تلاش دولت برای جلوگیری از ناامنی روانی و بی‌ثباتی اقتصاد

رئیس‌جمهوری گفت: تحریم‌های دشمن گرچه بدون آسیب و اخلال در اقتصاد کشور و زندگی و معیشت مردم نبوده اما دشمن به هدف اصلی ترسیم شده برای تحریم‌ و جنگ اقتصادی که فروپاشی اقتصاد ایران بوده، دست نیافت و با قدرت می‌توانیم اذعان کنیم که آثار تحریم‌ها خنثی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه این موفقیت بزرگ در سایه مقاومت و ایستادگی ملت ایران و سیاست‌ها و تدابیر اتخاذ شده به‌دست آمد، اظهار کرد: از جمله اهداف مهم دشمن در این جنگ اقتصادی بر هم زدن آرامش جامعه و امنیت خاطر مردم بوده اما دولت با همه سختی‌ها، تمامی تلاش خود را به‌کار گرفته تا مانع از ناامنی روانی و جلوگیری از بی‌ثباتی فضای اقتصادی کشور شود.
رئیس‌جمهوری گفت: آنها که در طول دو و نیم سال اجرای سیاست ضدایرانی فشار حداکثری نتوانستند به هدف متوقف کردن اقتصاد ایران برسند، امروز از آرامش و روند بهبود در اقتصاد ایران عصبانی‌اند و می‌خواهند در این چند هفته امواج منفی به اقتصاد بفرستند.

روحانی تاکید کرد: مردم اطمینان دارند که مقاومت اقتصادی نتیجه داده و تحریم‌کنندگان ناچارند از راه خود برگردند، به همین جهت پیش‌بینی‌ها نسبت به آینده مثبت شده و رفتارهای اقتصادی در بازارهای مختلف همین را نشان می‌دهد.
رئیس‌جمهوری ایجاد نگرانی نسبت به آینده کشور و برهم زدن آرامش روانی مردم را بازی در میدان دشمن خواند و تصریح کرد: گرچه این سختی‌ها و مشقات در دوره شیوع کرونا مسیر را برای دولت ناهموارتر می‌کرد، اما به نسبت توانسته این موضوع را نیز خنثی کند و از این نظر همه می‌بایست مراقب اقدامات و اظهارات خود باشند که آرامش فضای اقتصادی کشور و امنیت خاطر مردم مورد خدشه قرار نگیرد.

در این جلسه مباحث مربوط به نهایی کردن قانون بودجه مطرح شد و رئیس‌جمهوری با اشاره به محورهای اصلی بودجه سال آینده کشور گفت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، راه را برای تحرک کشور در مسیر پیشرفت و توسعه زیرساخت‌ها باز می‌کند.
روحانی اظهار کرد: حفظ و تقویت روند توسعه کشور و همزمان حمایت از قشرهای ضعیف مبنای اصلی تدوین بودجه در سال آینده بوده و با تلاش‌های صورت گرفته در امسال و ریل‌گذاری‌های انجام شده می‌توانیم افق پیش روی اقتصاد کشور و معیشت مردم را روشن‌تر و رو به بهبود ترسیم کنیم.

روحانی افزود: امیدواریم با برطرف شدن برخی تنگناها، توسعه کشور در سال آینده آهنگ پرشتاب‌تری به خود گیرد. روحانی متکی نبودن به نفت در بودجه جاری سال آینده را از دیگر متغیرهای مثبت این بودجه برشمرد و گفت: دولت با محاسبات دقیق و باتوجه به تجارب به‌دست آمده در فرآیند مقابله با تحریم‌های سخت اقتصادی تحمیل شده به کشور، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده که این امر دستاورد بزرگی است.


بازی یکطرفه پایان یافت

رئیس مجلس بعد از تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، اظهار کرد: با تصویب کلیات این طرح مجلس این پیغام را به دشمنان ایران اسلامی داد که بازی یکطرفه پایان یافت. به گزارش خانه ملت، طرح اقدام راهبری برای لغو تحریم‌ها ۹ ماده دارد که دولت مکلف است برای لغو تحریم‌ها غنی‌سازی ۲۰ درصدی را عملیاتی کرده و سازمان انرژی اتمی هم استفاده از سانتریفیوژ‌های نسل ۶ و ۸ و همچنین ساخت رآکتور آب سنگین شبیه رآکتور سابق اراک و ساخت کارخانه اورانیوم فلزی را در دستور کار قرار دهد.
در همین حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی ماده ۶ طرح راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها با ارائه فرصت دوماهه به دولت در توقف پروتکل الحاقی از ۲ ماه به یک ماه موافقت کردند.


حمایت از صادرکنندگان در دستور کار

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه توسعه صادرات، موتور محرک و انگیزه برای بخش تولید و سرمایه‌گذاری است، گفت: بانک مرکزی حمایت از صادرکنندگان در بازارهای هدف را در دستور کار قرار دهد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید از توسعه صادرات به‌عنوان موتور محرک بخش تولید یاد کرد و گفت: توسعه صادرات از مهم‌ترین عوامل تحقق جهش تولید است، چراکه وقتی بازار صادراتی برای یک محصول وجود داشته باشد، انگیزه سرمایه‌گذاری و تولید برای آن محصول ایجاد می‌شود. وی افزود: درحال‌حاضر برخی محصولات تولیدی کشور از بازار محدودی برای عرضه برخوردارند که اگر بسترهای لازم برای صادرات این محصولات و اتصال به بازارهای بزرگ‌تر فراهم شود، شاهد رقابت و به تبع آن افزایش تولید، بهبود نرخ و ارتقای کیفیت این دست محصولات خواهیم بود.

معان اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه توسعه صادرات می‌تواند جهشی مثبت در تولید رشته‌های صنعتی و کشاورزی ایجاد کند، اظهار کرد: لازم است با تدوین قوانین و مقررات روشن و شفاف در حوزه صادرات، این اطمینان در صادرکنندگان ایجاد شود که با تصمیمات لحظه‌ای و اعمال محدودیت‌های ناگهانی، خللی در برنامه‌ریزی‌های تولیدی و صادراتی آنها ایجاد نمی‌شود.
جهانگیری با تاکید بر لزوم حمایت از صادرکنندگان ازسوی بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های مرتبط، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید برنامه‌ای دقیق برای حمایت از صادرکنندگان بازارهای هدف داشته باشد تا امکان رقابت صادرکنندگان ایرانی با صادرکنندگان سایر کشورها در جذب بازارهای هدف فراهم شود.

 وی رویکرد جدی دولت را حمایت از توسعه صادرات محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: باید سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیقی برای صادرات محصولات کشاورزی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تدوین شود تا ضمن تامین بازار داخلی، سازکار مشخصی برای نحوه تولید و صادرات محصولات کشاورزی فراهم شود.
 معاون اول رئیس‌جمهوری خواستار شناسایی و رفع مسائل و تنگناهای اصلی صادرات محصولات کشاورزی شد و گفت: باید برنامه‌ای جدی و دقیق برای حمایت از صادرات محصولات کشاورزی و نیز تکمیل زیرساخت‌های صادرات این محصولات داشته باشیم؛ به‌گونه‌ای که آثار مثبت آن در کوتاه‌مدت قابل‌مشاهده باشد.


مجلس نمی‌تواند در موضوع برجام وارد شود


سخنگوی دولت با بیان اینکه تصمیم‌گیری درباره برجام و فعالیت‌های هسته‌ای از اختیارات شورای‌عالی امنیت ملی است و مجلس حق ورود ندارد، اظهار امیدواری کرد که این مسئله در شورای نگهبان موردتوجه قرار گیرد. به گزارش ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود با اشاره به حادثه تروریستی که منجر به شهادت شهید فخری‌زاده شد، اظهار کرد: روز جمعه حادثه‌ای تلخ به روشی بزدلانه جامعه ایران را متاثر کرد. دولت شهادت فرزند جامعه علمی ایران را به رهبر معظم انقلاب، مردم شریف و صبور، جامعه علمی کشور و خانواده ایشان تبریک و تسلیت عرض می‌کند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ربیعی در این نشست که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: تروریست‌ها به اهداف خود نخواهند رسید. دانش هسته‌ای و دفاعی ما ترورشدنی و برگشت‌پذیر نیست.

مردم ما هم نه‌تنها تحت تاثیر عملیات روانی این ترور قرار نگرفتند، بلکه همانطور که رفتار این روزهای آنها نشان داد، هوشمندتر و متحدتر نسبت به منافع ملی و برابر دشمنان واقعی ملت ما شدند. سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، گفت: پس از اعمال تعطیلی‌های گسترده و رعایت رضایت‌بخش مردم، آمارها نشان می‌دهد تعداد بستری‌ها رو به کاهش است و روند نزولی دارد. با این روند پیش‌بینی می‌شود مرگ‌ومیر در آینده کاهش یابد. ربیعی افزود: گزارش‌ها حاکی است بیشتر استان‌ها نسبت به هفته‌های قبل وضع بهتری دارند. در عین حال نگرانی این روزهای ما در استان‌های جنوبی است. به‌دلیل زمستان دیررس در این استان‌ها همراه با روشن شدن وسایل گرمایشی و بسته شدن پنجره‌ها، جابه‌جایی هوا و تهویه مناسب با مشکل روبه‌رو خواهد شد؛ بنابراین به شهروندان استان‌های جنوبی توصیه می‌کنم از اجتماعات فامیلی و غیرضرور در منازل و محل‌های سربسته خودداری کنند.

ربیعی با بیان اینکه برنامه اصلی در این مرحله برای قطع شیوع تمرکز بر قطع حرکت ویروس به‌وسیله مبتلایان است، افزود: مجموع مبتلایان حدود ۳ درصد جامعه است که شناسایی آنها را شروع کرده‌ایم و ردیابی‌ها برای قطع انتقال و تسری ویروس با شدت ادامه خواهد داشت. ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود شاخصه لایحه بودجه ۱۴۰۰ را کاهش وابستگی بودجه به نفت خواند و گفت: دولت سعی می‌کند جبران کاهش قدرت خرید را در حقوق کارکنان و بازنشستگان انجام دهد. از سوی دیگر میزان فروش نفت کشور نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت و دولت این درآمد اضافی را صرف سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی و تکمیلی خواهد کرد.


چاپ