توافق در توقف اجرای پروتکل الحاقی

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی، مصمم به توقف کامل پروتکل الحاقی، دسترسی‌ها و همه موضوعات قانونی است؛ بنابراین هرگونه دسترسی بیش از پادمان ممنوع و غیرقانونی است و نظارت بر این امر وظیفه قوه مقننه است.

به‌گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف در نشست علنی روز گذشته پس از ارسال گزارش مجلس درباره تخلف دولت در اجرای قانون اقدام راهبردی و توافق سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: مجلس شورای اسلامی مطابق قانون وظیفه پیگیری و اجرای قوانین را برعهده دارد. همچنین مطابق قانون بخش‌هایی از تعهدات پیش‌بینی شده در زمان خود اجرایی شده و از ۵ اسفند نیز باید قانون مرتبط با پروتکل الحاقی اجرا شود. هرگونه تخلف از قانون را نمی‌پذیریم و براساس مصوبات مجلس امورات را پیگیری می‌کنیم.


مصوبه مجلس اجرا می‌شود


در همین حال رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز تاکید کرد: ما به‌صورت صریح اعلام کردیم قانون مجلس درباره پروتکل الحاقی باید اجرا شود و از ۵ اسفند این کار انجام خواهد شد.
به‌گزارش صداوسیما، محمود واعظی با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت: مذاکرات بسیار موفقی داشتیم و با توافقی که انجام شد به فرمولی رسیدیم که هم قانون مجلس محترم شمرده و اجرا شود و از طرف دیگر نظارت‌های آژانس نه براساس پروتکل الحاقی بلکه براساس پادمان و روابط ایران و آژانس برقرار باشد.


توقف کلیه نظارت‌های فراپادمانی


سخنگوی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی نیز گفت: در جریان سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، چگونگی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی برای وی تشریح شد. به گزارش ایلنا، کیوان خسروی با تاکید بر قصد نظام برای اجرای بدون تنازل قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» افزود: درباره اجرای بدون وقفه این قانون در مجموعه ارکان کشور اجماع وجود دارد و سازمان انرژی اتمی ضمن آنکه تاکنون مفاد قانون را اجرا کرده، زمینه قطع نظارت‌های فراپادمانی را نیز فراهم کرده است. سخنگوی دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست اجرایی آن که در سفر گروسی به تهران مورد توافق قرار گرفت نیز برموضوع اجرای کامل قانون مصوب مجلس تصریح شده و ترتیبات انجام آن مخدوش نشده است. به‌علاوه اینکه اجرای قانون مجلس به‌منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست؛ از این رو تعاملات ایران با آژانس و نظارت‌های پادمانی آن براساس چارچوب‌های قانونی ادامه خواهد داشت.


به روابط با آژانس ادامه می‌دهیم


سعید خطیب‌زاده در نشست خبری درباره سفر دبیرکل آژانس به تهران با بیان اینکه این سفر توجهات زیادی را به خود جلب کرده، گفت: آنچه در این سفر، میان آژانس بین‌المللی و سازمان انرژی اتمی به‌صورت فنی صورت گرفت، نتیجه و دستاورد آن بسیار قابل‌توجه و دیپلماتیک و همچنین فنی برای سازمان انرژی اتمی داشت. آقای صالحی و همکاران‌شان تلاش‌های زیادی را انجام دادند که در چارچوب مجلس حرکت کنند و همان‌طور که در بیانیه‌های آقای گروسی منتشر شد، تمام قوانین مجلس به‌صورت شفاف اجرا می‌شود و همه آنچه که توافق شده نوشته شده و هیچ چیزی خارج از قانون مجلس نیست. به‌گزارش ایلنا وی افزود: براساس توافق انجام شده، در ۳ ماه آینده دوربین‌های فراپادمانی روشن می‌ماند اما هیچ فیلمی از آنجا در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد و آنها نزد سازمان انرژی اتمی ایران محفوظ می‌ماند؛ یعنی عملا اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.

وی درباره اینکه آقای بایدن برای گفت‌وگو با ایران ابراز علاقه کرده و همچنین در سخنرانی خود موضوع منطقه و مسئله موشکی ایران را مورد اشاره قرار داده، اظهار کرد: آقای بایدن باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد سیاست شکست‌خورده فشار حداکثری ایالات متحده را ادامه دهد یا می‌خواهد از میراث شکست‌خورده فاصله بگیرد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده سیاست خارجی آن، با بیان اینکه ما نیت خیر و خوب آقای بورل را می‌دانیم، گفت: در حال ‌حاضر ایالات متحده عضو برجام نیست که بخواهد در نشست برجامی شرکت کند. نشست ایران و بازماندگان در برجام طبق روال خودش انجام خواهد شد، اما آنچه آقای بورل گفته مبنی بر اینکه امریکا به‌عنوان مهمان شرکت کند، در حال بررسی است. اما موضع ایران همان موضع همیشگی است؛ هیچ مذاکره‌ای پیش از رفع موثر تحریم‌ها انجام نخواهد شد.


چاپ