وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار داد:

با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هشدار نسبت به افزایش موارد مثبت کرونا در کشور، گفت: با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم. نظام سلامت ایام پرچالشی را پیش رو دارد.

به گزارش وبدا، نشست کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارائه گزارش درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا و تولید و واردات واکسن برگزار شد.

وزیر بهداشت، در این نشست با قدردانی از حمایت‌های اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای دفاع از بودجه وزارت بهداشت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی و کادر بهداشت و درمان در صحنه به‌شدت خوب حاضر شدند و مدیریتی را اعمال کردند که در تاریخ کشور ثبت خواهد شد، اما امروز وارد عرصه جدیدی شدیم و این موج را بسیار سهمگین‌تر از چیزی می‌بینم که برخی دوستان می‌بینند.

۳ پیک کرونا را مدیریت کردیم

نمکی یادآور شد: باتوجه به زیرساخت‌های کشور انگلیس بسیار روشن بود که آمار واقعی تعداد فوتی‌ها در این کشور بسیار بیشتر از آماری بود که رسانه‌ای می‌شود. ما ۳ پیک کرونا را مدیریت کردیم و کادر بهداشت و درمان حتی یک روز استراحت نکردند و حتی به یک رئیس دانشگاه هم مرخصی ندادم. پرسنل با تمام سختی‌ها و مشکلات به وظایف خود به‌خوبی عمل کردند.

کسی به حرف‌های من گوش نداد

وزیر بهداشت افزود: پیش از عید به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از طریق ویدئوکنفرانس تاکید کردم که تلاش زیادی برای کنترل کرونای انگلیسی داشته باشند و همه آماده‌باش بودند اما متاسفانه درباره کنترل سفرها کسی به حرف من گوش نداد و امروز با گرفتاری بسیار بزرگی مواجهیم. وی با ابراز نگرانی از اینکه با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجهیم، تصریح کرد: برای نظام سلامت ایام پرچالشی را می‌بینم. می‌توانستیم به این مرحله نرسیم. اتفاقی که در خوزستان افتاد به ما نشان داد که مدیریت این ویروس، کار بسیار سخت و مشکلی است و سختی‌هایی که کادر بهداشت و درمان در کنترل مسائل خوزستان متحمل شدند از تلاش‌های ۱۲ماهه برای کل کشور سخت‌تر و سنگین‌تر بود و در واقع اگر همزمان ۳ موج مانند خوزستان به ما تحمیل می‌شد، نظام سلامت فرو می‌ریخت.

در شرایط بسیار سنگین و دشوار قرار داریم

نمکی گفت: باید ویروس را در سرزمین گرفتار و زمین‌گیر کنیم. نظام سلامت باوجود همه تلاش‌ها برای دستیابی به مرگ‌ومیرهای تک‌رقمی امروزه با مشکل مواجه است. نباید اجازه داد افسار از دست ما رها شده و مرگ‌ومیرها افزایش یابد. امروزه مهار اژدهای کووید ۱۹ چموش سرکش از دست ما رها شده و مشخص نیست چه زمانی مرگ سه‌رقمی را کاهش دهیم. در حال ‌حاضر در شرایط بسیار سنگین و دشواری قرار داریم. وی با اشاره به افزودن ۳ هزار تخت ICU، خاطرنشان کرد: اجازه ندادیم حتی یک بیمار پشت در بیمارستان‌ها بماند. امروز تعداد مرگ‌ومیرها بیش از ۱۶۰ نفر اعلام شده، اما هنوز بستری‌ها در حد پیش‌بینی نیست و مشخص نیست چه اتفاقی در انتظار ما است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی این است که در بهار امسال صاحب واکسن ملی می‌شود، گفت: اجازه ندادیم کشورمان آزمایشگاه دیگران شود. امیدواریم بتوانیم تا اواخر خرداد جمعیت قابل‌توجهی را با سبدی از واردات و مجموعه تولید داخل واکسینه کنیم.

فوت افراد کم‌سن‌وسال بر اثر کرونا

در همین حال سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: در حال ‌حاضر بیمارستان‌های استان تنها بیماران کرونایی و اورژانسی را برای بستری شدن پذیرش می‌کنند و بیماران غیراورژانسی را برای بستری نمی‌پذیرند. به گزارش ایسنا، مهرداد بابایی ادامه داد: از امروز در شهرستان‌های قرمز استان تنها صنوف رسته یک مثل نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها، تعمیرگاه‌های اتومبیل و... امکان فعالیت دارند و مابقی صنوف ملزم به تعطیلی هستند. این مسئول تاکید کرد: به‌دلیل افزایش تعداد بیماران کرونایی، بسیاری از تخت‌های عادی بیمارستان‌ها به بیماران کرونایی اختصاص یافته است. سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: مردم باید بدانند در این شرایط خروج آنها از منزل به‌معنای قرار گرفتن در معرض ابتلا به ویروس جهش‌یافته است، به همین دلیل توصیه می‌شود شهروندان جز برای انجام امور ضروری و حضور در محل کار از منزل خارج نشوند. بابایی گفت: از شهروندان درخواست می‌شود استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، حفظ بهداشت دست و حضور نیافتن در جمع‌های خانوادگی و مکان‌های عمومی را جدی بگیرند، چون در بیمارستان‌ها شاهد فوت جوانان کم‌سن‌وسالی هستیم که بدون هیچ بیماری زمینه‌ای نتوانسته‌اند در مقابل کرونا مقاومت کنند.

 ۴۲ شهرستان در وضعیت قرمز

هشدارهای کرونایی در حالی عنوان می‌شود که هم‌اکنون ۸۸ شهرستان قرمز، ۱۳۹ شهرستان نارنجی، ۱۹۸ شهرستان زرد و ۲۳ شهرستان آبی هستند. همچنین ۵۴ شهرستان از جمله ۶ مرکز استان اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از امروز نارنجی شدند. بنا بر اعلام کانال خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است. بر همین اساس استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است. همچنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی پرازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت به‌‌ویژه سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا است.


چاپ