روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

هفته جاری، هفته سختی است

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه موج‌های کرونا در ایران سنگین‌تر از موج‌های اروپا نیست، اظهار کرد: البته موج چهارم موج بلندتر و سخت‌تری است اما باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم، چراکه هفته جاری هفته سختی است و رعایت پروتکل‌ها باید به ۹۰ درصد برسد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز ما با یک شدتی از جانب کرونا مواجهیم، اظهار کرد: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در ۲ ماه گذشته هر هفته سرایت ویروس ۲ برابر شده و این به‌دلیل همه‌گیری ویروس جهش‌یافته است. من با برخی از سران کشورهای همسایه که صحبت می‌کردم همه آنان گرفتار این موج تازه شده‌اند. وی با تاکید بر اینکه تنها رعایت یک پروتکل کافی نیست، گفت: فقط ماسک زدن و دست شستن کافی نیست؛ باید فاصله‌گذاری اجتماعی هم رعایت شود و نیز از تجمعات دوری کرد. روحانی یادآور شد: اینکه فکر کنیم فقط سفر نرویم و این کافی است، نه. در شرایط فعلی فقط سفر نرفتن کافی نیست. هیچ کس نیاید و یک موضوع را بگوید و تاکید کند که مشکل فقط این یکی است؛ نه این‌گونه نیست. باید همه مشکلات حل شود و حل آن در یک جمله جمع می‌شود و آن تغییر سبک زندگی است.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ عاملی به‌تنهایی نمی‌تواند مشکل کرونا را حل کند، تصریح کرد: در شرایطی که مشکل ایجاد می‌شود، باید همه به فکر باشیم و دست به ‌دست هم دهیم. در تریبون‌ها باید هم هشدار باشد و هم آرامش. نباید تریبونی داشته باشیم که آرامش را بهم بریزد. وی با اشاره به اینکه موج‌های کرونا در ایران سنگین‌تر از موج‌های اروپا نیست، اظهار کرد: البته موج چهارم موج بلندتر و سخت‌تری است اما باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم.

هفته جاری هفته سختی است و همه باید مراعات کنیم؛ رعایت پروتکل‌ها باید به ۹۰ درصد برسد. روحانی با تاکید بر اینکه امروز وزارت بهداشت ما اعلام کرده که واکسن چیزی نیست که مصونیت دوساله و حتی یک‌ساله ایجاد کند، یادآور شد: ما باید به فکر تهیه واکسن انبوه برای ماه‌ها و حتی سال بعد باشیم. یادمان نرود، برخی حافظه‌شان ضعیف شده است. یادمان نرود آن روزی که رفتیم از روسیه و چین واکسن تهیه کنیم، چه فضایی درست شد. در روزنامه‌ها، فضای مجازی و برخی مراکز رسمی آدم‌هایی بودند که مسئولیت داشتند و آمدند پشت تریبون و با افتخار گفتند -چون برای‌شان خیلی مهم بود- که من این واکسن را نمی‌زنم! بسیار خب نزن! دیگری متخصص بود و آمد گفت از روسیه اگر بیاورید من نمی‌زنم، آن یکی گفت اگر از چین بیاورید من نمی‌زنم. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: شما یادتان هست، نامه‌هایی که به خود من نوشتند و پزشکانی که آن را امضا کردند که هنوز نامه‌ها در دفتر من هست.

پزشکانی که امضا کردند و برخی از تشکیلات پزشکی نامه نوشتند که از روسیه و چین واکسن نیاورید که خطرناک است و به درد نمی‌خورد. روحانی یادآور شد: برخی به ما نوشتند که واکسن فلان کشور مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیست و اگر بخرید ما فلان و چنان می‌کنیم. رئیس‌جمهوری ادامه داد: هنوز هم آن کشورهایی که ما از آنها واکسن می‌خریم را سازمان بهداشت جهانی تایید نکرده است. پس ما یادمان نرود که دیروز چه گفته‌ایم و حالا چه می‌گوییم! همان آدم‌هایی که دیروز می‌گفتند نخرید حالا امروز آمده‌اند و می‌گویند چرا کم خریدید؟ چرا زودتر نخریدید؟ چرا اینطور نخریدید؟ چرا از آنجا نخریدید و چرا از اینجا نخریدید؟ وی افزود: بیاییم و منصفانه رفتار کنیم. ما همه می‌دانیم که واکسن الان یک ضرورت است. واکسنی هم که به‌دردبخور است و باید بخریم را حتما وزارت بهداشت ما باید تایید کند. ما که جای دیگری را نداریم، آن واکسنی که باید بخریم و مجاز است را وزارت بهداشت ما باید اعلام کند.

وی ادامه داد: ما همه توان خود را می‌گذاریم که واکسن داخلی ما زودتر به نتیجه برسد. برای ما مهم است روی پای خود بایستیم و خیلی امید داریم تابستان بتوانیم از واکسن داخلی استفاده کنیم. در ۲ ماه اول بهار که در روزهای پایانی ماه اول آن هستیم باید هر چه می‌توانیم از خارج واکسن بخریم و بیاوریم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه خوشبختانه مشخص شد تا پایان همین هفته تزریق نزدیک یک میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن، انجام می‌شود، تاکید کرد: گروه اولی که برای ما خیلی مهم بود واکسن را دریافت می‌کنند و وارد گروه دوم می‌شویم. یعنی حدود ۹ میلیون نفر هستند که اگر بتوانیم واکسن را برای آنها بیاوریم و تزریق کنند که سن‌شان از ۶۵ به بالا هست، شرایط خیلی متفاوت می‌شود.


چاپ