روحانی ۵ عامل ایجاد موج چهارم کرونا را تشریح کرد

مصوبات ستاد کرونا نباید روی کاغذ بماند

رئیس‌جمهوری گفت: همه باید برای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا به میدان بیایند و مصوبات نباید روی کاغذ بماند.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در آستانه ماه رمضان هستیم و امیدواریم همه ما بتوانیم از این ماه مبارک استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در زمینه کرونا متاسفانه ۳ موج را پشت سر گذاشتیم، افزود: از اسفند تمام تلاش‌های ما بر این بود که وارد موج چهارم نشویم اما امروز متاسفانه وارد موج چهارم شدیم و در شکل‌گیری این موج چهارم عوامل متعددی دست به ‌دست هم داده‌اند.

 مهم‌ترین عامل موج چهارم «کرونا»

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: نخستین عامل ورود ویروس انگلیسی از عراق بود. این بالاترین و نخستین عامل بود. اگر از مرز خوزستان و ایلام، ویروس انگلیسی وارد این استان‌ها و سپس استان‌های مجاور و بعد وارد بقیه استان‌ها نمی‌شد، ما امروز این شرایط را نداشتیم. روحانی عامل دوم بروز موج جدید کرونا را ترددها و تجمعات فراوان در شب عید، به‌ویژه در هفته قبل از عید نوروز، عمدتا خرید و فروش‌ها، بازار و دستفروش‌ها و تجمعات مردم در محل کسب‌وکار عنوان کرد و گفت: عامل سوم خود مراسم عید نوروز است.

وی اضافه کرد: از آنجایی که این مراسم به لحاظ ملی و حتی از لحاظ دینی صله رحم و کینه‌ها را زدودن است، مراسم بسیار خوبی است اما امسال باوجود کرونا، دیدوبازدیدهای فراوان و بدون مراعات انجام گرفت. گزارش‌ها می‌گوید بیشتر مردم ماسک می‌زدند اما برای خوردن شیرینی یا میوه ماسک‌ها کنار می‌رفت و یک فرد مبتلا، بقیه را مبتلا می‌کرد.

رئیس‌جمهوری علت چهارم را برگزاری عروسی‌های فراوان در ماه رجب و شعبان دانست و اظهار کرد: این گروه هم متاسفانه مراعات نکردند. گاهی خود آدم باید مراعات کند و ترددها را در حد ضرورت انجام دهد. وقتی عروسی دعوت می‌کنند، افراد مجبورند شرکت کنند و اصل دعوت اشکال دارد. روحانی عامل بعدی را سفرها، بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی عنوان و اظهار کرد: از قبل اعلام کردیم سفر از مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است اما متاسفانه مراعات نشد. اگر در مناطق زرد و آبی هم سفر انجام می‌شد باید همه پروتکل‌ها مراعات می‌شد.

وی تاکید کرد: همه آنهایی که مکلف هستند مصوبات ستاد را اجرا کنند اعم از ارگان‌ها و بخش‌های مختلف از آنها خواهش می‌کنیم با تمام توان به صحنه بیایند. وقتی برای مناطق قرمز و نارنجی مقررات مشخص کردیم، اگر آن مقررات روی کاغذ بماند و دستورالعمل‌ها اجرا نشود، خاصیتی ندارد. رئیس‌جمهوری بیان کرد: یکی از مشکلاتی که ما در همین ایام عید با آن مواجه بودیم، این بود که افراد مبتلا با تست مثبت به دیدوبازدید عید و مسافرت رفتند و این یک تخلف خیلی بزرگ است.

رعایت پروتکل‌ها ۵۶ درصد بود

وی تصریح کرد: اگر مردم بالای ۹۰ درصد دستورالعمل‌ها را رعایت کنند، دیگر موج ایجاد نمی‌شود و خطر خیلی کم، ما را تهدید می‌کند اما اگر مراعات پروتکل‌ها به ۵۰ و ۶۰ درصد برسد، خطر در کمین است؛ حتی اگر ویروس انگلیسی نباشد یا عید هم نباشد ما باید پروتکل‌ها را کامل رعایت کنیم. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز آمار و ارقام به ما نشان داد که پروتکل‌ها به‌طور متوسط ۵۶ درصد مراعات می‌شود، افزود: معلوم است که ۵۶ درصد، ما را مبتلا و گرفتار می‌کند و این گرفتاری و ابتلا برای همه است. روحانی با بیان اینکه امروز کادر درمان خسته است، گفت: جامعه ما هم خسته است و یک سال و نیم است گفتیم فرزندش مدرسه و جوانش، دانشگاه نرود. بسیاری از کسب‌وکارها را تعطیل کردیم. همه خسته هستند و در خستگی تصمیم‌گیری کمی سخت است و ناچار به تصمیم‌گیری محتاطانه هستیم. اما در عین حال چاره‌ای وجود ندارد.

وی گفت: اگر می‌گوییم از امروز تا ۱۰ روز همه محدودیت‌ها با شدت اعمال شود، می‌فهمیم اعمال کردن در این خستگی جامعه کار سختی است اما چاره دومی وجود ندارد و به‌عبارتی راه دومی پیش روی ما نیست و باید همه پروتکل‌ها را مراعات کنیم.

رئیس‌جمهوری افزود: ممکن است کسی بگوید خوب بود شما مرزها، فرودگاه‌ها یا همه بخش‌ها را آنچنان محکم می‌گرفتید که ویروس انگلیسی وارد نشود؛ آیا کسی توانست این کار را بکند؟ آیا همه کشورهای اروپایی که مرزها و پروازهای خود را بستند مصون ماندند؟ اصلا این داستان، داستانی است که می‌توان برای آن تاخیر انداخت، اما اینکه بگوییم ۱۰۰ درصد مرز را جوری می‌بندیم که این ویروس وارد نشود، امکان‌پذیر نیست.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه یکی از راه‌های رسیدن به نقطه اطمینان، واکسن است، اظهار کرد: اگر واکسن به اندازه کافی تولید و واکسیناسیون انجام شود، شاید مقدار زیادی از مشکلات برطرف شود. البته نمی‌توان گفت ۱۰۰ درصد از بین می‌رود. ممکن است واکسیناسیون انجام گیرد و یک ویروس متاسیون یافته در حدی باشد که بعد از چند ماه، واکسن روی آن تاثیر بگذارد.

روحانی با بیان اینکه واکسن بی‌تردید هم در ابتلا و هم در مرگ‌ومیر، تاثیرگذار است، گفت: تاثیرگذاری واکسن در مرگ‌ومیر بیشتر است. ممکن است کشوری واکسن بزند و قرمز شود اما مرگ‌ومیرش کاهش یابد. ما باید با تمام توان، واکسن خارجی را وارد کنیم تا واکسن داخلی به بازار بیاید.

موج سنگین کرونا در اغلب استان‌های کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام موج سنگین ابتلا به کرونا در اغلب استان‌های کشور و شلوغی بیمارستان‌ها، علل شکل‌گیری موج جدید را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: بحث‌های مهمی در جلسه امروز باتوجه به وضعیت و شرایط خاص بیماری در ایران و جهان مطرح شد. همانطور که می‌دانید در همه استان‌ها با موج سنگین ابتلا مواجهیم و بیشتر بیمارستان‌ها شلوغ هستند.

رئیسی ادامه داد: در ۱۲ استان شیب بسیار تندی از بیماری را شاهد هستیم. استان‌های اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، کرمان، لرستان، همدان، زنجان، مرکزی، قم و فارس از استان‌هایی هستند که شیب بسیار تند بیماری را تجربه می‌کنند و باید مراقب بود که از خسارت وارده بکاهیم.

وی افزود: در ۱۱ استان دیگر نیز شیب تند است اما نه به اندازه ۱۲ استان یادشده. در واقع این استان‌ها هم وارد موج چهارم شده‌اند و شیب بیماری رفته رفته تند می‌شود و باید مراقب باشند، زیرا روزهای سختی پیش روی‌شان قرار دارد. استان‌های ایلام، البرز، آذربایجان غربی، سمنان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کردستان، چهارمحال‌وبختیاری، کرمانشاه و قزوین شیب تندی از بیماری دارند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد: استان‌هایی هم داریم که تازه از موج قبلی رها شدند اما موج جدیدی از نوع ویروس جهش‌یافته انگلیسی را تجربه می‌کنند؛ شامل استان‌های گیلان، مازندران و خوزستان. باوجود اینکه در مدت اخیر استان ‌خوزستان درگیر بود، اکنون شهرستان‌های این استان درگیر بیماری بوده و باید به‌شدت مراقبت کنند.

رئیسی تاکید کرد: در مجموع ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی، ۵۱ شهر زرد و ۱۱ شهر آبی داریم و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم به ۵۶ درصد رسیده که بسیار عدد پایینی است.

وی گفت: از امروز به مدت ۱۰ روز طرح مدیریت هوشمند محدودیت کرونا براساس رنگبندی در ارتباط با شهرهای قرمز، نارنجی و زرد اعمال خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: در شهرهای قرمز به جز مشاغل گروه یک که ضروری هستند، بقیه مشاغل تعطیل است. در شهرهای نارنجی مشاغل ۱ و ۲ مجاز به فعالیت هستند و در شهرهای زرد هم مشاغل ۱ و ۲ و ۳ فعال هستند. رئیسی افزود: امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها از میزان خسارت، ابتلا و مرگ‌ومیر بکاهیم. این تجربه را در آذر داشتیم که با تعطیلی سراسری براساس مدیریت هوشمند توانستیم بیماری را کنترل کنیم. اکنون موج جدید در حال درگیر کردن کشورها است و امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها سلامتی را برای خانواده‌ها حفظ کنیم.


چاپ