رئیس‌جمهوری در آیین رونمایی از طرح‌های ملی در وزارت صنعت، معدن و تجارت

سرمایه‌گذاری ویژه دولت برای معادن طلا

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت حاضر است برای معادن طلا سرمایه‌گذاری ویژه انجام دهد، گفت: امروز موفق شدیم نسبت به سال ۹۲، تولید طلا را به ۱۴ برابر برسانیم.

حسن روحانی در سومین روز از هفته دولت در آیین افتتاح و رونمایی از طرح‌های ملی در وزارت صنعت، معدن و تجارت که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: بسیاری خوشحالیم که در هفته دولت موفق شدیم پروژه‌هایی هم در توسعه معادن و اکتشاف و استخراج طلا افتتاح کنیم. وی افزود: همان‌طور که معادن و پتروشیمی ما توانسته جای صادرات نفت را بگیرد، گسترش معادن طلا و استخراج آن می‌تواند به‌نوعی جایگزین ارز خارجی شود که کار بزرگی است. ما به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفته‌ایم که دولت حاضر است برای معادن طلا سرمایه‌گذاری ویژه انجام دهد. امروز موفق شدیم نسبت به سال ۹۲، تولید طلا را به ۱۴ برابر برسانیم. وی با بیان اینکه مسئله فلز طلا و معادن طلا برای ما مهم است، گفت: طلا می‌تواند پشتوانه پول ما باشد. رئیس‌جمهوری یادآور شد: دشمنان ما در آغاز کرونا دنبال توطئه‌ای بودند که می‌گفتند همه کارها باید تعطیل شود و وقتی ما در اواخر فروردین اعلام کردیم که کسب‌وکارها باید باز شود و از آغاز کرونا اعلام کردیم واحدهای تولیدی نباید تعطیل شوند خیلی‌ها عصبانی شده بودند.

رئیس‌جمهوری در ادامه با تشکر از دست اندرکاران مقابله با کرونا به موضوع نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور اشاره کرد و گفت: موضوع نوسازی ناوگان از آغاز دولت دوازدهم مد نظر دولت بود اما با خروج امریکا از برجام و بروز مشکل در قراردادها، اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل با مشکل مواجه شد که باید از هر راهی که امکان‌پذیر است آن را انجام دهیم. روحانی با تشکر از رانندگان کامیون افزود: در اینجا می‌خواهم از همه رانندگان کامیون تشکر کنم که در ایام شیوع کرونا از آغاز سال حتی از اسفند حمل‌ونقل را برای یک ساعت متوقف نکردند، پروتکل‌ها را رعایت کردند و تمام بار موجود در بنادر کشور به انبارها منتقل شد. روحانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جلسه ویدئوکنفرانس روز یکشنبه با هیات دولت به‌مناسبت هفته دولت، گفت: ایشان بر جلوگیری از مسئله خام‌فروشی تاکید کردند. حتی از سنگ‌های قیمتی و زعفران نام بردند؛ از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهم در این دو مورد خاص که رهبری نام بردند حتما یک تلاش ویژه انجام دهد. رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت توسعه صنعت بسته‌بندی در کشور، بیان کرد: این صنعت برای کشور مهم است و دولت آمادگی دارد در توسعه آن، به‌ویژه در بخش بسته‌بندی زعفران (طلای قرمز) و همچنین در حوزه سنگ‌های قیمتی کار ویژه‌ای انجام شود.

وی افزود: دولت ضمن حمایت، آمادگی دارد به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه بسته‌بندی زعفران و سنگ‌های قیمتی و سایر محصولات، کمک کند تا مردم بتوانند در این حوزه فعالیت مضاعف انجام دهند. وی به رشد و جهش تولید فولاد در هفته دولت اشاره کرد و گفت: امروز افتتاح کارخانه آهن اسفنجی، حدود یک میلیون تن برای کشور، محصول به ارمغان می‌آورد. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: بسیار خوشحالیم که صنعت پتروشیمی و فولاد در سال‌های سخت ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ باوجود فشار دشمن توانستند بخش بزرگی از مشکلات را جبران و ارز مورد نیاز کشور را تامین کنند. رئیس‌جمهوری از همه کارگران، مهندسان و مدیران کشور به‌ویژه در حوزه‌های صنعت و معدن که در هفته دولت طرح‌هایی در این حوزه‌ها افتتاح شد، تشکر کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم راه و مسیر استقلال کشور را در سایه فرهنگ عاشورا و اباعبدالله الحسین (ع) ادامه بدهیم.


چاپ