انتقادات صریح قالیباف خطاب به نخست وزیر کره جنوبی

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید روابط دوجانبه ایران و کره‌جنوبی به قبل از سال ۲۰۱۸ بازگردد، گفت: ملت‌ها دوستان خود را در روزهای سخت می‌شناسند؛ بنابراین انتظار مردم ایران از کره جنوبی برآورده نشده است.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز گذشته با چانگ سیه‌ کیون، نخست‌وزیر کره جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در این دیدار گفت: معتقدیم قاره پهناور، کهن و تاریخی آسیا از توانمندی فراوانی برخوردار است؛ بنابراین گسترش همگرایی میان کشورهای آسیایی راهبرد مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار کرد: معتقدم کشورهای آسیایی باید به این موضوع توجه کنند و با اولویت قرار دادن همکاری‌های همه‌جانبه از جمله صنعتی، فناوری و فرهنگی پیشتازان صلح و پیشرفت دنیا باشند.

قالیباف با اشاره به سابقه روابط خوب دو کشور و ابراز خرسندی از سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به تهران یادآور شد: متاسفانه فعلا کره جایگاهی در مناسبات خارجی اقتصاد ایران ندارد؛ به‌عبارتی روابط اقتصادی و سیاسی که در بالاترین سطوح قرار داشت تنزل کرده است. وی اضافه کرد: اگر سفیر شما در بازار تهران از مردم سوال کند که رفتار کره جنوبی از سال ۲۰۱۸ تاکنون چطور بوده، متوجه می‌شود که این رفتار اصلا قابل قبول نیست و ذهنیت مردم نسبت به شما منفی است..

وی اظهار کرد: معتقدم هیچ موضوعی نمی‌تواند مانع همکاری‌های خوب دو کشور از جمله در حوزه بشردوستانه، مسائل درمانی مانند کرونا، تامین کالاهای اساسی و... باشد. امیدوارم این سفر آغاز مجدد همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در شصتمین سالگرد مناسبات دیپلماتیک باشد.

وی از رئیس مجلس کره برای سفر به تهران دعوت کرد.

سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به ایران بعد از ۴۴ سال

در ادامه چانگ سیه کیون، نخست‌وزیر کره جنوبی با اشاره به اینکه به‌عنوان یک مقام دولتی و بعد از ۴۴ سال نخستین نخست‌وزیری است که به ایران سفر می‌کند، گفت: در سال‌های گذشته به‌عنوان رئیس مجلس به ایران سفر کرده بودم و با مقامات عالی‌رتبه ایران دیدار داشتم؛ بنابراین امیدوارم این سفر آغاز مجدد روابط خوب با ایران باشد.

نخست‌وزیر کره‌جنوبی با اشاره به روابط تاریخی خوب دو کشور افزود: بدون شک رفت‌وآمد مقامات دو کشور سبب حفظ این روابط شده، اما متاسفانه از سال ۲۰۱۸ به بعد روابط دو کشور دچار مشکل شد که برای رفع آن تلاش می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سفرش به ایران تعدادی از مسئولان اقتصادی و سیاسی کره جنوبی حضور دارند تا راه‌حل‌هایی برای روابط دو کشور پیدا کنند، اظهار کرد: باتوجه به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خارجی کره جنوبی نهایت تلاش را می‌کنیم تا بر مشکلات فائق آییم.

نخست‌وزیر کره جنوبی خاطرنشان کرد: امیدوارم دعوت رئیس مجلس کشورمان برای سفر به کره را بپذیرید، زیرا این سفر می‌تواند آغاز روابط جدید دو کشور باشد و سبب حل مشکلات شود.

قول نخست‌وزیر کره جنوبی به علی لاریجانی

نخست وزیر کره جنوبی در ادامه دیدار‌های خود با مقامات ارشد ایران با علی لاریجانی مشاور رهبر معظم انقلاب نیز دیدار کرد.

چانگ سیه‌کیون، نخست‌وزیر کره‌جنوبی صبح روز گذشته با علی لاریجانی، مشاور رهبر معظم انقلاب دیدار و گفت‌وگو کرد.

 لاریجانی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به نخست‌وزیر کره جنوبی، بر توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های گوناگون تاکید کرد.

 لاریجانی همچنین درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی خطاب به نخست‌وزیر این کشور اظهار کرد: منابع ما نزد بانک‌های کشور شما امانت بوده و دولت شما باید سعی کند نسبت به این موضوع امانتدار باشد.

 مشاور رهبر معظم انقلاب خطاب به نخست‌وزیر کره جنوبی افزود: هرچه سریع‌تر منابع ما آزاد شود تا خدای ناکرده در روابط دو کشور اثر سوء نگذارد.

نخست‌وزیر کره جنوبی نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از ملاقات با دکتر لاریجانی، قول داد در اسرع وقت راه‌حلی برای آزاد‌سازی منابع ایران توسط دولت کشور متبوع خود پیدا کند.

وی همچنین بر ضرورت توسعه روابط بلندمدت دو کشور در همه زمینه‌ها تاکید کرد.


چاپ