کدخبر: 31938
جلسه غیرعلنی مجلس با حضور ۲ وزیر نیرو و جهادکشاورزی برگزار شد

بررسی «بحران آب» پشت درهای بسته

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، سوال ملی ۳ نماینده مجلس شورای اسلامی از وزیر امور خارجه درباره آب مشترک ایران و افغانستان را اعلام وصول کرد. بحران آب درحالی محمد جواد ظریف را به مجلس می‌کشاند که بررسی راهکارهای مقابله با کم‌آبی در دستور کار جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی قرار داشت.

تاکید بر مدیریت منابع آبی
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم‌های مهمی باید برای استفاده بهینه از آب در بخش‌های کشاورزی و صنعتی کشور گرفته شود. به گزارش ایرنا علی لاریجانی با تشریح محورهای جلسه غیرعلنی روز گذشته نمایندگان خاطرنشان کرد: به‌دلیل گرم شدن هوا و سیر نزولی بارش باران در کشور باید تصمیم‌های مهمی از نظر استفاده بهینه از آب در بخش‌های کشاورزی و صنعتی گرفته و ساماندهی روشن‌تری در این زمینه انجام شود. رئیس مجلس به فعالیت کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشور اشاره کرد و یادآور شد: باتوجه به تشکیل کارگروهی در دولت، کمیسیون‌های تخصصی مجلس باید در جریان کار این کارگروه قرار گیرند و امیدواریم در آینده این مسئله برای کشاورزان و عموم مردم مشکلی ایجاد نکند.


سهمیه‌بندی آب مطرح نیست
در همین حال سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: جیره‌بندی آب در قالب ساماندهی منابع و مصارف آب باید مورد توجه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی قرار گیرد اما موضوع سهمیه‌بندی آب به هیچ وجه مطرح نیست.
بهروز نعمتی در جمع خبرنگاران درباره جلسه غیر علنی دیروز مجلس که با موضوع کم‌آبی و با حضور وزیران نیرو و جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: در این جلسه گزارش‌های بسیار خوبی درباره موضوع آب و چالش‌هایی که ممکن است کشور در این زمینه با آن روبه‌رو شود، ارائه شد. همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش خوبی در این باره ارائه داد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس با اشاره به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی در دولت گفت: قرار شده کمیسیون کشاورزی و انرژی و همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس هم در کنار این کارگروه دولت قرار گیرند و جلسات خود را تشکیل دهند که این جلسات باید به‌طور منظم برگزار شود. وی اضافه کرد: به‌احتمالی معاون اول رئیس‌جمهوری در رأس این کارگروه قرار خواهد گرفت. این کارگروه در گام نخست باید تهیه آمایش آب را در دستور کار خود قرار دهد زیرا ما تفاوتی بین مناطق کم‌بارش و پربارش نمی‌بینیم.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینکه در این جلسه درباره دغدغه کشاورزان مباحثی مطرح شد، اظهار کرد: مجلس معتقد است بخش کشاورزی نباید دغدغه آب داشته باشد، در نتیجه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی مکلف به حل دغدغه‌های آبی بخش کشاورزی شدند. نعمتی افزود: همچنین در این جلسه قرار شد برای بخش صنعت هم تمهیداتی اندیشیده شود. براساس گفت‌وگوهای انجام شده تاکید بر این بود که صنایع کشور باید در جاهایی قرار گیرند که آب کافی وجود داشته باشد و نباید این صنایع در مناطق کویری و کم‌آب ایجاد شوند و به‌دنبال انتقال آب از سایر استان‌ها به این بخش‌ها باشیم. سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: قرار است کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی وضعیت آب شرب را تنظیم کند و فرهنگسازی و بهینه‌سازی هم باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد. وی اظهار کرد: در این جلسه وزارت جهاد کشاورزی و کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مکلف شدند موضوع آبخیزداری را در دستور کار جدی خود قرار دهند. وی درباره دیپلماسی آب اظهار کرد: در این باره نمایندگان ما در کارگروه آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مباحثی را مطرح کردند، اما مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این جلسه ضعف مدیریت و همچنین چندگانگی مدیریت بخش آبی کشور است که باید از آن اجتناب شود.


برنامه راهبردی با همراهی مردم
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان بررسی راهکارهای مقابله با کم‌آبی در کشور در جلسه غیرعلنی دیروز گفت: با تهیه برنامه‌های راهبردی جدید و همراهی مردم می‌توانیم بحران کم‌آبی را رفع کنیم. جلال میرزایی با ارائه توضیحاتی درباره جلسه غیرعلنی دیروز مجلس اظهار کرد: در این جلسه رضا اردکانیان و محمود حجتی وزیران نیرو و جهادکشاورزی گزارشی از وضعیت آب در کشور ارائه کردند.
وی با یادآوری اینکه وزیران جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، معدن و تجارت و رئیسان سازمان حفاظت محیط‌زیست و برنامه و بودجه عضو کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشور هستند، ادامه داد: وزیر نیرو در این جلسه به‌عنوان رئیس این کارگروه از اقدام‌های انجام شده به نمایندگان گزارش داد.
نماینده مردم ایلام در مجلس خاطرنشان کرد: اردکانیان اعلام کرد امسال با کاهش تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی روبه‌رو هستیم. میرزایی افزود: وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه توضیحاتی درباره اقدام‌های عملی این وزارتخانه برای حل مشکلات کم آبی ارائه کرد. وی همچنین گفت: براساس اظهارات وزیران نیرو و جهاد کشاورزی در این جلسه، با تدوین و تهیه برنامه‌های جدید و همکاری و همراهی مردم می‌توانیم مشکل کم‌آبی را پشت سر بگذاریم.
نماینده مردم ایلام در مجلس ادامه داد: در این جلسه کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز توضیحاتی درباره وضعیت کم آبی در ایران از سال ۸۵ تاکنون ارائه و بیان کرد امسال خشکسال‌ترین سال کشور است. میرزایی افزود: جلالی در این جلسه راهکارهای مرکز پژوهش‌های مجلس برای مقابله با کمبود آب در کشور را مطرح و پیشنهاد کرد برای حل این مشکل وزارت آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست تشکیل شود. وی اضافه کرد: به‌گفته رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، دیگر کشورها برای ۵۰ سال آینده طرح جامع آب برای مبارزه با کم‌آبی تهیه کرده‌اند و ما نیز باید این طرح را تدوین کنیم. عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: در این جلسه همچنین چند نفر از نمایندگان و رئیسان کمیسیون‌های انرژی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس توضیحاتی را درباره وضعیت کم‌آبی در کشور ارائه کردند.


روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

جایگاه مسئولیت اجتماعی در کسب‌وکار (۳)

جایگاه مسئولیت اجتماعی در کسب‌وکار (۳)

مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و شرکت‌ها (CSR) تنها منحصر به فعالیت‌های مستقیم یک سازمان یا شرکت نیست، بلکه این مسئولیت به همه کارها و کسانی که به‌نوعی با آن شرکت یا سازمان در ارتباط مستقیم یا...

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر