کدخبر: 30897
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم قم:

بیکاری ریشه اصلی مفاسد است که با رونق تولیدحل می‌شود

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در دیدار هزاران نفر از مردم قم با تجلیل و تحسین حرکت عظیم، پرشور، به‌موقع و منسجم ملت در چند روز گذشته، به تشریح ابعاد و لایه‌های مختلف توطئه دشمنان برای سوءاستفاده از مطالبات بحق مردم پرداختند و با بیان سخنان مهمی خطاب به امریکایی‌ها، مسئولان کشور و مردم تاکید کردند: ایستادگی و نبرد «ملت با ضدملت»، «ایران با ضدایران» و «اسلام با ضداسلام» همچون۴۰ سال گذشته ادامه خواهد داشت اما کینه‌ورزی دشمن نباید موجب شود مسئولان از ضعف‌ها و مشکلات مردم و به ویژه طبقات ضعیف غافل شوند.

به گزارش سایت اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود، با گرامیداشت سالروز قیام ۱۹ دی سال ۱۳۵۶، مردم قم را شجاع، سرشار از انگیزه و امید و در صراط مستقیم انقلاب دانستند و گفتند: مردم قم امسال همانند سال‌های گذشته در راهپیمایی ۹ دی شرکت کردند اما هنگامی که قضایای اخیر به‌وجود آمد، ۴ روز بعد یعنی در ۱۳ دی، آن حرکت عظیم را آفریدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه حرف ملت ایران به‌ویژه جوانان در۴۰ سال گذشته، «ایستادگی در مقابل زورگویی و زیربار قدرت‌ها نرفتن» بوده است، افزودند: ملت ایران همچنان با همان منطق، اهداف والای خود را دنبال می‌کند اما با انگیزه‌تر و پرتجربه‌تر از گذشته شده است و جوانان انقلابی کشور نیز پرتعدادتر از اول انقلاب هستند.
ایشان قضایای چند روز گذشته را شواهد روشنی از این روحیه ملت ایران دانستند و گفتند: ملت ایران از ۹ دی که این آتش‌بازی‌ها و شیطنت‌کاری‌ها آغاز شد، در نقاط مختلف کشور، حرکت خود را آغاز کردند اما هنگامی که دیدند مزدوران دشمن دست‌بردار نیستند، پی‌درپی و در روزهای متوالی، راهپیمایی‌ها تکرار شد.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: این راهپیمایی‌ها حوادث معمولی نیست و این حرکت عظیم، منسجم و مردمی در مقابل توطئه دشمن و با چنین نظم، بصیرت، شور و انگیزه در دنیا بی‌نظیر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیف حرکت مستمر ملت، گفتند: این نبرد «ملت با ضدملت»، نبرد «ایران با ضدایران» و نبرد «اسلام با ضداسلام» است که از این پس نیز ادامه خواهد داشت.
ایشان خاطرنشان کردند: البته این مبارزه و ایستادگی و مقاومت موجب نشده که ملت از دیگر ابعاد زندگی از جمله پیشرفت‌های علمی و تامین امنیت و آرامش غافل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ریشه تمام دشمنی‌ها و توطئه‌ها بر ضد ملت ایران را «انقلاب اسلامی» دانستند و تاکید کردند: تمام حرکات ناکام دشمن در این ۴۰ سال، در واقع پاتک به انقلاب است زیرا انقلاب حضور سیاسی دشمن را ریشه‌کن کرد.
ایشان گفتند: این بار هم ملت ایران با ایستادگی همچون سدی محکم و ملی با قدرت تمام به امریکا و انگلیس و لندن‌نشینان گفت که نتوانستید و بعد از این هم نخواهید توانست.
رهبر انقلاب اسلامی به میلیاردها دلار هزینه و سال‌ها شبکه‌سازی و مزدورپروری بدخواهان ملت ایران برای ایجاد مشکل از درون کشور اشاره کردند و افزودند: مسئولان فعلی امریکا که ساده‌لوحی آنها در امور سیاسی آشکار است، این بار خود را لو دادند و به شبکه‌سازی و مزدورپروری اذعان و هزینه‌های این طراحی را نیز با سرکیسه کردن دولت‌های وابسته خلیج‌فارس تامین کردند تا شاید بتوانند زباله‌های فراری از ایران را بازیافت و دوباره وارد میدان کنند.

 


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اقدام دشمنان در چند سال گذشته در راه‌اندازی هزاران شبکه مجازی و ده‌ها کانال تلویزیونی، ایجاد جوخه‌های ترور و انفجار و اعزام آنها به داخل مرزها و بمباران گسترده ملت با دروغ، تهمت و شایعه خاطرنشان کردند: همه این تلاش‌ها انجام شد تا شاید بتوانند افکار این ملت به‌ویژه جوانان را تغییر دهند اما نتیجه‌اش، شهید حججی عزیز و دیگر شهدا بودند که در دفاع از انقلاب سینه سپر کردند.
ایشان افزودند: دشمنان حتی برای نفوذ در برخی ارکان، افرادی را تطمیع کردند و خود نیز مستقیم وارد میدان شدند که دخالت‌های مسئولان امریکایی را در این چند روز گذشته همه دیدند، اما باز هم نتوانستند و ناکام ماندند.
رهبر انقلاب اسلامی، صمیمانه از ملت ایران قدردانی کردند و گفتند: نه یک بار، بلکه هزاران بار از این ملت تشکر می‌کنم؛ ملت ایران حقیقتا ملتی رشید، با بصیرت، وفادار، با همت، زمان‌شناس و لحظه‌شناس است و می‌داند که لحظه حرکت، چه زمانی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: دشمنان این پیام‌ها را می‌گیرند، اگرچه در تبلیغات به روی خود نمی‌آورند و صدها اخلالگر را هزاران نفر و حرکات میلیونی مردم را گروه اندک جلوه می‌دهند اما صاحبان سیاست متوجه این حرکت‌ها و پیام‌های آن می‌شوند.
ایشان افزودند: ملت ایران با این حرکت عظیم کار خود را کرد و در دل سیاست‌گذاران دشمن رعب ایجاد کرد و بصیرت و انگیزه خود را به اوج رساند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحلیل‌های مختلفی که در روزهای گذشته از طرف اشخاص و جناح‌ها در روزنامه‌ها و شبکه‌های اینترنتی بیان شده، گفتند: همه این تحلیل‌ها یک نقطه مشترک درست داشت و آن اینکه باید بین مطالبات صادقانه و بحق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه تفکیک قائل شد و مطالبات و خواسته‌های مردم را پیگیری کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اینکه عده‌ای از حقی محروم بمانند و در جایی جمع شوند و اعتراض کنند، یک مطلب است اما اینکه عده‌ای از این تجمع سوءاستفاده کنند و به قرآن و اسلام دشنام دهند و به پرچم ایران اهانت کنند و مسجد آتش بزنند، یک مطلب دیگر است.
ایشان افزودند: اعتراض‌ها یا درخواست‌های مردمی همواره بوده و اکنون نیز هست؛ در همین یکسال اخیر، برخی از مردم در بعضی شهرها یا در مقابل مجلس به دلیل مشکلات صندوق‌ها یا برخی موسسه‌های مالی، اجتماعاتی داشتند که هیچ‌کس هم با آنها معارضه و مخالفتی ندارد و باید به این حرف‌ها گوش داده و رسیدگی شوند و در حد وسع و توان پاسخ داده شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در تبیین ابعاد قضایای اخیر گفتند: قرائن و شواهد اطلاعاتی نشان می‌دهد این قضایا سازماندهی شده بوده و در شکل‌گیری آن، یک مثلث فعال بوده است.
ایشان افزودند: یک راس این مثلث، امریکا و صهیونیست‌ها بودند که طراحی را انجام دادند و چند ماه روی این طراحی کار کردند و بنای آنها این بود که حرکت‌ها از شهرهای کوچک شروع شود تا به مرکز برسد.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: راس دوم این مثلث، یکی از دولت‌های پولدار خلیج‌فارس است که هزینه این نقشه را تامین کرد و راس سوم نیز، پادوها بودند که مربوط به سازمان آدمکش منافقین هستند و از ماه‌ها قبل آماده بودند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به فراخوان‌ها، خاطرنشان کردند: در این فراخوان‌ها، شعار «نه به گرانی» مطرح شده بود که شعاری جذاب بود تا عده‌ای را به‌دنبال خود وارد صحنه کنند.
در ابتدای کار هم عده‌ای با این شعار همراه شدند اما مردم به محض آنکه دیدند، هدف و شعارها تغییر کرد، صف خود را جدا کردند.
ایشان در همین باره افزودند: همان افرادی که پنجشنبه و جمعه در اجتماع «نه به گرانی» شرکت کرده بودند، بعد از جدا کردن صف خود، در اجتماع عظیم ۹دی به میدان آمدند و برضد امریکا و منافق شعار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه تبیین قضایای اخیر به برخی حرف‌ها در رسانه‌های دشمنان اشاره کردند و گفتند: برای سازماندهی و عملیات دو قرارگاه فرماندهی در همسایگی ایران تشکیل شده بود، یکی از این قرارگاه‌ها برای هدایت عملیات در فضای مجازی بود و قرارگاه دوم برای مدیریت اغتشاش‌ها که هر دو قرارگاه به‌وسیله امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها فرماندهی می‌شد و پیروزی خود را نیز قطعی می‌دانستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با سپاسگزاری به درگاه خداوند متعال که دشمنان ملت ایران را از نادان‌ها قرار داده است، تاکید کردند: با وجود مقابله پی‌درپی مردم، دشمنان هنوز ملت ایران را نشناخته‌اند و معنای این سد محکم ایمان و شجاعت ملی را نفهمیده‌اند.
ایشان، بیهوده‌گویی‌های اخیر مسئولان امریکایی را ناشی از عصبانیت شدید و شکست اخیر دانستند و گفتند: می‌گویند حکومت ایران از مردم خود می‌ترسد! خیر. حکومت ایران متولد این مردم است و نظام اسلامی ۴۰سال است به پشتوانه همین مردم در مقابل شما ایستاده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: می‌گویند حکومت ایران از قدرت امریکا هراس دارد؛ در پاسخ می‌گوییم اگر ما از شما هراس داشتیم، چگونه در دهه۵۰ شما را از ایران بیرون ریختیم و در دهه ۹۰ نیز شما را از کل منطقه بیرون راندیم.

 


ایشان به یکی دیگر از گزافه‌گویی‌های مقامات امریکایی مبنی بر نگرانی از نحوه رفتار با معترضان اشاره کردند و افزودند: شما خجالت نمی‌کشید؟ در یک‌سال گذشته ۸۰۰نفر از مردم امریکا به‌دست پلیس کشته شده‌اند. در قضیه قیام وال‌استریت هر کاری که توانستید بر ضد مردم کردید و با هر احتمال و تهمتی، مردم را کشتید؛ آن وقت برای مردم ایران اظهار نگرانی می‌کنید؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ابراز نگرانی مسئولان انگلیس خبیث گفتند: به‌تازگی در موضوع حمله به مسلمانان انگلیس و دفاع مسلمانان از خود، یک قاضی انگلیسی، احکام بسیار سنگینی داد؛ حالا مسئولان چنین کشوری، دلسوز معترضان شده‌اند؟
رهبر انقلاب اسلامی، «براندازی نظام جمهوری اسلامی» را هدف مشخص امریکایی‌ها خواندند و با اشاره به تلاش دولت قبلی امریکا در پنهان کردن این هدف در موضع‌گیری‌ها و نیز نامه‌هایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌فرستاد، گفتند: البته رفتار آنها همان رفتار براندازی بود که دولت فعلی، صریح و بدون‌ملاحظه آن را اعلام می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تلاش برای گرفتن ابزارهای اقتدار ملی ایرانیان را روش اصلی و وسیله امریکایی‌ها برای تحقق «براندازی» برشمردند و افزودند: «عواطف مردم و افکار عمومیِ هم جهتِ با حکومت» و «ایمان و انگیزه جوانان» از جمله ابزارهای اصلی اقتدار ملی است و به همین علت دشمنان درصدد تضعیف و سلب آنها هستند.
«قدرت دفاع موشکی» و «حضور مقتدرانه در منطقه» از دیگر ابزارهای اقتدار ملی ایرانیان بود که رهبر انقلاب یادآور شدند و افزودند: امریکا جرات نمی‌کند نام مذاکره با ما را بیاورد اما یک کشور اروپایی می‌گوید می‌خواهیم با ایران درباره حضور منطقه‌ای آن مذاکره کنیم در حالی که باید از او پرسید شما چرا در منطقه حضور دارید؟
رهبر معظم انقلاب سپس ۳ نکته اساسی را خطاب به هیات حاکمه امریکا مورد تاکید قرار دادند: اول: سرِ شما در حوادث اخیر به سنگ خورد و اگر در آینده تکرار کنید باز هم ناکام خواهید ماند. دوم: در این چند روز به ایران خسارت زدید، این کار بی‌تقاص نخواهد ماند و سوم: این کسی که به گفته خود امریکایی‌ها تعادل روحی-روانی ندارد، بداند که این دیوانه‌بازی‌های نمایشی، بی‌جواب نخواهد ماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ایستادگی نظام در مقابل زورگویان و دفاع از منافع ملت و کشور افزودند: کسانی که در خارج یا متاسفانه در داخل دوست دارند با امریکایی‌ها پیوند بخورند و نشست و برخاست کنند، این حرف‌ها را بشنوند و بدانند که نظام جمهوری اسلامی به فضل الهی همه مشکلات را برطرف خواهد کرد.
بخش دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب خطاب به مسئولان کشور و عناصر و فعالان سیاسی بود. ایشان خود را هم مخاطب این سخنان دانستند و در نکته‌ای بسیار مهم گفتند: دست داشتن دشمن در مسائل اخیر، تحلیل نیست بلکه بر مبنای اطلاعات و خبر بیان شد اما این نباید موجب شود که از ضعف‌ها و مشکلات خودمان غافل شویم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: دشمنان مانند مگس روی زخم ناشی از مشکلات و ضعف‌ها می‌نشینند، بنابراین باید زخم را خوب کنید و نگذارید به‌وجوداید چراکه اگر مشکل داخلی نداشته باشیم، تبلیغات و فضاسازی بیگانه اثر نمی‌گذارد و امریکایی‌ها هم نمی‌توانند هیچ غلطی بکنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «دفاع از حقوق مردم و تلاش برای حل مشکلات آنها» را وظیفه همه مسئولان برشمردند و افزودند: قشرهایی از مردم به ویژه «طبقات ضعیف» زیر فشار هستند و همه همت مسئولان باید صرف حل مشکلات موجود شود.
«شناخت مشکلات جامعه، تمرکز بر حل مسائل اساسی و تقسیم کار برای رفع آنها» توصیه مهم دیگر رهبر انقلاب به مسئولان ۳ قوه بود.
ایشان با اشاره به تشکیل چندین جلسه با مسئولان و مدیران اصلی کشور درباره آسیب‌های اجتماعی و اقدام برخی مسئولان در کاهش بعضی از این آسیب‌ها افزودند: همه بدانند که مشکلِ حل‌نشدنی و گره بازنشدنی در کشور نداریم اما باید در این زمینه آماده‌تر، پا به‌رکاب‌تر، بیشتر و دقیق‌تر، کار و تلاش کنیم.
«وحدت و همدلی» دیگر توصیه موکد رهبر انقلاب به مسئولان بود.
ایشان افزودند: در این شرایط که دشمنِ لجوج تهدید می‌کند و درصدد ایجاد مشکلات است، مسئولان و مجموعه‌های سیاسی باید «هم‌افزایی» کنند و از تحلیل و تضعیف یکدیگر خودداری کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری صدمات و خساراتی که در سال ۸۸ به علت بی‌قانونی برخی عناصر، متوجه مردم و ایران شد، افزودند: تسلیم در مقابل قانون همچون همیشه، توصیه، تاکید و طلب بنده از همه مسئولان و دستگاه‌هاست.

 


رهبر معظم انقلاب، «تذکر و انتقاد منصفانه» را لازم و مفید دانستند و در عین حال افزودند: نباید انتقاد و تذکر را با یک کلاغ چهل کلاغ کردن، مبالغه و تعمیم غیرمنطقی، به ابزار شایعه و سیاه‌نمایی تبدیل کرد.
ایشان افزودند: نباید وجود تعداد اندکی مدیر یا قاضی فاسد را به هزاران مدیر اجرایی یا قاضی شریف تعمیم داد و دل جوانان عزیز میهن را خالی کرد، همچنان که نباید یکی دو نماینده را که در میان حدود ۳۰۰ نماینده، جور دیگری مشی می‌کنند، به همه نمایندگان تعمیم داد.
رهبر انقلاب اسلامی، «تمرکز مسئولان کشور» به‌ویژه مسئولان اجرایی را بر مسائل کلیدی به‌ویژه اشتغال و تولید و حل مشکل واردات ضروری خواندند و افزودند: این مسائل را بارها به مسئولان اجرایی تذکر داده‌ایم.
ایشان در همین زمینه افزودند: برخی گله می‌کنند که رهبری چرا تذکر نمی‌دهد اما بنده با گزارش‌های مردمی و دیگر گزارش‌ها از مسائل اساسی و مشکلات مردم با خبرم و مدام تذکر می‌دهم؛ به‌گونه‌ای که این تذاکرات علنی، یک دهم هشدارها و اوقات تلخی‌های ما با مسئولان در جلسات غیر عمومی هم نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر با تاکید بر اهتمام مسئولان بر اشتغال و رونق تولید داخلی خاطرنشان کردند: بیکاری، ریشه اصلی بسیاری از مفاسد است و باید با رونق تولید، آن را حل کرد البته پول پاشیدن بی‌حساب و کتاب مشکل را حل نمی‌کند و خوشبختانه مسئولان دولتی در این زمینه‌ها مشغول کار هستند.
رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان‌شان با تشکر از مسئولان امنیتی، انتظامی و سپاه و بسیج افزودند: در مسئله اخیر باید میان جوان و نوجوانی که تحت تاثیر هیجان فضای مجازی حرفی زده و کاری کرده، با کسانی که جزو پادوهای امریکا و ضد انقلاب هستند فرق گذاشت.
رهبر معظم انقلاب افزودند: با کسانی که هیجانی وارد ماجرا شده‌اند چه دانشجو، چه غیر دانشجو باید صحبت و روشنگری کرد اما کسی که پادوی منافقان است و آدم می‌کشد حسابش جداست.
بخش پایانی سخنان رهبر معظم انقلاب به طور مستقیم خطاب به مردم بود.
ایشان حضور تعیین‌کننده، بی‌منت و با بصیرت ملت عزیز را در هنگامه‌های نیاز کشور موجب جلب رضایت پروردگار کریم خواندند و افزودند: در همه ۴۰ سال اخیر هر جا لازم بوده، در انتخابات، راهپیمایی‌ها و هر صحنه لازم دیگر، مردم سینه خود را سپر کرده‌اند و به ایران آبرو داده‌اند.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به شایعه‌پراکنی به عنوان یکی از ابزارهای مهم دشمنان به مردم توصیه کردند: هر موضوعی را مادام که سند درست و مطلب منطقی و معقول ندیده‌اید، باور نکنید و شایعات دشمن و دیگر حرف‌های بی‌مبنا را منتشر و پراکنده نکنید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: مردم بدانند مسئولان کشور نخوابیده‌اند و به قدر وسع‌شان در حال کار و تلاشند؛ البته جاهایی قصور و تقصیر هم هست.
ایشان با اشاره به روند جاری حل برخی مشکلات گفتند: حل بعضی مسائل دیگر زمانبر است، ضمن اینکه تقریبا همه مسئولان مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب خود مردم هستند که باید با ابتکار، به روز بودن و آمادگی‌های جسمی و عصبی، فعالیت برای حل مشکلات را افزون‌تر کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در زمینه انتخاب مسئولان با رأی مردم افزودند: مردمسالاری دینی را صادقانه و واقعا قبول دارم؛ به همین علت به هر کسی که مردم رای بدهند، کمک می‌کنم همچنانکه درباره همه دولت‌ها از جمله این دولت، این کار را کرده‌ام و ادامه خواهم داد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان سخنان‌شان تاکید کردند: به آینده بسیار روشن کشور امیدوار هستم و می‌دانم خداوند اراده کرده که این ملت را به عالی‌ترین درجات برساند و به فضل الهی چنین خواهد شد.


روزنامه امروز

یادداشت مدیرمسئول

مواظب باشید همدیگر را له نکنیم

مواظب باشید همدیگر را له نکنیم

حمایت از دولت‌ها به معنای تعریف از آنها نیست. حتی جناح‌های سیاسی همراه با دولت‌ها، به‌طور معمول خود و دیگران را به‌نقد دولت موردحمایت دعوت می‌کنند و در جهان امروز در بدترین شرایط سیاسی حکام...

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر