تقویت بودجه ۱۴۰۰ چگونه صورت می‌گیرد؟

کارشناس اقتصادی گفت: واگذاری‌های اموال غیر مولد به تامین مالی دولت کمک می‌کنند و سال آینده بودجه دولت از این محل باید افزایش یابد.

محمدرضا یزدی زاده اقتصاددان و کارشناس مسائل اقتصادی ، درباره یکی از منابع مهم تامین مالی دولت یعنی واگذاری اموال دولتی اظهار کرد: درحال‌حاضر در ارزیابی فروش شرکت‌ها از مجموعه دارایی‌ها کم می‌شود و موضوع مهم بعدی مطالبات بازخرید نیرو‌های مشغول در شرکت هاست. بهترین اقدام این است که واگذاری‌ها در قالب فروش سهام در بازار سرمایه باشد.

او ادامه داد: نکته حائز اهمیت این بوده به جای اینکه دارایی‌ها را به یک شخص به صورت کامل واگذار کنیم، سهام مدیریتی به او بدهیم تا اداره امور جاری شرکت را انجام دهد و نه اینکه بتواند تغییر در اساسنامه ایجاد کند. بهترین راه این است که بخشی از سهام به نیرو‌ها برسد و قطعا باعث افزایش بهره‌وری و کارایی خواهد شد.

یزدی زاده تصریح کرد: باید در روند واگذاری‌های اموال از تضییع حقوق کارگران جلوگیری شود، البته بخشی از سهام هم باید برای دولت تحت عنوان سهام ممتاز باقی بماند که مصوب مجمع است و سهام شرکت با رای مثبت آن شکل می‌گیرد. واگذاری اموال باید با دقت و به گونه‌ای باشد که شرکت‌ها توسعه یابند و چرخه تولید را سرعت بخشیده به ایجاد خط تولید‌های جدید منجر شود.

 کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در واگذاری‌ها، اهداف بلند مدت همچون قرار گرفتن در مسیر توسعه باید جدای از تامین مالی در نظر گرفته شود و چشم‌اندازی برای آن تعریف شده باشد. اینکه واگذاری‌های اموال غیر مولد به تامین مالی دولت کمک می‌کنند درست بوده البته اگر اراده‌ای در این باره وجود داشته باشد. سال آینده بودجه دولت از محل واگذاری‌ها باید افزایش یابد که واگذاری نزدیک به ۶درصد از ارزش کل دارایی‌های دولت پیش‌بینی می‌شود. ضمن اینکه بخش مهمی از بودجه قرار است از طریق درآمدهای مالیاتی تامین شود.

این اقتصاد دان در پایان تاکید کرد: اگر تحولاتی در سیستم مالیاتی رخ دهد که به راحتی قابل اجراست می‌توانیم بودجه سال آینده را به عنوان نخستین بودجه مستقل از نفت ببندیم و ممکن است تحول ساختاری در بودجه با وجود تاکید چندین باره رهبر معظم معظم انقلاب ایجاد شود و درآمد نفتی را که تورم زاست جدا کنیم. شرکت نفت را باید به عنوان یک شرکت تولیدی و فروشنده اموال دولت بدانیم و مالیات فروش آن وارد بودجه شود و مابقی درآمدش به صورت ارزی صندوق توسعه ملی شود.

 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

 


چاپ