ذوب آهن پاسارگاد در جایگاه نخست ارزآوری استان فارس

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در بازدید از مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد بخش خصوصی فولاد کشور که با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به بهره‌برداری رسیده است، گفت: جایگاه اول ارزآوری در استان فارس با صادرات ۲۶۰میلیون دلار در بهره‌برداری از این مجتمع صنعتی محقق شده است.

به گزارش صمت از استان فارس، حمیدرضا ایزدی با اشاره به اینکه شاهد افزایش تولید و احداث فازهای توسعه‌ای آهن اسفنجی و گندله آهن در این مجتمع صنعتی هستیم، افزود: درحال‌حاضر، ظرفیت تولید شمش فولادهای آلیاژی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن، آهن اسفنجی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن و گندله آهن ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که درصورت تامین سنگ آهن، به دوبرابر ظرفیت افزایش خواهد یافت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: از آنجایی‌که سیاست کلان اقتصادی در سال جهش تولید اشتغالزایی است، تولید محصولات کلاف آلیاژی با ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر، تقویت صنایع پایین‌دستی، اشتغالزایی و درآمدزایی از اهداف اصلی توسعه در این شرکت است.

ایزدی بیان کرد: این شرکت در استان فارس در شهرستان کوار در سال ۱۳۹۲ با اشتغال مستقیم ۱۲۰۰ نفر به‌طور مستقیم راه‌اندازی شد و به بهره‌برداری رسید.
وی اظهارکرد: در راستای تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر ۲ طرح شامل آهن اسفنجی، گندله آهن با سرمایه‌گذاری افزون بر ۵۱۰۰۰ میلیارد ریال در تیر امسال به‌طور رسمی افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید و درحال‌حاضر، طرح توسعه تولیدات نورد و کلاف فولادهای آلیاژی نیز در دست احداث است.

فرصت اشتغال مستقیم برای ۳ هزار نفر

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس به اشتغالزایی چشمگیر در شرکت ذوب آهن پاسارگاد اشاره و بیان کرد: هم‌اکنون حدود ۳ هزار نفر به‌طور مستقیم و بیش از ۱۰ هزار نفر به‌طور غیرمستقیم در این شرکت فعالیت دارند.

۸۶ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری

ایزدی با بیان اینکه کاربرد محصولات تولیدی در تکمیل صنایع پایین‌دستی مانند فولادسازی، صنایع ساختمانی، الکترود فنرسازی و دیگر محصولات است، گفت: به‌طور کلی، برای ایجاد و توسعه فعالیت‌های این شرکت از سال ۹۲ تاکنون ۸۶۰۰۰میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام ‌شده است.

وی در توضیحات بیشتر ادامه داد: در فاز چهارم طرح توسعه برای تولید انواع نورد و کلاف فولادهای آلیاژی با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن است که با سرمایه‌گذاری افزون بر ۲۱۰۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۷۰ نفر عملیات اجرایی در حال انجام است.

بزرگ‌ترین مجتمع فولادسازی بخش خصوصی

قاضی‌زاده، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید ضمن قدردانی از تلاش و زحمات مجموعه اقتصادی استان در توسعه بخش صنعت این استان، گفت: این مجتمع صنعتی بزرگ‌ترین مجتمع فولادسازی بخش خصوصی‌در کشور به‌شمار می‌رود. خوشبختانه سرعت زیادی در ساخت و توسعه مجتمع صنعتی شرکت ذوب آهن اتفاق افتاده است. ‌ای‌کاش می‌توانستیم صنایع کل کشور را بدین شکل مدیریت کنیم.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مشکلات پیش‌رو افزود: تامین خوراک و مواد اولیه به عهده دولت است و به‌دلیل بروکراسی طولانی که در آن وجود دارد، چه بسا که اگر از بخش خصوصی نشات می‌گرفت، مشکلی وجود نداشت، چراکه بازار دارای شرایط خاصی است.

قاضی‌زاده به رایزنی‌های انجام‌شده برای توسعه کمی و کیفی محصولات بیان کرد: با توجه به این بازدید و گفت‌وگو با مسئولان در سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نتایج خوبی حاصل خواهد شد و امید بر این است که بعد از تولید شمش، فولادهای آلیاژی، ورق و دیگر محصولات نیز در دستور کار قرار گیرد.


چاپ