لزوم توجه به استارت‌آپ‌ها در انقلاب صنعتی چهارم

انجمن مدیران صنایع و معادن استان یزد در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی نخستین جلسه خود را به‌صورت آنلاین و با حضور اکرم فداکار معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار یزد، محمد سپهر مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد و جمعی از مدیران صنایع استان با موضوع اعلام نیازمندی‌های صنایع زیست‌بوم و استارت‌آپ‌ها برگزار کرد.

به گزارش صمت از یزد، اکرم فداکار در این نشست با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان حرف اول در راستای تحقق خودکفایی را می‌زنند، گفت: در بخش علمی و فناوری این مزیت در استان یزد نیز وجود دارد و باید به جوانان و فعالان این حوزه توجه ویژه‌ای شود.

وی افزود: تنها راه جبران کاستی‌ها و ارتقای صنعت و فناوری، روی آوردن به دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها و توانمندی جوانان استان است. فداکار با بیان اینکه در دنیا هم غول‌های بزرگ صنعتی وجود دارند که با بی‌توجهی به آینده محکوم به شکست شدند، تصریح کرد: نباید از آینده و صنایع جدید غافل شد و در این مسیر مباحثی در انقلاب صنعتی چهارم وجود دارد که باید کاملا جدی گرفته شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه یزد می‌تواند محل حضور افراد تاثیرگذاران در حوزه سرمایه‌گذاری و دانش و علم باشد، عنوان کرد: این راهبرد در استان انتخاب شده که باید موضوع سرمایه‌گذاری با توجه بیشتری دنبال شود و برای جذب سرمایه‌گذار باید به ۲ فاکتور امنیت و دانش توجه کرد.

او گفت: استان یزد به نسبت دیگر استان‌های کشور در حوزه دانش‌بنیان و شرکت‌های دارای تحقیق و توسعه و همچنین زیرساخت‌های توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات از شرایط مساعدتری برخوردار بوده و این مزیت نباید مورد غفلت واقع شود.


توسعه بازار شتابدهنده‌ها

فداکار در ادامه افزود: صندوق پژوهش و فناوری یزد یک کانال مالی برای دانش‌بنیان‌ها و استارت‌آپ‌ها فراهم کرده که این اطمینان را به آنها می‌دهد تا بتوانند در فضای امن بدون دغدغه مالی فعالیت کنند.
وی با اشاره به افتتاح کارخانه درخشان یزد گفت: احیای این مراکز برای استقرار واحدهای علمی و فناوری اتفاق خوبی بوده و برای موفقیت در این مسیر به همکاری بزرگان حوزه اقتصاد و صنعت و اعتماد به شتابدهنده‌ها نیاز داریم.
فداکار با اشاره به وجود بهترین مرکز نوآوری صنایع غذایی در کشور اظهارکرد: با ایجاد مراکزآموزشی در جوار مراکز صنعتی می‌توان به توسعه صنعتی استان رسید؛ بنابراین مهم‌ترین درخواست ما توسعه بازار برای شتابدهنده‌هاست، چراکه برای رقابت در بازار به این مدل فعالیت‌ها نیاز داریم.


حمایت صندوق پژوهش از استارت‌آپ‌ها

محمد سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد نیز در این نشست بیان کرد: آنچه می‌تواند صنعت استان یزد را با سرعت بیشتری پیش ببرد، پژوهش و دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌های فناور هستند. وی با اشاره به محدودیت‌های شرکت‌های نوپا گفت: صندوق پژوهش یک نهاد مالی است که می‌تواند به تسریع روند فعالیت‌های شرکت‌ها کمک کند.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد با اعلام اینکه صندوق پژوهش استان یزد در ارزیابی‌ها رتبه‌های برتر و در اغلب موارد اول یا دوم را کسب کرده، تصریح کرد: صندوق پژوهش و نوآوری استان یزد آماده همکاری برای سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه واحدهای فناور و دانش‌بینان است.


رویداد ۱۰۰ استارت‌آپ یزد

وی با اشاره به رویداد ۱۰۰ استارت‌آپ در یزد افزود: در رویداد ۱۰۰ استارت‌آپ که به‌زودی برگزار خواهد شد، تعدادی از سرمایه‌گذاران در حوزه‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، صندوق صنایع خلاق و صندوق سلامت حضور دارند که فرصتی برای معرفی طرح‌های استارت‌آپ‌ها و جذب سرمایه‌گذار به‌شمار می‌رود. در این راستا با انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر جلسات موثری برگزار شده و در بهمن ماه هم جلساتی با آنها خواهیم داشت.
سپهر با بیان اینکه ثبت‌نام در رویداد ۱۰۰ استارت‌آپ آغاز شده، گفت: ثبت‌نام این رویداد بزرگ و سکوی پرش در یزد آغاز شده و تاکنون بیش از ۹۴ تیم در آن ثبت‌نام کرده و متقاضی جذب سرمایه هستند. پس از پایان ثبت‌نام‌ها، غربالگری ثبت‌نامی‌ها و بررسی مدارک آغاز شده و سپس به قسمت جذب سرمایه‌گذار راه پیدا خواهند کرد و به یقین تعدادی از آنها در آینده بزرگان اقتصادی یزد خواهند بود.

وی در توضیح بیشتر رویداد ۱۰۰ استارت‌آپ گفت: این رویداد بی‌تردید برای تحرک در زیست‌بوم نوآوری استان جریان‌سازی خواهد کرد و باید استارت‌آپ‌ها برای حضور بیشتر در این رویداد ترغیب شوند.
سپهر گفت: صنایع استان می‌توانند نیازهای فناورانه خود را به معاونت فناوری پارک علم و فناوری یزد یا صندوق پژوهش و فناوری استان اعلام کنند.


پیشگیری از سرمایه‌گریزی

احمد آزادمرد، دبیر انجمن مدیران صنایع و معادن استان یزد در ادامه نسبت به همکاری صنایع در شناسایی نیارمندی‌های تولید داخل تاکید کرد و گفت: انجمن مدیران با هر اقدامی که برای پیشبرد اهداف صنعت در استان باشد، همکاری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه امروزه در دنیا پیشرفت‌ها به‌واسطه علم رخ می‌دهد، گفت: امروز آلایندگی یکی از معضلات شهرهایی است که صنایع در آنها مستقر شدند؛ بنابراین به نظر می‌رسد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان باید به دنبال نو آوری ماشین‌آلات مدرنی که آلایندگی را به حداقل برساند تا به بهانه آلایندگی از یزد به جایی دیگر نروند و موجب سرمایه گریزی از استان نشود.

وی با بیان اینکه شرکت شهرک‌ها طبق آیین‌نامه موظفند زیرساخت‌ها را برای کاهش آلودگی صنایع هم در زمینه آب و هم هوا فراهم کنند، افزود: وقتی قرار است صنایع آلاینده به فاصله خیلی دور از شهرها تاسیس شوند باید به نکاتی مانند حمل‌ونقل و دسترسی به اورژانس و مراکز درمانی و زیرساخت‌های لازم توجه جدی شود؛ بنابراین در استان یزد نیز باید در این زمینه چاره‌اندیشی شده و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور این مشکلات رفع شوند.


درحاشیه

محمد شهبازیان، مدیر کانون کارآفرینی یزد در این نشست بیان کرد: مشکل اصلی ما درحال‌حاضر فارغ التحصیلان بیکار بوده و پارک علم و فناوری یزد بستر خوبی برای بکارگیری آنها فراهم کرده است. برهمین اساس، شرکت‌های بسیار قوی در پارک فعال بوده و برخی از نیازهای صنعت هم شناسایی شده است. با این همه، سرمایه‌گذار جدی در یزد وجود ندارد و لازم است روی این موضوع بیشتر فکر شود.
شهبازیان با اشاره به اینکه باید اقدامات براساس نیازهای استان باشد، بیان کرد: لازم است صنایع با استارت‌آپ‌ها نشست‌های تخصصی برگزار کنند تا بتوانند مشخص‌تر نیازهای فناورانه را اعلام کنند. کانون کارآفرینان استان هم همکاری لازم را در این زمینه خواهد داشت.
منوچهری، مدیر شرکت صنایع غذایی رشد نیز در این نشست آمادگی خود را برای همکاری و مشاوره به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد.


چاپ