پیکر شهید محسن فخری‌زاده تشییع و به خاک سپرده شد

تحریم و ترور دو روی یک سکه

پیکر شهید فخری‌زاده صبح روز یکشنبه پس از ورود به مشهدالرضا از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد برای طواف به حرم رضوی منتقل و بر دستان خادمان امام هشتم تشییع و دور مضجع شریف رضوی طواف داده شد.

پیکر این شهید بعد از طواف حرم رضوی به قم برده شد و پس از انجام طواف در حرم حضرت معصومه (ع)، آیت‌الله حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید بر پیکر ایشان نماز اقامه کرد. این آیین با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی با حضور بهرام سرمست استاندار قم، آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان حضرت معصومه (س)، جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی و شماری از مسئولان استان برگزار شد. پیکر شهید فخری‌زاده عصر یکشنبه به تهران منتقل و در حرم مطهر امام خمینی با حضور سید حسن خمینی در حرم مطهر طواف داده شد. روز گذشته نیز مراسم تشییع پیکر شهید محسن فخری‌زاده در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور جمعی از شخصیت‌ها، مقامات و فرماندهان ارشد نظامی کشور برگزار و برای خاکسپاری به آستان مقدس امامزاده صالح منتقل شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم بعد از ذکر مصیبت توسط ذاکر اهل‌بیت مهدی رسولی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع پیام رهبر معظم انقلاب به‌مناسبت شهادت شهید فخری‌زاده را قرائت کرد.
وی بعد از قرائت پیام فرمانده کل قوا در سخنانی اظهار کرد: مصیبت شهادت جانسوز شهید پرافتخار انقلاب اسلامی، دکتر فخری‌زاده برای ملت ما سنگین است و مردم از این واقعه بسیار متأثرند، اما ملت شریف ایران و خانواده این شهید والامقام بدانند که قرآن کریم ما را به صبر، استقامت و ایستادگی بشارت می‌دهد؛ بنابراین ما در مقابل این مصیبت صبر و استقامت می‌کنیم.

حجت‌الاسلام آقاجان‌پور ادامه داد: خواسته ملت ایران همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، مجازات قطعی آمران و عاملان این جنایت و جنایات دیگر است؛ اما سوال این است که دشمنان ما چرا دانشمندان هسته‌ای و دفاعی، نخبگان و فرهیختگان ما را هدف قرار می‌دهند؟ برخی می‌گویند که با صحبت کردن و مذاکره کردن می‌توانیم کاری کنیم که دشمن، از دشمنی کردن دست بردارد، در حالی که این ممکن نیست.

وی با تاکید بر اینکه دشمنان با اصل و ماهیت نظام جمهوری اسلامی مخالف هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در تعبیری از «نظام سلطه» سخن گفته‌اند؛ «نظام سلطه» یعنی نظام جباران، نظام زورگویان، کسانی این حق را برای خود قائل هستند که به ملت‌ها زور بگویند و خواسته‌های نامشروع خود را تحمیل کنند، درحالی که ماهیت نظام جمهوری اسلامی با «نظام سلطه» در تعارض است؛ بنابراین هرگز آنها دست از دشمنی برنخواهند داشت. نماینده ولی‌فقیه در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: امروز ما در کنار پیکر پاک و مطهر این شهید بزرگوار عهد و پیمان می‌بندیم که «شهید فخری‌زاده! تو به عهد و پیمان خود با خدا وفا کردی و ما امروز با شما عهد و پیمان می‌بندیم که این راه را ادامه دهیم و این مسیر را تا آخر ادامه می‌دهیم».

امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم طی سخنانی بر لزوم مجازات قطعی آمران و عاملان این عملیات تروریستی تاکید کرد.
رئیس قوه قضاییه نیز ضمن تسلیت دوباره شهادت این دانشمند ارزشمند گفت: دادستان کل کشور با همکاری ستادکل نیروهای مسلح، سازمان قضایی نیروهای مسلح و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کارگروه ویژه‌ای برای تعقیب عاملان و آمران ترور تشکیل دهد.

به گزارش ایلنا، سیدابراهیم رئیسی، طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، اظهار کرد: شهید فخری‌زاده قهرمان «بی‌اثرکردن تحریم و تهدید» دشمن در حوزه هسته‌ای و دفاعی است. با اینکه بیشترین تهدید و تحریم در حوزه صنایع هسته‌ای و دفاعی کشور بوده، فخری‌زاده‌ها و شهریاری‌ها با قدرت‌آفرینی در این حوزه، تحریم‌ها را بی‌اثر کرده‌اند. وی بیان کرد: منطق تولید قدرت باوجود تحریم و فشار، الگوی جوانان امروز کشور در همه حوزه‌ها از جمله اقتصادی است. جریان تحریف در حال القای ترس و یأس و تسلیم در برابر دشمن و قوی شدن در همه عرصه‌هاست که جریان تحریف را مفتضح و جریان تحریم را ناامید خواهد کرد.

رئیسی بیان کرد: دادستان کل کشور با همکاری ستادکل نیروهای مسلح، سازمان قضایی نیروهای مسلح و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کارگروه ویژه‌ای برای تعقیب عاملان و آمران ترور تشکیل دهد. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در شناسایی و انهدام شبکه نفوذ در جای‌جای کشور و کسانی که از داخل به دشمن سیگنال توطئه می‌دهند، لحظه‌ای درنگ نکنند. در انجام اقدامات بازدارنده نسبت به دشمن، نباید کوتاهی کرد، چراکه دشمن فقط منطق قدرت را می‌شناسد.
رئیس دستگاه قضا گفت: تحریم و ترور دو روی یک سکه هستند. غربی‌هایی که در مقابل ترور دعوت به خویشتنداری می‌کنند، در واقع به تروریست‌ها چراغ سبز نشان می‌دهند. امید بستن به رفع تحریم با مذاکره خطاست. تجربه نشان داده در مقابل اهل «تحریم و ترور»، فقط باید قوی شد.

چاپ