با نوسانات قیمتی مقابله خواهیم کرد

رئیس‌جمهوری گفت: از جمله محورهایی که دشمنان این مرز و بوم در کنار جنگ پرفشار و سخت اقتصادی روی آن به‌عنوان مقوم تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری ویژه کرده‌اند منازعات و اختلافات داخلی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، ‬حسن روحانی در یکصدوهفتادوچهارمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به برنامه‬های دولت برای مقابله با جنگ اقتصادی امریکا افزود: گرچه تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی امریکا موجب کاهش درآمدهای ارزی کشور شده و درآمدهای ارزی کشور در سال ۹۹، قابل‌قیاس با درآمدهای ارزی کشور در اوایل دهه ۹۰ نیست، اما با گذشت بیش از ۲.۵ سال از این تحریم‌ها، دولت با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده، مانع از تحقق هدف شوم امریکا یعنی فروپاشی کشور شده است.
رئیس‌جمهوری، حمایت از معیشت خانوار را از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کنونی دولت دانست و گفت: برنامه‌های دولت در حوزه معیشت مردم و اقتصاد خانوار ایجاد ثبات و توازن منطقی در نرخ کالاهاست. با تشدید نظارت‌ها به‌دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم که غالبا با ایجاد جو روانی کاذب ازسوی برخی سودجویان رقم می‌خورد.

روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش سیاسی و لزوم انسجام در کشور، اظهار کرد: از جمله محورهایی که دشمنان این مرز و بوم در کنار جنگ پرفشار و سخت اقتصادی روی آن به‌عنوان مقوم تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری ویژه کرده‌اند، منازعات و اختلافات داخلی است. رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت هوشیاری در برابر توطئه دشمنان تصریح کرد: از همه مسئولان، فعالان، دلسوزان نظام و کشور دعوت می‌کنم که با حفظ آرامش و عقلانیت سیاسی مانع از اختلافات و منازعات شوند و اجازه ندهند برخی افراد معدود با انگیزه‌های گروهی، جناحی، مقطعی و زودگذر سیاسی زمینه‌ساز تحقق آرزوهای شوم بدخواهان این سرزمین شوند. 

وی در ادامه با بیان اینکه دولت بخش خصوصی را موتور محرک اقتصاد کشور می‌داند، اظهار کرد: حمایت‌های همه‌جانبه از افزایش نقش این بخش در اقتصاد و واگذاری میدان تولید و صادرات، به‌ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان، جایگاه مهمی در سیاست‌های اقتصادی دولت خواهد داشت.
در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارشی از روند تحولات در بازار بین‌بانکی و عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی ارائه کرد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری پولی در دهه‌های گذشته با بی‌ثباتی همراه بوده، تصریح کرد: اقدام بانک مرکزی تدبیری به‬‌موقع و مهم برای مدیریت نرخ سود با تکیه بر سازکار بازار است؛ نه برپایه روش‬های دستوری که ثبات بازار را بر هم می‌زند. روحانی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی برای هدایت نرخ سود بین‌بانکی از ابزارهای قانونی و بازار باز استفاده کند. عملیات بازار باز، حرکتی مفید برای به جریان انداختن اوراق دولتی و نقدینگی و تدبیری مهم برای ترغیب مشارکت مردم و پویایی آنها در بازار محسوب می‌شود. وی با تاکید بر اینکه این راهبرد باید کماکان با قوت ادامه یابد، گفت: بانک مرکزی باید از طریق تسهیل‌گری پولی و اعتباری، در تعامل با وزارت اقتصادی و دارایی آسیب‌های وارده به اقتصاد را مهار و تعدیل کند. در این زمینه، باید گزارش‌های منظم از روند عملیات بازار باز و دستاوردهای آن به اطلاع عموم برسد.

روحانی عملکرد دولت در ایفای تعهدات ابزارهای مالی اسلامی را تاکنون قابل اتکا دانست و اضافه کرد: بخش خصوصی در عرضه اوراق مالی اسلامی جدید در دهه اخیر همواره در بازار سرمایه حضور داشته و چنانچه خواهان حضور دائم بخش خصوصی و دولت در بازار سرمایه هستیم، ابزارسازی‌های نوین برای تامین مالی آنها انجام شود. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در عرصه بازار انتشار و عرضه اوراق مالی اسلامی هنوز ظرفیت‌های زیادی برای استفاده وجود دارد، اظهار کرد: با استفاده از این فرصت‌ها فصل جدیدی از تامین مالی بازارمحور آغاز می‌شود. وی تصریح کرد: دولت در راستای چابک‌سازی، اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و حمایت از بازار سرمایه به‌ویژه هدایت نقدینگی به‌سوی اشتغال مولد، مردم‌محور کردن اقتصاد و شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه را به‌جد در دستور کار قرار داده که بدون تردید تا پایان دولت دوازدهم ادامه خواهد یافت.


چاپ