در شرایط فعلی کشور، تنها راه نزدیکی سه قوه است

رئیس‌جمهوری گفت: قرار است از هفته آینده ترتیباتی اتخاذ شود تا از ۱۵ تیر تا انتهای ماه، استفاده از ماسک را در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد یا سرپوشیده است، الزامی کنیم.


روحانی با اشاره به مصوبات نشست اخیر ستاد مقابله با کرونا، گفت: قرار است از هفته آینده ترتیباتی اتخاذ شود تا از ۱۵ تیر تا انتهای ماه، استفاده از ماسک را در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد یا سرپوشیده است، الزامی کنیم. اگر لازم بود این مصوبه تا مرداد نیز تمدید می‌شود.

رئیس‌جمهوری اعلام کرد: اضافه شدن اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است.
به‌گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با گرامیداشت یاد شهید بهشتی و تبریک هفته قوه قضاییه، اظهار کرد: شرایط اتفاق افتاده در سال ۶۰ شرایطی بود که قبلا سابقه‌اش را نداشتیم؛ الان از نظر امنیتی می‌گویم سال ۶۰ سال سختی بود. تلخ‌ترین حادثه از سال ۶۰ ماجرای انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی بود. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی کشور، تنها راه، نزدیکی سه قوه است. پیش‌تر هم گفتم «پیوند» ما را به «پیروزی» می‌رساند. اگر همه پیوند لازم را داشته باشیم، خداوند پیروزی را نصیب‌مان خواهد کرد.

روحانی گفت: در تقویم کشور خرداد شروع کار مجلس است. در تیر هفته قوه قضاییه است. مرداد ماه ریاست‌جمهوری و تنفیذ رئیس‌جمهوری جدید توسط رهبر معظم است. شهریور هفته دولت است. این ۴ ماه همه پشت سر هم در تاریخ کشور قرار گرفته است. همان‌طور که ماه آنها پشت سر هم است، سال‌شان هم پشت سر هم است. وی با بیان اینکه اگر سال ۶۰ سخت‌ترین سال امنیتی بود، امسال سخت‌ترین سال اقتصادی کشور و سلامت جهانی است، گفت: فشار اقتصادی از سال ۹۷ آغاز شد و امروز شدیدترین فشار اقتصادی را داریم. در این یک قرن تقریبا بیماری مانند کرونا را نداشتیم و بی‌سابقه است. کمتر سراغ داریم که یک بیماری آنقدر دنیا را تحت فشار قرار دهد. رئیس‌جمهوری گفت: ببینید کشورهای اروپایی و امریکا که تحریم و فشار اقتصادی نداشتند، تحت چه فشاری هستند.

کاهش تولید ملی در تمام کشورهای صنعتی رخ داده است. از طرفی برخی مشاغل برای چند ماه تعطیل شد. ببینید چه ضربه عظیمی بر اقتصاد جهانی وارد شده است. برخی کالاها مثل خودرو ۱۵ درصد کاهش تولید پیدا کردند. کرونا یک عارضه جهانی است. سابقه نداشت هیچ بیماری انقدر در تولید مشکل ایجاد کند. ارزش پول ملی را در همه کشورها پایین آورده است. بورس را پایین کشیده؛ البته جز در کشور ما که رشد داشته است. بسیاری از کشورهای آسیایی و غیرآسیایی سرمایه‌های‌شان خارج شده است.
وی تصریح کرد: ما به‌عنوان کشوری که تحت فشار و تحریم هستیم، یک ریال استقراض از بانک مرکزی نداشتیم. انگلیس ۲۷۳ میلیارد پوند از بانک مرکزی‌اش قرض گرفته است.


چاپ