در نشست خبری هیات رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان مطرح شد

۱۲ هزار مصوبه برای حل مشکلات فعالان اقتصادی

نشست خبری هیات رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان و تشکل‌های اقتصادی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان با اصحاب رسانه، شنبه ۱۳ دی ماه با حضور مسعود گلشیرازی رئیس، بهرام سبحانی نایب رئیس و فرشته امینی از اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان، محمود تولایی رئیس اتاق بازرگانی کاشان، رسول جهانگیری رئیس اتاق اصناف و محمد میرهادیان رئیس اتاق تعاون برگزار شد.

به گزارش صمت از اصفهان، در ابتدای این نشست مسعود گلشیرازی ضمن تسلیت دهه فاطمیه و سالروز شهادت سپهبد قاسم سلیمانی، با بیان اینکه شهید سلیمانی نمونه بارز تجلی اخلاص در عمل بود، اضافه کرد: خروش ملی در مراسم تشییع پیکر این شهید نشان‌دهنده لطف پروردگار است که مِهر بنده صالح خود را در دل امت قرار می‌دهد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه دلیل برگزاری این نشست تشریح سازکار شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است، توضیح داد: شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به موجب قانون فعالیت خود را از دهه حاضر با حضور استانداران، روسای اتاق‌های بازرگانی، تعاون، اصناف و همچنین مشارکت مدیران سازمان‌‌های اجرایی و منتخبان تشکل‌ها آغاز کرد؛ هدف مهم از تشکیل این شورا بهبود شاخص کسب‌وکار و رفع مشکلات فعالان اقتصادی است.

گلشیرازی با بیان اینکه در ۲۱ ماه گذشته، ۳۵۰ مصوبه با هدف شناسایی مشکلات بخش خصوصی به تصویب رسیده، ادامه داد: بیشتر مشکلات و موضوعات ابتدا در کمیته‌های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند و سپس نتیجه کار در صحن شورا مطرح می‌شود.

او با بیان این نکته که در دوره جدید اتاق، شاهد حضور صد درصدی اعضا در جلسات بوده‌ایم، افزود: دادستان، رئیس کل دادگستری، استاندار، نمایندگان منتخب مجلس، شهردار مرکز، روسای اتاق‌ها، روسای سازمان‌های دولتی و فعالان اقتصادی همگی در این جلسات حضور مستمر دارند که در طول تاریخ اتاق این میزان از مشارکت بی‌نظیر است.

گلشیرازی با اشاره به نتایج نظرسنجی‌ها در اتاق بازرگانی اصفهان، اذعان کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد کمتر از 20 درصد فعالان اقتصادی که ذی‌نفعان تشکیل مجامعی مانند ستاد تسهیل، شورای گفت‌وگو و کمیته حمایت قضایی هستند، از ظرفیت این ۳ نهاد اطلاع دارند و در همین راستا برگزاری چنین نشست‌هایی می‌تواند فعالان اقتصادی را با حقوق‌شان بیشتر آشنا کند.

وی تاکید کرد: برای خدمت بهتر در شرایط جنگ اقتصادی لازم است فعال اقتصادی به‌خوبی با ظرفیت‌هایی که قانون‌گذار برایش در نظر گرفته آشنایی داشته باشد و لازم است اصحاب رسانه نیز همراهی کنند تا ظرفیت‌های این نهادها به اطلاع فعالان اقتصادی برسد.

گلشیرازی ضمن بیان این نکته که تعداد مصوبه‌های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بیش از 12 هزار مصوبه بوده، تصریح کرد: این عدد دو پیام دارد، نخست اینکه چرا سازمان‌‌های اجرایی کارخود را به‌خوبی انجام نداده و موضوع به ستاد تسهیل یا شورا گفت‌وگو ارجاع داده می‌شود، دیگر اینکه این‌گونه نهادها تشکیل شده‌اند تا نقص انبوه قوانین و مقررات را برطرف کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان، اظهارکرد: شورای گفت‌وگو به عنوان نهاد مادر ایفای نقش می‌کند، مصوبات کمیته حمایت قضایی، عینا در شورا قرائت می‌شود و ستاد تسهیل به صورت مسئله‌محور موضوعات را بررسی می‌کند تا شاخص کسب و کار ارتقا پیدا کند.

گلشیرازی اضافه کرد: مدیران و مسئولان استان اصفهان تلاش زیادی را انجام می‌دهند و لازم است اثربخشی این تلاش‌ها بر شاخص کسب‌وکار نیز ارزیابی شود.
وی با اشاره به این نکته که در اتاق نهم، شاخص کسب‌وکار که دارای شیبی نزولی بود، کنترل شده و با شیب آرام در جهت مثبت در حال حرکت است، ابراز امیدواری کرد بتوان با گفتمان مبتنی بر خرد، نتیجه را بهبود بخشید.

گلشیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آسیب‌پذیر بودن استان اصفهان در مقابل پاندمی کرونا، گفت: شورای گفت‌وگو با تشکیل ستاد مرکزی احیای گردشگری که در ذیل این شورا فعالیت می‌کند، یک نهاد فرانهادی را مصوب کرد و مثلث گردشگری ۳ استان اصفهان، یزد و فارس تشکیل شد تا امورات را به‌طور جدی پیگیری کند.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همچنین با اشاره به این نکته که استان اصفهان رتبه اول را در رفع تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات داشته، این مسئله را ناشی از خوش‌حساب بودن فعالان اقتصادی استان دانست.
وی در پایان صحبت‌هایش از کسب رتبه اول از سوی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد و بیان کرد: این شورا با کسب ۹۸.۵ درصدی امتیازات بهترین عملکرد را در بین شوراهای گفت‌وگوی استان‌ها داشته که نشان‌دهنده همدلی و تعامل در بین اعضاست.

بهرام سبحانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی استان اصفهان در این نشست در پاسخ به صمت که از نقشه راه توسعه صنعت در استان اصفهان پرسید، گفت: نقشه راه توسعه صنعتی استان اصفهان با در نظر گرفتن شعاع ۵۰ کیلومتر و استقرار صنایع پاک و انرژی‌های نو از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.

وی همچنین به بیشترین مشکلات فعالان اقتصادی مطرح‌شده در شورای گفت‌وگو اشاره کرد و افزود: این مشکلات شامل مسائل بانکی، مالیاتی و ارزش‌افزوده، امور گمرکی و مشکلات صادرات و واردات و نحوه برگشت ارز، امور بیمه‌ای بوده است.


چاپ