وزیر راه و شهرسازی در شورای راه و شهرسازی استان بوشهر اعلام کرد

تکمیل پروژه‌های جاده‌ای تا پایان دولت دوازدهم

وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان بوشهر با شرکت در شورای راه و شهرسازی این استان بر لزوم تکمیل پروژه‌های جاده‌ای موردنظر این وزارتخانه تا پایان عمر دولت دوازدهم و همچنین اهمیت نوسازی بافت فرسوده در این خطه از کشور تاکید کرد.

به‌گزارش صمت به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر دو روزه خود به استان‌های خوزستان، بوشهر و فارس در جلسه شورای راه و شهرسازی استان بوشهر که با حضور استاندار و مسئولان استانی زیرمجموعه این وزارتخانه انجام شد، مشکلات و موارد مربوط به حمل‌ونقل و مسکن استان بوشهر را مورد بررسی قرار داد و دستورات لازم را برای پیگیری و حل مسائل صادر کرد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه اظهارکرد: در بحث سرمایه‌گذاری در استان بوشهر قبل و بعد انقلاب باید به عسلویه اشاره کنیم که یکی از قطب‌های اقتصادی کشور به‌شمار می‌آید.
وی افزود: موضوعی که شاید همواره یک برنامه و در حد یک فکر بود و در سال‌های ابتدایی انقلاب در سفر به عسلویه جاده‌ای وجود نداشت و مسیرها به شکل خاکی بود و امکاناتی نداشت اما حالا با حجم کار و سرمایه‌گذاری انجام‌شده شاهد یک اتفاق بزرگ هستیم.

اسلامی در ادامه با اشاره به اقتصاد ایران در حوزه دریامحوری درباره ظرفیت‌های موجود که باید منجر به تولید هرچه بیشتر ثروت شود، تصریح کرد: با هماهنگی‌ها و صحبت‌هایی که در این جلسه انجام شد به‌طور قطع، سازمان بنادر با انگیزه بالا مسیر تقویت و توسعه بندر بوشهر را در دستور کار قرار خواهد داد. هرچند گزارش‌ها نشان‌دهنده رشد و توسعه این بندر است و در مجموعه بنادر کشور امروز با اهتمامی که انجام‌شده شاهد افزایش قدرت تخلیه و بارگیری هستیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در بحث راه‌های استان بوشهر با تاکید بر تکمیل پروژه‌های مدنظر تا پایان این دولت، اظهارکرد: در بحث تکمیل راه‌های استان بوشهر کار باید با جدیت و بدون ملاحظه پیش برود تا با روش‌های مناسب تا پایان خدمت دولت دوازدهم پروژهایی که باید تمام شوند، حتما شاهد بهره‌برداری از آنها باشیم.

وی افزود: باید کریدورها در این استان با مجموعه تصمیمات و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام‌شده تا پایان دولت تکمیل و تکمیل کریدور شرقی و غربی ساحلی در این استان کاستی نداشته باشد.
اسلامی در ادامه این جلسه به بحث توسعه حمل‌ونقل ریلی در استان بوشهر اشاره داشت و تصریح کرد: در این استان پروژه‌های ریلی بوشهر-شیراز و به سمت عسلویه در دستور کار است. در این زمینه به‌دنبال این هستیم که از مرز پاکستان به کراچی، شلمچه و عراق مسیر ریلی داشته باشیم. بحث‌های اولیه آن در دستور کار بوده تا کار مطالعات آن انجام و بتوانیم با خلق یک مدل سرمایه‌گذاری مناسب شبکه ریلی مناسب و بدون نقصی را مورد استفاده قرار دهیم.

وی افزود: در این زمینه بعد از یک سال و نیم پیگیری، این امکان به وجود آمد که فرصت استفاده از بازار سرمایه برای تامین سرمایه چند پروژه زیرساختی محقق شود. برای استفاده از این مدل مالی چندین پروژه تعریف شده بود که تنها چند مورد آن مورد تایید قرار گرفت که یکی از این موارد پروژه راه آهن شیراز-بوشهر است که برای آن مجوز داده شد. امیدواریم با این مدل تامین مالی سرعت این پروژه بیشتر شود.

وزیر راه و شهرسازی در بحث مسکن و نوسازی شهرها و روستا بعد از ارائه گزارش بنیاد مسکن استان که در بحث مقاوم‌سازی استانداردهای کشوری را هم پشت‌سر گذاشتند، درباره بازآفرینی در استان بوشهر گفت: گزارش بنیاد مسکن در راستای اقدامات انجام‌شده که یکی از آنها مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی است که واقعا جای خرسندی دارد.

وی افزود: در بحث بازآفرینی کار باید به شکلی باشد که نوسازی شهری به معنی واقعی کلمه اتفاق بیفتد؛ یعنی در شهر و روستا باید کار با توازن انجام شود تا جای فرسوده و آسیب‌پذیر وجود نداشته باشد. در این مسیر، بوشهر می‌تواند به‌عنوان پرچمدار در تحقق برنامه‌های نوسازی باشد که تاکنون تعریف شده است.

اسلامی درباره بحث فرودگاه در این استان با اشاره به اینکه همکاری‌های لازم با وزارت نفت و متقاعد شدن شرکت فرودگاه‌ها اظهارکرد: نگرانی شرکت فرودگاه‌ها بابت این بود که چون فرودگاه‌های کشور کارشان با درآمد و هزینه اداره می‌شود باید شرایط کاملا بررسی شود.

وی افزود: وزارت نفت معتقد است کار من نفت بوده و پرواز نیست و این یک صحبت خردمندانه است. با این همه، فرودگاه در جنوب کشور برای مردم و صنعت نفت مهم بود که به همین دلیل با جدیت تصمیم گرفته شد که این نقل و انتقال انجام شود تا شاهد ساماندهی و ارتقای وضعیت حمل‌ونقل هوایی استان باشیم. به‌طور قطع، مجموعه این تصمیم‌ها در حوزه حمل‌ونقل به توسعه این صنعت در استان بوشهر منجر خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: خوشبختانه در حوزه هواشناسی نیز امروز شرایط متفاوتی را در کشور شاهد هستیم و اوضاع به هیچ وجه مثل سابق نیست. مردم حالا به هواشناسی اعتماد داشته و با پیش‌بینی‌ها و گزارش‌هایی که ارائه می‌دهند، شاهد هیچ غافلگیری نیستیم. باید قدردان این مجموعه و عملکردشان در این دو سال اخیر باشیم که به‌خوبی درخشیدند.


چاپ