

وی در این زمینه تصریح کرد: در هر حال دستور رهبر معظم انقلاب در این باره برای ما فصل‌الخطاب است و بی‌شک اصناف دستورات صادر شده را اجرا خواهند کرد تا بتوانیم از این شرایط بحرانی به‌شکل مطلوب گذر کنیم.

ابراهیمی‌نیا در پایان گفت: آنچه در موج جدید همه‌گیری ویروس کرونا با آن مواجهیم مانند یک سیل عمل می‌کند؛ بنابراین باید در این زمینه همه در کنار هم تلاش کنند؛ اصناف، ادارات و موسسات دولتی و مردم همه مسئول هستیم که با تعطیلی و اجرای محدودیت‌ها در کنار کاهش رفت‌و‌آمدها و مسافرت‌ها و البته رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در قطع زنجیره انتقال این ویروس ایفای نقش کنیم.

سخن پایانی...

 اگر از وعده‌های عمل‌نشده دولت در دوران کرونا و تعطیلی‌های کلیشه‌ای که فقط شامل حال اصناف بوده و ناامیدی صاحبان این کسب‌وکارها از اثربخش بودن تمهیدات تکراری دست‌اندرکاران بگذریم و این پرسش را مطرح نکنیم که چرا وزارت بهداشت پس از یک سال و چند ماه معطلی، به فکر تعطیلی سراسری کشور افتاده؟ باتوجه به شرایط حساس فعلی و دستور برای بررسی موضوع لزوم تعطیلی کشور به ستاد ملی مبارزه با کرونا، اجرای محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها برای اصناف اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است؛ به‌نحوی که همه آنها متفق‌القول بر لزوم اجرای این دستورالعمل‌ها تاکید می‌کنند، اما نکته قابل تامل در این باره این است که در طول یک سال و نیم گذشته، دولت همه هزینه‌های این محدودیت‌ها را از جیب صاحبان کسب‌وکار پرداخت کرد و در مقابل هیچ حمایتی از آنها انجام نداد؛ به همین دلیل اصناف در کنار انجام وظیفه خود در راستای حفظ سلامت جامعه انتظار دارند دولت سیزدهم در حمایت از اصناف در دوران کرونا تلاش و همت بیشتری داشته باشد.

ایران و فرصت‌های تجارت انرژی

موضوع تجارت انرژی در کشور که منابع عظیمی از انرژی را در اختیار دارد چند سالی است جدی‌تر از دهه‌های گذشته مطرح شده است.

شوک قیمت مرغ در بازار

بازار مرغ چنان بلبشو است که حتی در مراکز توزیع دولتی هم تخلفاتی وجود دارد، مرغ به جای مردم به دست سودجویان می‌رسد و قیمت‌های عرضه دل به خواهی است، در دیگر فروشگاه‌ها هم مرغ تا کیلویی ۴۰ هزار تومان و قطعات آن بیش از ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

جزئیات جدید از رجیستری گوشی های همراه

به دنبال درخواست نمایندگان اتحادیه‌های مربوطه و صاحبان حدود ۳۴۰۰ گوشی تلفن همراه که رجیستری آنها لغو و غیرفعال شده بود، طی جلسه‌ای با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط موضوع بررسی و مقرر شد که درخواست صاحبان کالا به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعکس و مجدد بررسی انجام شود، در این بین ادعاهای مطرح شده قابل تامل است.

انواع گوشی های ۵ ملیونی در بازار + جدول

انواع گوشی‌ های محدوده ۵ میلیون تومانی در بازار را در این گزارش مشاهده کنید.

محبوبیت نقره همچنان در اوج

نقره بر خلاف طلا در ۱۰ سال گذشته با ثبات نسبی قیمت همراه بوده است و برای آینده نیز می‌توان چنین روند ثابتی را برای آن در نظر گرفت و مردم با توجه به وضعیت معیشتی که دارند می‌توانند به راحتی آن را خریداری کنند.