اجازه نمی‌دهیم پایان تحریم به تاخیر بیفتد

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: دولت نخواهد گذاشت که کسانی پایان تحریم را به تاخیر بیندازند. این اجازه را به آنان نخواهیم داد. تحریم باید پایان پذیرد و این حق مردم ماست.

روحانی طی سخنانی در ابتدای نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی با یادآوری اینکه ۷ ماه و چند روز از فرصت دولت باقی مانده، اظهار کرد: خدا را شاکرم که بار مسئولیت دولت را در سخت‌ترین شرایط قرن اخیر برعهده ما گذاشت و شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های اقتصادی علیه ملت، سخت‌ترین اوضاع را برای ملت ما به‌وجود آورده است. روحانی تاکید کرد: پایان تحریم به‌معنای این است که مردم به یکی از حقوق خود دست یافتند و پایان ترامپ به‌معنای پایان جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی است. دولت نخواهد گذاشت کسانی پایان تحریم را به تاخیر بیندازند؛ ما این اجازه را به آنان نخواهیم داد. تحریم باید پایان پذیرد و این حق مردم ماست.

امریکا باید به برجام بازگردد و ما هم گفته‌ایم که هرگاه این اتفاق بیفتد ما هم حاضریم به همه تعهدات خود بازگردیم. وی با اشاره به شرایط تحویل دولت افزود: وعده ما به مردم اعتدال و تداوم ارتباط با جهان بود و به مردم گفتیم که تحریم را از دوش آنها برمی‌داریم و حق مردم را استیفا می‌کنیم و کارهایی که در این مدت برای استیفای حقوق مردم در مسائل بین‌المللی انجام دادیم، بهترین اقدامات بود. وی ادامه داد: جنگ اقتصادی ترامپ علیه ایران به نتیجه نرسید و شکست خورد. توافق برجام ایراداتی هم داشت، به هر حال بی‌نقص فقط خداست. برخی می‌خواستند برجام را نابود کنند تا نباشد و همانطور که گفتم این برجام که دست و پایش را شکسته بودند با دست و پای شکسته جلوی ترامپ ایستاد و ۳ بار او را در مجامع بین‌المللی شکست داد.

روحانی در ادامه گفت: دولت همه تلاش خود را انجام می‌دهد که در نخستین فرصت ممکن تحریم غلط و ظالمانه را از دوش مردم بردارد؛ این یکی از وظایف دولت است و اگر ممکن باشد همین ساعت این کار را انجام می‌دهد؛ هر روزی که ۱+۴ یا ۱+۵ به تعهدات خود عمل کند، ما هم به تعهدات‌مان عمل می‌کنیم. وی خاطر نشان کرد: آنچه مجلس تصویب کرده اقدام راهبردی برای رفع تحریم است، نه ادامه تحریم، اما اینکه آیا این قانون با هدفی که دارد منطبق است یا خیر بحث دیگری است؛ هر زمان که ۱+۴ یا ۱+۵ به تعهدات خود عمل کند ما هم به اجرای تعهدات خود بازمی‌گردیم و هیچ مانعی در این مسیر نخواهیم داشت.

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ازسوی جمهوری اسلامی ایران در ۵ مرحله اظهار کرد: در آخرین گام کاهش تعهدات برجامی به طرف مقابل اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت‌های هسته‌ای خود هیچ گونه محدودیتی قائل نیست و در آخرین گام کاهش تعهدات نیز صریحا اعلام شد هیچ تعهدی برای غنی‌سازی و تحقیق و توسعه قائل نیستیم. آنچه الان در زمینه فعال شدن IR۲M یا آنچه مجلس تعیین کرده، همه در قالب چیزی است که سال قبل اعلام کردم و گفتم هیچ تعهد دیگری در غنی‌سازی نداریم. ما مشکلی نخواهیم داشت؛ اگر امریکا بازگردد و اشتباهات گذشته خود را جبران کند و دولت آینده و آقای بایدن به شرایط ۲۰۱۷ بازگردند، ما هم مشکلی نخواهیم داشت و به تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد.

وقت پرداختن به حاشیه‌ها را نداریم

رئیس‌جمهوری با اشاره به انتقادات برخی از دولت اظهار کرد: وقت این کار را نداریم که به حاشیه‌ها بپردازیم اما جواب ندادن ما به آنها به‌معنای پاسخ نداشتن ما نیست. ما تا روز آخر دولت به‌دنبال خدمت‌رسانی به مردم هستیم و فرصتی برای پاسخگویی به این موارد نداریم.

بودجه ۱۴۰۰ به نفع اقشار فرودست

وی درباره بودجه ۱۴۰۰ گفت: ما برای بودجه نقطه‌ضعف قائل نیستیم؛ بودجه ما نقطه‌قوت دارد. آنان که دنبال نقطه‌ضعف آن هستند، بروند و اینها را پیدا کنند. البته انتقاد از بودجه حق نمایندگان مجلس است. نیمی از این بودجه را ما اجرا می‌کنیم و بقیه آن را هم دولت بعدی اجرا می‌کند. این بودجه برای اقشار فرودست و برای جامعه سودمند است. بودجه بسیار خوب است و از اینجا به بعد دیگر در اختیار مجلس است که چگونه تصمیم‌گیری کند.


چاپ