گزارش صمت از جایزه پوستر زمین سبز

اکسپو۲۰۱۵ با رنگ و بوی هنر

میلاد محمدی - گروه تجارت: حالا دیگر زمان آن است تا اکسپو از ابعاد صرفا تخصصی خارج شده و مخاطبان عام نیز با آن آشنا شوند.

با توجه به اینکه تنها یک هفته تا آغاز این گردهمایی بزرگ
اقتصادی – فرهنگی باقی‌مانده است، کمیته فرهنگ و هنر اکسپو به عنوان یکی از کمیته‌های ۷گانه برپایی یک برنامه فرهنگی را با حضور چهره‌های شاخص در عرصه فرهنگ و البته عرصه اقتصاد کلید زد.
مراسم افتتاح نمایشگاه آثار برگزیده جایزه پوستر «زمین سبز» و معرفی برگزیدگان این رویداد هنری پنجشنبه (سوم اردیبهشت) به عنوان نخستین رویداد عمومی اکسپو ۲۰۱۵ در ایران کلید خورد تا ضمن تشریح ابعاد حضور ایران در بزرگترین نمایشگاه جهانی، از آثار برگزیده در زمینه طراحی پوستر با شعار تغذیه برای زمین، انرژی برای حیات قدردانی شود.

امید است اکسپو به رشد فرهنگ و هنر کمک کند
در ابتدای این مراسم کیانوش غریب‌پور به عنوان دبیر جایزه پوستر زمین سبز گفت: قبل از هر چیز باید بدانیم که عنوان این برنامه «جایزه» است؛ نه جشنواره! اگرچه پرداختن به تیتر انتخابی برای این جایزه در ابتدا محدود به نظر می‌آمد اما شاهد بودیم که خیلی بزرگتر از ابعاد یک جایزه برگزار شد. موضوع جذاب و خاص این جایزه، مدیریت درست و اطلاع‌رسانی دقیق، باعث شد که هنرمندان حضور خوبی در این جایزه داشته باشند. من فکر می‌کنم که برای این مدیریت درست باید از آقای نعمت‌زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و معاون ایشان آقای اسفهبدی تشکر ویژه داشته باشم.
این گرافیست با سابقه همچنین افزود: از دیرباز موضوعات آرمان‌گرایانه مورد توجه هنرمندان ایرانی بوده است، بنابراین مسابقه با استقبال خوبی مواجه شد. به نظرم درباره برگزاری این مسابقه، یک معجزه اتفاق افتاد و داورانی برای انتخاب آثار داوطلب شدند که همگی از چهره‌های درخشان گرافیک بوده و هستند. به هرحال با وجود کمبود بودجه و مشکلات مالی ما این برنامه را به سرانجام رساندیم.
غریب‌پور همچنین درباره انتخاب موزه هنرهای معاصر تهران برای برگزاری نمایشگاه جایزه پوستر زمین سبز، گفت: بعد از پیروزی انقلاب رویدادهای مهمی در حوزه گرافیک ازجمله دوسالانه‌ها و نمایشگاه تصویرگران ادبیات داستانی کودکان در موزه هنرهای معاصر برگزار شده است. امیدوارم برگزاری این نمایشگاه در یکی از معتبرترین موزه‌های دنیا راهی باشد تا گرافیک ما جان تازه‌ای بگیرد و از شرایط خموده، کم‌تحرک و پراکنده خود فاصله بگیرد.دبیر جایزه پوستر زمین سبز در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: خیلی از اتفاق‌های مربوط به هنر، مصنوعی هستند، چون ما براساس یک سیستم خاص جلو نرفته‌ایم و هرچه که بوده یا کاریزماتیک بوده یا حسی. برای همین معتقدم، نباید به هنر گرافیک به‌عنوان یک هنر فاخر نگاه کنیم. چون این هنر قرار است مصرف عمومی داشته باشد. متاسفانه به‌خاطر روحیه خاص‌مان نمی‌توانیم این را قبول کنیم که سفارش‌دهنده می‌تواند کار ما را دور بیندازد، در سایت‌ها به کارهای ما بخندند یا به آن اهانت کنند. اگر این ژست روشنفکری را بشکنیم، خیلی از مشکلات‌مان حل می‌شود.
غریب پور تاکید کرد: گرافیست‌های کشور ما ۳ دسته هستند. یا نخبه هستند که دست کسی به آنها نمی‌رسد، یا جزو بدنه گرافیک هستند که بار اصلی این هنر را به دوش می‌کشند یا دانشجویان و هنرجویانی هستند که با شرکت در هر جشنواره‌ای می‌خواهند برای خودشان اسم و پرستیژ کسب کنند. اگر از این فضای روشنفکرانه و غیرمرتبط با فضای درک عمومی فاصله بگیریم، گرافیک‌مان متحول خواهد شد.
وی در پایان برگزاری اکسپو میلان را اتفاقی مثبت در پیشرفت‌های هنری دانست و گفت: من فکر می‌کنم پوسترهایی که به بهانه اکسپو ۲۰۱۵ میلان طراحی شده‌اند رشد خوب و موثری داشته‌اند نسبت به آنچه در۲ دهه اخیر به عنوان طرح‌های هنرمندانه کار می‌شده‌اند. شاید این اتفاق اقتصادی بهانه‌ای باشد برای رشد در تمام حوزه‌های فرهنگی و هنری.

مجری برنامه به تشریح عنوان و شعار نهایی هر ۷ کمیته در اکسپو ۲۰۱۵ پرداخت:
کمیته گردشگری با شعار: سفره زمین، ظرفیت ایرانی
کمیته فرهنگ و هنر با شعار: باغ ایرانی، آب و آینه
کمیته تبلیغات با شعار: سفره جهانی، مهمان نوازی ایرانی
کمیته کشاورزی با شعار: تعادل انسان و زمین در تمدن ایرانی
کمیته محیط‌زیست، انرژی و فناوری‌های نوین با شعار: زمین پایدار و زمان امنیت انرژی
کمیته علمی و فناوری با شعار: نوآوری برکت سفره جهانی و فرهنگ ایرانی
سپس یک گروه موسیقی نواحی با عنوان «سازینه» به سرپرستی «پیمان بزرگ‌نیا» برنامه‌ای موزیکال را با الهام از موسیقی تمام استان‌های کشور اجرا کردند و همچنین نماهنگی از محل ساخت‌وساز پاویون ایران در اکسپوی میلان به همراه مراحل مختلف شکل‌گیری تمام ایده‌ها تا زمان اجرا برای حضار پخش شد.
علی‌محمد گودرزی، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کمیته تبلیغات ستاد اکسپو، دیگر سخنران این مراسم بود. او در بخشی از سخنانش گفت: وای بر جامعه‌ای که هنر و هنرمندان آن خاموش باشند و گروهی اهل تملق به‌جای زبان تفکر سخن بگویند. هنرمند زبانش برای خدا و دست‌اش برای تعلیم و تربیت است. در سیر تحول تاریخ هنر، سرزمین بزرگ ایران و هنرمندانش جهانی بنشسته در گوشه‌ای است. معمای حیات قابل حل نیست؛ مگر اینکه راهبران آن جزو جامعه هنر باشند. آنچه در اکسپوی میلان از کشور ما به نمایش گذاشته خواهد شد، نماینده تمام این سال‌ها است.
در میلان می‌خواهیم کم‌کاری در اکسپوهای قبل را جبران کنیم
علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر ارشاد و رییس کمیته فرهنگ و هنر اکسپو ۲۰۱۵ دومین سخنران این برنامه بود که با ابراز خوشحالی از حضور ایران در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان گفت: از دیدگاه‌های مختلفی به حضور ایران در این اتفاق هنری می‌توان نگاه کرد.
حوزه فرهنگ و هنر در این زمینه نقش بسزایی دارد. یک کشور را لزوما با جاده‌ها، ساختمان‌ها و راه‌هایش نمی‌توان معرفی کرد؛ مهم‌ترین وجه یک سرزمین، هنر، فرهنگ، آیین‌ها و سنت‌های آن است.
او افزود: در تمام اکسپوهایی که پیش از این در کشورهای مختلف دنیا دیده‌ایم، شاهد بودیم که این رویدادها نشان‌دهنده و محل عرضه نگاه‌های اندیشمندان یک جامعه است. امیدوارم حضور امسال ما در اکسپوی میلان جبران مافات دوره‌هایی باشد که پیش‌تر در آنها بوده‌ایم اما کم‌کاری کردیم.
 نگاه عالمانه و دقیقی باید نسبت به این موضوع داشته باشیم تا تمدن بزرگ خود را بتوانیم در اکسپوی میلان مطرح کنیم؛ تمدن بزرگی که واقعیت سرزمین ایران است.
مرادخانی همچنین بیان کرد: اکسپو می‌خواهد به نحوی به ارتباط انسان با زمین، طبیعت و جریان زندگی بپردازد و یک نوع همزیستی و مسالمت را مطرح کند.
چقدر خوب است که بتوانیم ما هم خودمان را در این حوزه به خوبی معرفی کنیم. یادم هست در اکسپوی شانگهای، کشورهایی که فقط یک پرده نمایش در اختیار داشتند، به‌خوبی توانستند آنچه را که باید، عرضه کنند؛ بنابراین نباید تنها به فکر گستردگی حضور بود، بلکه باید به گفتمان مطرح‌شده در این رویداد هم توجه بیشتری
 بکنیم.
معاون امور هنری وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: حضور ما در اکسپو می‌تواند ما را در این جریان بزرگ اقتصادی و فرهنگی به خوبی معرفی
 کند.
 این امر خود می‌تواند یکی از راهکارهای دیپلماسی فرهنگی باشد که این روزها به دنبال آن هستیم. بلافاصله پس از آغاز اکسپوی میلان، دوسالانه ونیز هم شروع می‌شود و ما به‌عنوان معاونت هنری در این دو تا ۶ ماه، فعالیت‌های مهم موازی خواهیم داشت. امیدوارم استادان و هنرمندان هم در این رویدادها شرکت کنند و رسانه‌ها با حضورشان این اتفاقات را منعکس کنند.
در پایان از برگزیدگان این مسابقه با حمایت مالی حسین اسفهبدی به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تقدیر شد:
جایزه بزرگ شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و هزینه سفر و اقامت به میلان در اکسپوی ۲۰۱۵ به محسن جعفری اهدا شد.
نفر اول: سید آرش حسینی، ۷۰ میلیون ریال، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار
نفر دوم: علیرضا عسکری‌فر، ۵۰ میلیون ریال، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار
نفر سوم: حمید وصفی، ۳۰ میلیون ریال، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار
نفر چهارم: فرزاد سعیدی، ۲۰ میلیون ریال، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار
نفر پنجم: محمد جهانی‌مقدم، ۱۰ میلیون ریال، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار
همچنین به سمیه مقربی و علیرضا (ایلیا) تهمتنی دیپلم افتخار اهدا شد.
در پایان نمایشگاه آثار برگزیدگان این جایزه در گالری موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد.شهرام ناظری، محمود پاک‌نیت، احمد مسجد جامعی، ناصر بزرگمهر (مشاور وزیر صنعت، معدن، تجارت و مدیر مسئول روزنامه گسترش صمت)، حسین اسفهبدی (معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تهران)، کامبیز درمبخش، حمید شاه‌آبادی، اردشیر صالح‌پور، جمشید جهانزاده، هادی مرزبان، اسماعیل آذر، داریوش اسدزاده، ابراهیم حقیقی، داریوش مودبیان، محمود عزیزی، رضا فیاضی، هوشنگ توکلی، اسماعیل خلج، عباس سجادی و علی متقیان (مدیرعامل ایسنا)، از هنرمندان، مدیران و روزنامه‌نگاران حاضر در این مراسم بودند.
جایزه پوستر زمین سبز با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شد.
قرائت بیانیه و رونمایی از کتاب
ابراهیم حقیقی، گرافیست، بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و حسین اسفهبدی (معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت)، شهرام ناظری، محمود عزیزی(کارگردان و بازیگر)، علی مرادخانی(معاون امور هنری وزیر ارشاد)، قباد شیوا (طراح و گرافیست) و مهدی افضلی(رییس موسسه توسعه هنرهای معاصر)، روی سن حضور پیدا کردند و از دو کتاب «دنیای شیشه‌ای» (اکسپوهای جهانی از سال ۱۸۵۱ میلادی تا ۲۰۲۰) تالیف علیرضا بهرامی و کتاب آثار برگزیده جایزه پوستر زمین سبز رونمایی کردند.


چاپ