کدخبر: 31762

تعرفه و همکاری بانکی در دستورکار ایران و پاکستان

صمت –خبرگزاری‌ها: وزیر امورخارجه کشورمان که در راس یک هیات ۳۰ نفره از بخش‌های گوناگون بازرگانی و اقتصادی کشورمان به پاکستان سفرکرده، در همایش بازرگانی ایران-پاکستان در اسلام آباد گفت: ایران برای افزایش همه‌جانبه مناسبات با پاکستان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ اسلام آباد است.

وزیر امور خارجه پاکستان از پیشنهاد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای تقویت همکاری‌های تجاری بین تهران و اسلام آباد استقبال کرد و گفت: دولت پاکستان در تلاش است همکاری‌های بین اتاق‌های بازرگانی دو کشور را تقویت کند.
به گزارش ایرنا، «خواجه محمد آصف» در همایش تجاری ایران و پاکستان، با بیان اینکه دو کشور همسایه دارای روابط تاریخی و مرز طولانی هستند، اظهار کرد: برای تقویت همکاری‌های تجاری بین ایران و پاکستان به ایجاد فضای سازگار، تقویت ارتباطات و بهبود تعاملات مجامع تجاری دو کشور نیاز مبرمی وجود دارد.
وی گفت: در دو سال گذشته روابط تجاری بین دو کشور برادر به‌طور چشمگیری بهبود یافته، به‌گونه‌ای که از مرز میلیارد عبور کرده و دو کشور تلاش می‌کنند این همکاری‌ها را به میزان تعیین‌شده ۵ میلیارد دلار برسانند.
وزیر امور خارجه پاکستان خاطرنشان کرد: دو کشور باید شرایط تعرفه‌ای را برای تقویت روابط دوجانبه آسان‌تر کنند.
خواجه محمد آصف تصریح کرد: مذاکرات بین بانک‌های مرکزی دو کشور برای آغاز ارائه تسهیلات بانکی دوجانبه جریان دارد و به‌زودی پیشرفت‌های قابل‌توجهی به‌دست خواهد آمد.
وی همچنین پیشنهاد کرد: برای تقویت تعاملات و آشنایی بیستر تاجران نمایشگاه‌های مشترک بین دو کشور برگزار شود.
خواجه محمد آصف خاطرنشان کرد: افراط‌گرایی و تروریسم در چند سال گذشته منطقه ما را با مشکل روبه‌رو کرده است.
وی همچنین بر نیاز به تقویت ارتباط و همکاری‌ها بین بندرهای چابهار و گوادر تاکید کرد و گفت: این دو بندر می‌توانند به‌عنوان مکمل یکدیگر عمل کنند. وزیر امور خارجه پاکستان همچنین بر نیاز به مبارزه با قاچاق تاکید کرد.
وی اعلام کرد: دولت پاکستان در نظر دارد برای تسهیل رفت‌وآمد زائران پاکستانی به ایران و عراق، هرچه سریع‌تر شبکه حمل‌ونقل دریایی را راه‌اندازی کند.
افزایش همه‌جانبه مناسبات با پاکستان
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این همایش که در شهر اسلام آباد برگزار شد، گفت: ایران در زمینه افزایش همه‌جانبه مناسبات با این کشور همسایه از جمله روابط تجاری و اقتصادی، با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است.
ظریف در این همایش افزود: مایلم دوباره اعلام کنم ما همچنان آماده‌ایم نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی در سریع‌ترین زمان تامین کنیم.
وی تصریح کرد: در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار برای ایجاد این خط لوله هزینه کرده‌ایم و اکنون منتظر اقدام‌های عملی از سوی دوستان پاکستانی به‌منظور عمل به تعهدات‌شان در قرارداد خط IP هستیم.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در ۱۰ ماه گذشته بوده و حضور هیات بلند پایه اقتصادی متشکل از بخش خصوصی در این سفر حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی میان دو کشور دوست و برادر است.
ظریف درباره مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان گفت: باتوجه به هدف‌گذاری مقامات عالی دو کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی برای رساندن میزان مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف ۵ میلیارد دلار در مدت ۵ سال، باید تلاش‌های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف انجام شود.
وزیر خارجه کشورمان افزود: ایران از پیوستن به هر طرحی از جمله طرح کریدور اقتصادی چین-پاکستان(CPEC)که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه‌ای که در دهه‌های گذشته دچار فجایعی مانند جنگ‌های تحمیلی و تنش‌های فرقه‌ای بوده، استقبال می‌کند.
ظریف تاکید کرد: ایران باتوجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می‌تواند نقطه اتصال کریدور اقتصادی چین–پاکستان به بازار بزرگ آسیای میانه، روسیه و قفقاز و به تبع آن اروپا باشد و عاملی برای تقویتCPEC به‌شمار رود.

روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

روابط عمومی با مردم معنا می‌شود

روابط عمومی با مردم معنا می‌شود

بعضی‌ها معتقدند روابط عمومی‌ها برای خدمت به مردم تشکیل نشده‌اند. البته فرضیه عجیبی است اما این گروه دلایلی هم دارند؛ می‌گویند اگر مهندسی معکوس را در نظر بگیریم، باید از خروجی به ورودی و فرآیند...

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر