وزیر امور خارجه در دیدار با همتای روس:

امریکا باید بدون توقف تمام تحریم‌ها را رفع کند

وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که در رأس هیاتی به تهران سفر کرده، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، وزرای امور خارجه دو کشور درباره همکاری‌های متنوع دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی فیمابین که براساس تصمیمات رهبران دو کشور شکل گرفته، بحث و تبادل‌نظر کردند. ظریف در این دیدار تاکید کرد: دو کشور دارای روابط راهبردی با یکدیگر هستند و روسیه یک همسایه مهم برای جمهوری اسلامی است که دارای روابط متنوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران است. در حوزه روابط دوجانبه، وزیر امور خارجه کشورمان از روسیه برای تامین واکسن برای جمهوری اسلامی ایران تشکر و ابراز امیدواری کرد با توافق میان دو کشور تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آغاز و امکان خرید میزان بیشتری واکسن از روسیه برای تامین نیازهای ایران فراهم شود.

همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و هسته‌ای از دیگر محورهای گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و روسیه بود. ظریف همکاری‌های دو کشور در منطقه را در جهت جلوگیری و توقف خونریزی و در جهت مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری دانست و تصریح کرد: همکاری‌های ما در منطقه به نفع صلح و امنیت است و ما این همکاری‌ها را در قالب آستانه و سایر قالب‌ها ادامه خواهیم داد. امنیت، همکاری و گفت‌وگو در خلیج‌فارس از دیگر موضوعات مورد تبادل‌نظر دو وزیر امور خارجه بود و وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: کشورهای منطقه خلیج‌فارس باید بتوانند مسائل را در قالب گفت‌وگو و مستقل از برجام حل‌وفصل کنند. در این دید‌ار همچنین هماهنگی ایران و روسیه برای تقویت روند صلح و آرامش در افغانستان و خارج کردن این کشور از وضع کنونی مورد بحث و تبادل‌نظر دو وزیر امور خارجه قرار گرفت. وزیر امور خارجه کشورمان از موضع قوی روسیه درباره خرابکاری در نطنز ابراز خرسندی و تصریح کرد: امریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی، اقدامات خود را انجام خواهد داد. امریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آنها دشوارتر خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار دیالوگ سیاسی بین دو کشور را منظم و پرمحتوا خواند. وزیر خارجه روسیه با تاکید بر افزایش همکاری‌ها در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزود: در زمینه مقابله با کرونا و تامین «واکسن اسپوتنیکV» تلاش می‌کنیم واکسن در خاک ایران به‌صورت مشترک تولید شود. وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به گفت‌وگوهای جاری در وین اظهار کرد: باید همه را دعوت کنیم که به اجرای سند برجام برگردند. سرگئی لاوروف اضافه کرد: روسیه ابتکاری برای امنیت جمعی با خلیج‌فارس ارائه کرده و به‌طور مداوم از این پیش‌فرض پیروی می‌کند که غلبه بر اختلافات انباشته شده در منطقه خلیج‌فارس فقط با گفت‌وگوی جامع و احترام متقابل و با در نظر گرفتن منافع و نگرانی‌های همه طرف‌ها ممکن است. وی یادآور شد: طرح ابتکار صلح هرمز که توسط تهران پیشنهاد شده نیز برمبنای اصول مشابه بنا نهاده شده است.

امضای موافقتنامه تاسیس و فعالیت مراکز فرهنگی

در این دیدار موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی بین دولت ایران و روسیه توسط وزرای امور خارجه دو کشور امضا شد. به گزارش مهر، موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه ازسوی وزرای امور خارجه دو کشور امضا شد. گفتنی است سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به‌منظور دیدار با مقامات کشورمان و همچنین تمدید تفاهمنامه ده‌ساله ایران و روسیه به تهران سفر کرده است.


چاپ