چرا ارز نیمایی گران‌تر از بازار است؟

بازار آماده ریزش ارز

تازه‌ترین اخبار و آمار رسمی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا حاکی از آن است که جو بایدن در برابر دونالد ترامپ پیشتاز است و پیش‌بینی‌ها از نتایج انتخابات امریکا مسیر بسیاری از بازارهای مالی جهان را تغییر داده است.

به گزارش صمت، بازارهای جهانی مطابق پیش‌بینی‌ها روند تغییرات خود را با شرایط و سیاست‌های اعلامی یا تشخیصی از برنامه‌های بایدن آغاز کرده‌اند و پیش می‌روند. در این میان نفت همانگونه که پیش‌بینی می‌شد به‌علت سیاست‌های زیست‌محیطی بایدن واکنش منفی داشته و چشم‌انداز چندان مثبتی هم برای این بازار در ۴ سال آینده انتظار نمی‌رود؛ موضوعی که سیاست‌گذاران کشور باید به آن توجه ویژه داشته باشند. 

بازارهای داخل نیز طی چند روز آینده با نوسانات نسبتا شدید خود را با دورنمای مورد انتظار جهانی تطبیق خواهند داد. با این همه روز گذشته به‌عنوان نخستین روز بازگشایی بازارها بعد از آشکار شدن نتایج احتمالی انتخابات امریکا، قیمت ارز با ریزش شدید مواجه شد. تا لحظه تدوین این گزارش( ظهر روز شنبه) قیمت دلار در وب‌سایت رسمی صرافی ملی با کاهش نسبت به روز پایانی هفته گذشته ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان و نرخ یورو نیز با کاهش، ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است. البته طبق مشاهدات میدانی خبرنگار صمت از خیابان فردوسی، مردم به‌دلیل ترس از افت بیشتر قیمت‌ها برای فروش ارزی که در اختیار دارند، صف‌های فروش ارز را سنگین‌تر از قبل کرده‌اند. از سویی هم گفته می‌شود خرده‌فروشان ارز در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول حتی نرخ دلار را تا ۲۲هزار تومان نیز اعلام می‌کنند. 

البته صرافی‌های بانکی نیز تا ظهر روز شنبه از خرید ارز امتناع و با استناد به اعلام صرافی ملی، نرخ دلار را ۲۴هزار و ۵۰۰تومان ثبت کرده‌اند. برخی از صرافی‌ها هم تابلوهای اعلان قیمت را خاموش کرده و منتظر آینده بازار هستند. از سوی دیگر هم باتوجه به شرایط انتخابات امریکا و پیشتازی دموکرات‌ها در این کشور، به‌نظر می‌رسد روند فروش ارز در بازار ازسوی مردم کماکان ادامه داشته باشد و متعاقبا احتمال ریزش قیمتی دلار همچنان وجود دارد.

ارز نیمایی هنوز بالاست

برخی کارشناسان در حالی از احتمال تداوم ریزش نرخ ارز سخن می‌گویند که به‌باور برخی دیگر بالا بودن نرخ ارز نیمایی مانع از کاهش بیشتر نرخ‌ها در بازار شده است. روز گذشته صرافی ملی ایران نرخ دلار را در محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرد و در همین حال دلار نیمایی روی نرخ ۲۶ هزار و ۹۰۰ بسته شد. دلالان نیز نرخ ۲۲ هزار تومان را برای خرید ارزهای خانگی پیشنهاد می‌دادند. 
در این بین کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که در صورت کاهش ۲ هزار تومانی نرخ ارز نیمایی و تزریق ارز ازسوی بانک مرکزی به بازار، ممکن بود روز گذشته نرخ دلارهای خانگی به زیر ۲۰ هزار تومان هم برسد.

صمت امیر صادقی، کارشناس و فعال بازار ارز در گفت‌وگو با صمت اختلاف بین نرخ ارز نیمایی و ارز صرافی ملی را مهم‌ترین عامل موثر بر نرخ‌های روز گذشته دلار و به تبع آن سایر ارزهای خارجی دانست و گفت: در شرایط فعلی تمرکز اصلی دولت بر جمع‌آوری ارزهای خانگی است، در صورتی که با کاهش نرخ ارز نیمایی و برابری آن با نرخ دلار صرافی ملی، نرخ ارز با ریزش مواجه خواهد شد. 

این کارشناس بازار با تاکید بر اینکه کاهش نرخ ارز تنها در دست دولت است، گفت: نرخ ارز دیگر ربطی به مسائل خارجی و انتخابات امریکا ندارد. الان بازار ارز آماده ریزش است و جو روانی لازم برای این ریزش ایجاد شده است. دولت با تزریق ارز به بازار می‌توانست نرخ دلار را بسیار بیشتر از ارقام کنونی کاهش دهد، در حالی که با دستکاری نرخ در سایت‌ها زهر ریزش نرخ ارز گرفته شد. صادقی با اشاره به اینکه حتی با اعلام برنده شدن بایدن در انتخابات امریکا نیز ممکن است دیگر با ریزش زیادی در نرخ ارز مواجه نشویم، گفت: اگر ترامپ شکست در انتخابات را می‌پذیرفت، ممکن بود بر کاهش نرخ ارز در بازارهای داخلی ما تاثیر یکباره بگذارد اما از این به بعد بازار هم خود را با شرایط تطبیق می‌دهد و حتی ممکن است پس از جابه‌جایی ریاست‌جمهوری باز دلار به کانال ۲۷ هزار تومان بازگردد. 

ریزش نرخ سکه 

با افزایش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا شاهد ریزش نرخ دلار در بازار هستیم که به‌دنبال آن نرخ سکه هم کاهش یافته و در این ساعت (ساعت ۱۳ و ۲۰ دقیقه روز شنبه) نرخ هر سکه تمام‌بهار آزادی به ۱۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. صمتمحمد کشتی‌آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با صمت با اشاره به ریزش نرخ طلا و سکه در بازار گفت: تنها دلیل ریزش قیمت‌ها، افت نرخ دلار است؛ هرچند که هیچ یک از این قیمت‌ها پایه و اساس درستی نداشته و هیجانی است. 
 در همین حال اتحادیه طلا و جواهر تهران با اعلام اینکه معاملات غیرفیزیکی طلا و سکه موسوم به معاملات فردایی و کاغذی غیرقانونی است، به دلالان این نوع معاملات هشدار داد.

نفت زیر ۴۰ دلار ماند

قیمت نفت با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان و طولانی شدن روند شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا که بازارها را ملتهب کرد، ۴ درصد سقوط کرد و زیر خط ۴۰ دلار ایستاد. در این شرایط باتوجه به تاثیر بهای نفت در اقتصاد ایران مسئولان و سیاست‌گذاران باید با نگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به تدوین بودجه ۱۴۰۰ اقدام کنند.

سخن پایانی... 

بسیاری از کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که همزمانی تعدیل نرخ ارز به‌علت رخدادهای سیاسی با تصمیمات دولت درباره موضوع واردات و همچنین ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک می‌تواند در کوتاه‌مدت شرایط کالایی را در کشور سامان بخشد. همچنین این شرایط فرصت طلایی در اختیار بانک مرکزی قرار داده که به نابسامانی حاصل از چندنرخی بودن ارز پایان دهد. از شعار که بگذریم با تغییر جو سیاسی، تغییرات هیجانی بسیاری پیش رو خواهد بود که با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان این تغییرات را به تغییرات بنیادی تبدیل کرد.

یک سیاست‌گذار دلسوز و کهنه‌کار خوب می‌داند که چگونه می‌توان از یک جو مثبت شرایطی سازنده در کشور ایجاد کرد و یک فعال اقتصادی کاردان و تیزبین هم خوب می‌داند که چگونه از فرصت‌ها در زمان درست استفاده کند. در این شرایط در صورت هماهنگی سیاست‌گذاران با فعالان اقتصادی می‌توان امیدوار بود بسیاری از منابع بزرگ ثروت که در باتلاق سوداگری فرو رفته به عرصه سرمایه‌گذاری مولد و تجارت سازنده بازگردد.


چاپ