مجلس با «پیش‌فروش نفت» مخالف است

«فراز و فرودهای مقطعی بازار سرمایه بخشی از ماهیت این بازار است. توصیه دولت به فعالان بورس و مردم عزیزی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، این است که هیجانی تصمیم نگیرند. سیاست مبنایی دولت حمایت از بازار سرمایه و تقویت آن است.» این بخشی از توییت محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری است که از طرف دولت به فعالان بورس و مردمی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، توصیه کرده هیجانی تصمیم نگیرند.

به گزارش صمت، بعدازظهر یکشنبه خبر تعویق فروش اوراق سلف نفتی منتشر شد. این خبر در حالی منتشر شد که صبح همان روز محمدرضا میرتاج‌الدینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از بررسی موضوع پیش‌فروش نفت در جلسه‌ای غیرعلنی خبر داده بود. نماینده مردم تبریز روز گذشته نیز در گفت‌وگو با مهر از نامه قالیباف به دفتر رهبری درباره مخالفت مجلس با طرح «پیش‌فروش نفت» سخن گفت و افزود: رئیس مجلس شورای اسلامی نامه‌ای را به دفتر رهبر معظم انقلاب ارسال و در آن مخالفت مجلس با پیشنهاد دولت مبنی بر پیش‌فروش نفت را مطرح کرده است.
میرتاج‌الدینی گفت: تصمیمات در جلسات شورای هماهنگی سران قوا باید با اجماع صورت گیرد، این در حالی است که رئیس مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد دولت مبنی بر طرح پیش‌فروش نفت مخالفت کرده است.
وی متذکر شد: رئیس مجلس شورای اسلامی و رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه در جلسه شورای‌عالی هماهنگی سران قوا نظر مجلس را درباره طرح مذکور اعلام کرده‌اند اما نظرات مجلس در متن نهایی اعمال نشده است. وی افزود: نظر مجلس آن است که فروش نفت در بازار بورس باید به‌صورت واقعی باشد اما نظر دولت آن است که فروش نفت در قالب اوراق سلف صورت گیرد.

در همین حال محمدباقر نوبخت در صفحه توییتر خود اعلام کرد پیش‌فروش اوراق نفتی با طرح فروش قطعی نفت متفاوت است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نوشت: آنچه از پیش‌فروش اوراق نفتی در بورس صحبت می‌شود، متفاوت از طرح فروش قطعی نفت است که در شورای‌عالی اقتصادی مورد توافق قرار گرفته و منتظر نظر رهبر معظم انقلاب هستیم.

طرح اوراق سلف نفتی درحال‌حاضر در شورای هماهنگی سران سه قوه در حال بررسی است تا ایرادات آن کاهش یابد اما برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس همچون حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی معتقد است طرح اوراق سلف نفتی باید در مجلس بررسی شود زیرا مجلس ممکن است راهکارهای دیگری در زمینه جبران کسری بودجه به دولت پیشنهاد دهد.

مجلس راه‌حل‌های جایگزین دارد

حاجی دلیگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با مهر گفت: هدف دولت از اجرای طرح گشایش اقتصادی تامین منابع درآمدی مد نظر خود است که مجلس می‌تواند راهکارهای دیگری همچون توسعه پالایشگاه‌های کوچک را به دولت ارائه کند. عضو هیأت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر در کشور حداقل ۳۵ پالایشگاه کوچک وجود دارد که به‌دلیل اینکه دولت میعانات نفتی و نفت خام در اختیار آنها قرار نمی‌دهد، تعطیل هستند.
حاجی دلیگانی افزود: در شرایطی پالایشگاه‌های کوچک کشور تعطیل هستند که عقل حکم می‌کند میعانات نفتی و نفت خامی که روی دست دولت مانده، به این پالایشگاه‌ها داده شود تا فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده بیشتری تولید و صادر شود. وی گفت: اگر دولت میعانات و نفت خام را مطابق با قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی مصوب سال ۹۸ مجلس در اختیار بخش خصوصی قرار دهد، فعالان اقتصادی انگیزه پیدا می‌کنند تا طرح‌های نیمه‌کاره مینی‌پالایشگاه‌ها را راه‌اندازی کنند. نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس خاطرنشان کرد: اگر این پالایشگاه‌های کوچک فعال شوند، روزانه تا ۶۰۰ هزار بشکه فرآورده‌های نفتی می‌توان صادر کرد که ارزش آن بیشتر از نفت خام است و می‌تواند منابع درآمدی برای دولت باشد.

رسیدگی به طرح گشایش اقتصادی

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم معتقد است گرچه دولت در تنگنای بودجه‌ای قرار دارد اما این موضوع نباید موجب حواله دادن مشکلات از این دولت به دولت بعدی شود.
وی در ادامه با تاکید بر وظیفه قانونی مجلس برای بررسی طرح اوراق سلف نفتی، گفت: حدود ۸۰ روز از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد و نمایندگان سعی کرده‌اند شبانه‌روز کار کنند و حتی تعطیلات تابستانه را هم تعطیل کردند تا به این قبیل لوایح یا طرح‌های مهم بپردازند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: طرح گشایش اقتصادی دولت، ابعاد مختلفی دارد و باید فرصتی داده شود تا نظرات همه کارشناسان احصا و بعد تصمیم‌گیری شود.
محبی نجم‌آبادی با اشاره به ابعاد ناپیدای طرح اوراق سلف نفتی گفت: با فروش اوراق سلف نفتی به مردم با شیوه فعلی، اتفاقی که می‌افتد این است که جو عمومی کشور در ۲ سال آینده به سمت آن می‌رود که ایران بتواند نفت خود را در دنیا بفروشد تا آنها هم به سود خود برسند. وی ادامه داد: در این وضعیت اگر دشمن دشمنی خود را قطع نکرد و مشکل فروش نفت ایران حل نشد، طراحان این طرح چه راه‌حلی دارند.
نماینده مردم سبزوار در مجلس خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند از راهکارهای جایگزین برای حل مسائل خود استفاده کند و نقدینگی عظیمی که در کشور وجود دارد را به سمت تولید و اجرای پروژه‌های جدید هدایت و از ظرفیت بازار سرمایه نیز برای این کار استفاده کند. محبی نجم‌آبادی اضافه کرد: دولت می‌تواند از درآمدهای مالیاتی همچون مالیات بر ثروت و عایدی سرمایه برای جبران کسری بودجه خود نیز استفاده کند که در این زمینه مجلس هم اقداماتی را تاکنون انجام داده است.

سخن آخر...

به‌نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین انتقادات نمایندگان مجلس به طرح اوراق سلف نفتی فارغ از مسائل کارشناسی، مطرح شدن آن در شورای هماهنگی سران سه قوه و کنار گذاشتن نمایندگان مجلس از فرآیند تصمیم‌گیری برای این طرح مهم اقتصادی است؛ بر همین اساس مهم‌ترین انتظار نمایندگان مجلس از سران سه قوه این است طرح گشایش اقتصادی را برای بررسی بیشتر به مجلس ارجاع دهند.


چاپ