روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا اعلام کرد

کمک ۱۰۰هزار تومانی دولت به ۳۰ میلیون نفر

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در نظر داریم با اقدامات حمایتی به مردم در شرایط فعلی کمک کنیم، اعلام کرد: مصوب شد برای نزدیک ۳۰ میلیون نفر تا پایان سال در هر ماه، ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض پرداخت شود، همچنین برای ۱۰ میلیون خانوار وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته شده که بازپرداخت ۳۰ ماهه دارد.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز (روز شنبه) آغاز طرح جامعی است که باید در شهرهای قرمز، زرد و نارنجی اجرایی و عملیاتی شود، اظهار کرد: ما دوره بسیار سختی در کرونا داشتیم که اسفند پارسال و فروردین امسال بود اما از اردیبهشت که شرایط بهتر شد تا الان، با موج دوم کرونا و بعد موج سوم مواجه شدیم و تصمیم به تعطیلی هوشمند شهرها گرفتیم.
وی افزود: هدف اصلی از این کار این است که شیوع ویروس را کنترل و افرادی که مبتلا می‌شوند را زودتر شناسایی کنیم و آنانی که باید قرنطینه شوند هم در این مسیر قرار گیرند.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ما باید همه پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی بر کسب‌وکارهایی که از امروز فعالیت‌شان ممنوع می‌شود، زودتر برطرف شود، اظهار کرد: اگر در این ۲ هفته هم خدای‌نکرده به نتیجه مطلوب نرسیم، ممکن است باز هم این تعطیلی ادامه یابد. پس علاوه بر سلامتی خود و خانواده و کاهش فشار بر کادر درمان، باید برای رفع تعطیلی مشاغل هم به رعایت پروتکل‌ها توجه کنیم.

روحانی با انتقاد از افزایش دورهمی‌های خانوادگی در ماه‌های اخیر، گفت: قبلا مطرح بود که اگر کسی مبتلا باشد و در جمع خانوادگی که معمولا با عدم استفاده از ماسک همراه می‌شود، عطسه یا سرفه کند، می‌تواند ۵۰ نفر را مبتلا کند؛ به‌ویژه که ممکن است در خانه‌ها سیستم تهویه مناسبی هم وجود نداشته باشد. حتی گفته می‌شود حرف زدن فردی که مبتلاست نیز می‌تواند منجر به انتقال ویروس شود. وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های انتظامی باید در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۲ هفته اخیر همکاری لازم را داشته باشند، اظهار کرد: همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی باید در انجام این کار همکاری کنند و این مسئله فقط به نیروهای انتظامی یا دولتی سپرده نشود. همه نیروهای بسیج و معتمدان محلی نیز باید برای هدایت افراد مبتلا به مراکز تست‌گیری کمک کنند و نیازهای روزمره کسانی که در خانه بستری هستند را با کمک خود برطرف سازند. روحانی یادآور شد: اطلاع‌رسانی به‌موقع و شفاف و روشن تصمیمات ستاد ملی کرونا و قرارگاه و خود وزارت بهداشت باید به‌سرعت انجام شود تا مردم بدانند شرایط چگونه است. همچنین باید مردم را اقناع کنیم که هیچ راهی جز رعایت توصیه و پروتکل وجود ندارد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه به سمت انجام تست ۱۰۰ هزار نفری در روز می‌رویم، تاکید کرد: باید تجمع و تردد را کاهش دهیم. در بعضی مناطق ناچار به تعطیلی شدیم تا شدت تجمع و تردد کمتر شود. همچنین امروز صحبت شد و قرار است قرارگاه بررسی کند که تمام افرادی که بیرون می‌آیند حتما کارت شناسایی همراه‌شان باشد تا کسانی که مبتلا هستند، از ورود به اماکن عمومی بازداشته شوند.
وی با بیان اینکه صداوسیما باید برای ساعات فراغت مردم و در خانه ماندن‌شان برنامه‌های مفرحی داشته باشد، گفت: باید فرزندان ما که در خانه‌ها هستند امر آموزش را از طریق صداوسیما دنبال کنند و با معلمان خود در ارتباط باشند. روحانی با اشاره به اینکه در نظر داریم با اقدامات حمایتی به مردم در شرایط فعلی کمک کنیم، تصریح کرد: امروز مصوب شد که برای نزدیک ۳۰ میلیون نفر تا پایان سال در هر ماه، ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض بدهیم و برای ۱۰ میلیون خانوار هم وام یک میلیون تومانی در نظر گرفتیم. برخی موارد حمایتی دیگری نیز وجود دارد. رئیس‌جمهوری در پایان گفت: اگر مردم رعایت کنند و با مدارا نسبت به این ویروس عمل کنند، حتی به یک ساعت تعطیلی نیز نیاز نداریم. امیدوارم در ۲ هفته پیش‌رو نتایج مثبتی به دست‌‌اید و شرایط بهتر شود.


چاپ