کدخبر: 31965
آذری‌جهرمی بار دیگر تاکید کرد:

وزارت ارتباطات مرجع فیلترینگ نیست

بحث‌های گسترده در فضای مجازی در چند هفته گذشته درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و در صدر آنها تلگرام، باعث شد درنهایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره توضیحاتی ارائه دهد.

 به گزارش ایسنا، شدت گرفتن مباحث و برخی نگرانی‌ها در فضای مجازی درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی خارجی، به‌ویژه تلگرام از صحبت‌های رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آغاز شد که تاکید کرد ممکن است تعداد مشترکان سروش ۳میلیون باشد و تعداد مشترکان تلگرام ۴۰میلیون اما این تعداد سرریز می‌شوند و وقتی تلگرام از مدار خارج شد، مردم به یک سامانه ملی روی می‌آورند.
 او این را هم گفت که در زمینه نگرانی‌هایی که رسانه‌های بیگانه بیشتر به آن دامن می‌زنند مبنی بر اینکه سامانه‌های داخلی ایمن نیستند یا مسائلی از این دست، به لحاظ بسترسازی فنی و سالم بودن محیط آن، کار گسترده‌ای در حال انجام است.
علاءالدین بروجردی همچنین تصریح کرده بود این تصمیم گرفته شده که تلگرام جای خود را به یک سامانه ملی بدهد و فکر می‌کنم حداکثر تا پایان ماه جاری (فروردین) این اتفاق خواهد افتاد.


تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به معنی فیلترینگ نیست
بعد از این اظهارنظرها چند پیام‌رسان داخلی که در صدر آنها «سروش» قرار داشت، بسیار برجسته شده و به عنوان جایگزین تلگرام مورد تاکید قرار گرفتند. در واکنش به این اخبار و برای رفع نگرانی‌های مردم رئیس‌جمهوری در دیدار عیدانه خود که در پایان تعطیلات برگزار شد، بر ایجاد و تقویت پیام‌رسان‌های داخلی تصریح و همزمان تاکید کرد این مهم به معنای فیلتر کردن موارد مشابه نیست بلکه باید با هدف از بین بردن انحصار باشد.
براساس خبری که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری از دیدار عیدانه جمعی از وزیران، استانداران، نمایندگان و مدیران سازمان‌های اجرایی با رئیس‌جمهوری منتشر کرد، حسن روحانی داشتن پیام‌رسان‌های ایرانی، توانمند، امن و ارزان را که بتوانند مشکل و نیازهای مردم را برطرف کنند، باعث افتخار همگان خواند و تأکید کرد: هدف از ایجاد و تقویت نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی نباید فیلتر یا مسدود کردن دسترسی‌ها باشد، بلکه باید با هدف رفع انحصار در پیام‌رسان‌ها انجام شود.


باوجود اظهارنظرهای پراکنده محمدجواد آذری جهرمی درباره فیلترینگ تلگرام، او این بار با انتشار پیامی مفصل در صفحه اینستاگرام خود با بیان اینکه مخاطبان زیادی در این صفحه (اینستاگرام)، همواره پرسش‌ها و اعتراض‌های زیادی را در زمینه فیلترینگ یا انجام نشدن آن ابراز می‌کنند، توضیحاتی را به این ترتیب ارائه کرده است:
۱. وزارت ارتباطات مرجع تصویب و تصمیم پالایش (فیلترینگ) یا رفع آن نیست، بلکه براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و بنابر قانون ملزم به اجرای مصوبات کارگروه‌ها و شوراهای مشخص شده در این حوزه و احکام قضایی است.
۲. پالایش صفحات غیراخلاقی و نیز ضد اعتقادات عموم مردم، در سایر کشورها رواج دارد و در کشور ما نیز در این زمینه نظام قانونی تصویب شده که رعایت می‌شود. علاوه بر آن سیاست‌هایی ازسوی حاکمیت کشورهای گوناگون برای حفاظت از کلان‌داده‌ها یا رعایت الزامات قانونی کشورها وجود دارد.
۳. انسداد سرویس‌های بین‌المللی تنها با هدف تشویق کاربران به استفاده از سرویس داخلی می‌تواند به ضدهدف تبدیل شود. شرکت‌های کسب‌وکار نوپا در کشور نیز بر همین موضوع تاکید دارند.
۴. یکی از آثار فضای مجازی، ظهور رسانه‌های نوین است که کشورهای گوناگون، ضمن بهره‌برداری از آنها، برای استفاده از این فناوری سیاست‌گذاری و تنظیم قانون کرده‌اند. تا این سیاست یا قانون در کشور موجود نباشد، دو قطبی توسعه یا فیلتر رسانه‌های نوین همچنان به‌عنوان یک چالش وجود خواهد داشت.
۵. سیاست مصوب کشور در شورای‌عالی فضای مجازی توسعه پیام‌رسان‌های بومی قرار گرفته است. در کنار تقویت ساختار فنی آنها، لازم است رفع برخی شبهات و صیانت از حریم خصوصی با تکیه بر ظرفیت فتوای راهبردی رهبر معظم انقلاب و نیز اصلاح مصادیق مجرمانه برای جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای با فعالان و فعالیت‌های فضای مجازی و نیز سیاست حمایتی عادلانه برای توسعه‌دهندگان داخلی به‌ویژه در شیوه تبلیغات با استفاده از ظرفیت‌های ملی در دستور کار قرار گیرد.
او در پایان گفت: به‌عنوان وزیر ارتباطات، تاکنون تلاش زیادی برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی کاربران در اپراتورهای ارتباطی کرده‌ام و اگر قانون اختیارات لازم را به وزارت ارتباطات بدهد، برای صیانت از حریم خصوصی در فضای مجازی نیز تلاش لازم را خواهم کرد. همچنین برای اصلاح مصادیق مجرمانه و نیز توقف نظام رای‌گیری آنلاین انسداد سایت‌های اینترنتی که در برخی مواقع باعث برخوردهای سلیقه‌ای با سایت‌های اینترنتی است، تلاش‌هایی کرده‌ایم که تاکنون نتیجه لازم را نداشته اما به این تلاش که لازمه رشد ظرفیت‌های بومی نیز هست ادامه خواهیم داد.


روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

جایگاه مسئولیت اجتماعی در کسب‌وکار (۳)

جایگاه مسئولیت اجتماعی در کسب‌وکار (۳)

مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و شرکت‌ها (CSR) تنها منحصر به فعالیت‌های مستقیم یک سازمان یا شرکت نیست، بلکه این مسئولیت به همه کارها و کسانی که به‌نوعی با آن شرکت یا سازمان در ارتباط مستقیم یا...

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر