معاون رئیس‌جمهوری خبر داد

بهره‌برداری از راه‌آهن زاهدان به خاش در ماه‌های آینده

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با توجه به اینکه راه‌آهن چابهار به زاهدان پروژه بزرگی بوده که از نظر زیربنا برای استان لازم است در ماه‌های آینده بخش پروژه راه‌آهن زاهدان به خاش افتتاح خواهد شد.

محمدباقر نوبخت در سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به ماه‌های پایانی دوره خدمت دولت دوازدهم و نظر به تعهداتی که نسبت به مردم خوب و شریف استان داریم این سفر انجام شد تا آخرین اقدامات برای تکمیل طرح‌ها پیگیری و انجام شود.

وی افزود: حدود ۴۶ طرح و پروژه به ارزش ۵۷۰ میلیارد تومان هم‌اینک در حال اجرا و پایان بوده که یکی از اهداف سفر به سیستان ‌‌‌و ‌بلوچستان بررسی این قسمت است.

معاون رئیس‌جمهوری بیان کرد: ۱۷ هزار واحد مسکونی برای انسان‌های شریف و بزرگوار که توانایی مالی ندارند در سیستان و بلوچستان شروع شد و ۱۱ هزار و ۳۰۰ واحد آن‌ آماده شده که کلید ۵ هزار و ۷۰۰ واحد به ساکنان و صاحبان اصلی تقدیم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بررسی آخرین مسائل سیستان و بلوچستان جزو برنامه‌های سفر امروز به این استان است.

به گزارش ایرنا، نوبخت در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی زاهدان مورد استقبال استاندار و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان قرار گرفت.

 افتتاح همزمان یک‌هزار واحد مسکن مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و ۴ هزار و ۷۰۰ واحد مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ۲ روستای زابل از برنامه‌های این سفر بود.

همچنین افتتاح ساختمان فرمانداری شهرستان نیمروز و فنوج، مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی بانوان شهرستان نیمروز و هامون و پل افضل‌آباد از دیگر برنامه‌های دکتر نوبخت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر یک‌روزه از راه‌آهن زاهدان-خاش و راه‌آهن خاش-‌ایرانشهر به صورت هوایی بازدید و در ادامه این سفر از حاشیه شهر زاهدان دیدن کرد. پروژه راه‌آهن چابهار-‌زاهدان‌-سرخس یکی از طرح‌های مهم ملی درحال اجرا در سیستان و بلوچستان است که تکمیل و راه‌اندازی آن تحولات چشمگیری در ارتباطات تجاری کشورهای مختلف و توسعه و پیشرفت استان‌های جنوب شرق کشور ایجاد می‌کند.

خط ریلی چابهار‌-‌سرخس به صورت یک خطه و برای جابه‌جایی کالا و مسافر در حال ساخت بوده این خط ریلی ۹۰ درصد برای جابه‌جایی کالا و حدود ۱۰ درصد برای مسافر پیش‌بینی شده است.

مسیر اصلی این خط ریلی از چابهار به زاهدان به طول ۶۱۰ کیلومتر سال ۱۳۸۹ کلنگ‌زنی شد اما از سال ۱۳۹۲ به طور جدی در حال اجراست.

این خط ریلی از دروازه شرقی اسکله شهید بهشتی چابهار آغاز و با عبور از شهرستان‌های کنارک، نیکشهر، ایرانشهر و خاش در نهایت به زاهدان متصل شده و پس از آن برای ارتباط با کشورهای آسیای میانه به سرخس متصل می‌شود.

از اهداف اصلی این خط ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر تجاری، ترانزیتی، اقتصادی و گردشگری چابهار به شبکه ریلی کشور و کشورهای آسیای میانه، کمک به توسعه سواحل مکران، ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی سیستان و بلوچستان و اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آبهای آزاد است.

راه‌‌آهن چابهار-‌زاهدان-‌میلک‌-‌سرخس به‌عنوان اصلی‌ترین اولویت زیرساختی شرق کشور علاوه‌بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، تاثیر مستقیم‌ بر اشتغالزایی و پیشرفت اقتصادی این نقطه از ایران اسلامی خواهد داشت.

ایجاد زیرساخت ریلی سبب دسترسی بهتر به معادن غنی استان شده و بهره‌برداری از آنها را به‌صرفه می‌کند، علاوه بر این مقدمات لازم برای سرمایه‌گذاری در زمینه فعالسازی ظرفیت معادن غنی شرق کشور فراهم می‌شود.

راه‌اندازی مرکز پژوهش اتاق بازرگانی بندرعباس

مهین حیدری: رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس از راه‌اندازی و آغاز فعالیت مرکز پژوهش‌های این اتاق، با هدف تقویت بخش خصوصی و کمک به فرآیند توسعه اقتصادی استان خبر داد.

به گزارش صمت از بندرعباس، محمدرضا صفا افزود: نقش موثر در رشد و توسعه اقتصادی استان از طریق بهبود محیط کسب‌و‌کار، تقویت فرهنگ نوآوری، کارآفرینی و رقابت‌پذیری، از مهم‌ترین ماموریت‌های این بخش است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس‌ ایجاد بستر مناسب برای هدایت و تقویت تشکل‌های فکری و اقتصاد و همچنین بهره‌برداری موثر از ظرفیت‌های مراکز علمی و پژوهشی را از جمله اهداف راه‌اندازی این مرکز برشمرد و تصریح کرد: ریشه‌یابی عدم توسعه کسب‌و‌کارهای استان و دستیابی به یک مدل کارآمد از طریق پژوهش‌های عملیاتی و ارتقا و به‌روز‌آوری آمار و اطلاعات مورد‌نیاز حوزه کسب‌و‌‌کار بخش خصوصی از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی بندرعباس است.

وی گفت: علاقه‌مندان می‌توانند به منظور دسترسی به آخرین اطلاعات مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی بندرعباس به نشانی www.bndccim.com مراجعه کنند.

رونمایی از خودرو مدیریت بحران در اصفهان

آرزو خدایی: با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان و نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، از نخستین خودرو عملیاتی مدیریت بحران فاضلاب اصفهان در صنعت آبفا کشور رونمایی شد.

به گزارش صمت از اصفهان، مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان در مراسم رونمایی از این خودرو گفت: خودرو مدیریت بحران با هدف رفع حوادث فاضلاب در کوتاه‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی شده است.

هاشم امینی با بیان اینکه این پروژه برای نخستین‌بار در کشور از سوی فعالان صنعت آبفا در اصفهان طراحی و عملیاتی شد، خاطر‌نشان کرد: قدمت شبکه فاضلاب در اصفهان به بیش از نیم قرن می‌رسد و بر این اساس فرسودگی شبکه فاضلاب یکی از مهم‌ترین عوامل وقوع حوادث در نقاط مختلف اصفهان است و از آنجا‌ که وقوع حوادث فاضلاب پیامدهای زیست‌محیطی به همراه دارد، این خودرو با هدف کاهش تبعات مختلف حوادث شبکه فاضلاب طراحی و عملیاتی شده است.

وی با اشاره به امکانات خودرو مدیریت بحران شبکه فاضلاب اعلام کرد: تمام تجهیزاتی که برای رفع بحران شبکه فاضلاب نیاز است در این خودرو جانمایی شده است و برای مثال در گذشته برای رفع حوادث شبکه فاضلاب گاه از ماشین آتش‌نشانی به منظور دریافت اکسیژن، کمک گرفته می‌شد اما با راه‌اندازی این خودرو وسایل لازم برای اکسیژن‌رسانی به آسیب‌دیدگان مهیا شده است.

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان تصریح کرد: راه‌اندازی این خودرو تاثیر بسزایی در کاهش دخالت نیروی انسانی و برخی تجهیزات دارد و این مهم در‌نهایت موجب کاهش هزینه‌ها در رفع بحران‌های شبکه فاضلاب می‌شود. امینی افزود: شرکت آبفا به منظور ارتقای سطح کیفی خدمات خود، استان اصفهان را به ۷ منطقه تقسیم کرده و مقرر شده به منظور وقوع احتمالی حوادث شبکه فاضلاب در سطح استان، ۷ خودرو مدیریت بحران با تجهیزات کامل در این مناطق مستقر شوند تا بدین وسیله از پیامدهای وقوع حوادث کاسته شود.


چاپ