تامین آب پایدار برای ۱۱ روستای همدان

تعرفه آب کم‌مصرف‌ها صفر می‌شود

مدیرعامل شرکت آبفای استان همدان با اشاره به اقدامات انجام‌شده ازسوی آبفای این استان، از تصفیه ۱۲۸۰ لیتر پساب فاضلاب و تأمین آب پایدار برای ۱۱ روستای همدان خبر داد.

به گزارش صمت از همدان، سیدهادی حسینی‌بیدار، مدیرعامل شرکت آبفای استان همدان با اشاره به تصفیه ۱۲۸۰ لیتر پساب فاضلاب در همدان، خاطرنشان کرد: در همین زمینه مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب همدان وارد مدار شد که با این اقدام، درحال‌حاضر توانایی تصفیه ۱۲۸۰ لیتر در ثانیه پساب فاضلاب را داریم.

حسینی‌بیدار بیان کرد: با افتتاح پتروشیمی هگمتانه، آب مورد نیاز این مجموعه از سوی شرکت آب و فاضلاب استان تأمین خواهد شد. ضمن اینکه در نیروگاه شهید مفتح نیز با همراهی همکاران ما خدمات شایسته‌ای به این بخش ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه آب پایدار ۱۱ روستای نزدیک به شهر با جمعیتی افزون بر ۳۰ هزار نفر که از لحاظ کمی و کیفی دچار مشکل بودند، تأمین شده، گفت: در همین راستا تلاش کردیم با مهندسی مجدد مشکلات ۱۰ روستا را برطرف کنیم که این امر موجب رضایتمندی مشترکان شده است.

حسینی‌بیدار تأکید کرد: عملیات اجرایی که در ۶ ماهه نخست امسال انجام شد، بسیار شایسته بوده به طوریکه بازه زمانی یادشده حفر و تجهیز حدود ۲۸ حلقه چاه، اجرای حدود ۳۰ کیلومتر شبکه توزیع آب، اجرای ۴۰ کیلومتر خط انتقال، ساخت ۷۳۰ مترمکعب مخزن، اصلاح ۲۴ کیلومتر شبکه توزیع آب، بازسازی ۱۱ دهنه چشمه و قنات و تعویض ۲۱۳ پمپ عملیاتی شد.

وی با تأکید بر اینکه در بحث کلرزنی، ۱۰۰ روستا را زیر پوشش قراردادهای مربوط برده‌ایم تا این روستاها را در بحث سیستم‌های نوین کلرزنی ایمن کنیم، یادآور شد: با مجموعه اقداماتی که انجام شده رضایتمندی مشترکان آب شهری و روستایی بسیار ارتقا یافته و می‌توان گفت با وجود اینکه همدان جزو استان‌های تحت تنش آبی بوده در این زمینه رضایتمندی مردم در حد قابل‌قبولی رشد داشته است.


 تعرفه صفر برای کم‌مصرف‌ها


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان همچنین از اجرای طرح «آب امید» در همدان خبر داد و گفت: با تأکید رهبر معظم انقلاب و وزیر نیرو ضمن اجرای طرح امید، آب مشترکانی که یک‌سوم الگوی مصرف را رعایت کنند از تعرفه صفر مصرف آب برخوردار خواهند شد و تعرفه قبوض آنها به صفر خواهد رسید.

حسینی‌بیدار در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب استان دو ماموریت تامین آب و دفع فاضلاب را در دستور کار خود دارد، اظهارکرد: اقدامات خوبی با توجه به یکپارچه‌سازی و فاضلاب شهری و روستایی انجام شده که موجب شد خدمات ما به دورترین نقاط استان نیز برسد.

وی با بیان اینکه یکپارچه‌سازی موجب شد همکاران در شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری مکمل هم باشند و هر گونه مشکل را مدیریت کنند، تصریح کرد: در بخش روستایی گام‌های بسیار خوبی برداشته شده که از جمله این اقدامات می‌توان به پویش «هر هفته الف- ب- ایران» اشاره کرد که این پویش موجب شد ۵ مجتمع و ۳۰ پروژه آبرسانی به روستاها با اعتباری افزون بر ۵۰ میلیارد تومان برای استان همدان به بهره‌برداری برسد.

وی با اذعان به اینکه برنامه‌های دیگری نیز در دستور کار است، بیان کرد: از دیگر پروژه‌ها می‌توان پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب همدان را نام برد که در این پروژه، بخش لجن آن در حال پیگیری است و تا پایان امسال با اعتباری افزون بر ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد که اثر ویژه‌ای در استان خواهد داشت.

حسینی‌بیدار افزود: در همین راستا با کمک استاندار و بزرگان استان در نظر داریم تمامی صنایع زیردست تصفیه‌خانه را با تخصیص‌های دریافتی از وزارت نیرو یا به روش‌های سرمایه‌گذاری زیر پوشش آب پایدار درآوریم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه با بازچرخانی انجام‌شده، پساب شهر همدان به نوعی تصفیه می‌شود که به حد قابل شرب ارتقاء یابد، ادامه داد: این آب را در اختیار صنعت قرار می‌دهیم تا بتوانیم پایداری لازم را در استان ایجاد کنیم.


افزایش ۳۰ درصدی تولید آب


حسینی‌بیدار در بخش دیگری از سخنان خود درباره مجموعه اقدامات انجام‌شده در تصفیه‌خانه اکباتان، گفت: با توجه به اعتبارات جذب شده در این حوزه توانستیم اکسیلاتور شماره ۵ تصفیه‌خانه اکباتان همدان را با ظرفیت ۱۰۰ لیتر در ثانیه اضافه کنیم. همچنین پکیج تصفیه شماره ۲ تویسرکان را با ۶۰ لیتر بر ثانیه به مدار آوردیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان در ادامه با اشاره به بازسازی و اصلاح شبکه‌های فرسوده آبرسانی، بیان کرد: ۱۰۶ مخزن در حوزه روستایی و ۱۰۰ مخزن در حوزه شهری نیز شست‌وشو شد.
وی همچنین درباره شیوع ویروس کرونا و افزایش مصرف آب در همدان، تأکید کرد: ظرفیت تولید آب ۳۰ درصد در متوسط استان افزایش یافت و شرکت آبفا همکاران خاموش مدافعان سلامت بودند.

حسینی‌بیدار در ادامه درباره طرح جدید مطرح شده از سوی هیات دولت، گفت: این برنامه با عنوان «طرح امید» کلید خورد. بر این اساس با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب و وزیر نیرو، طرحی در بخش آب ارائه و دو هفته پیش مصوب شد.
وی اظهارکرد: طبق این طرح، مشترکانی که یک سوم الگوی مصرف را رعایت می‌کنند از تعرفه صفر مصرف آب و فاضلاب برخوردار می‌شوند و تعرفه قبوض آنها صفر خواهد شد، بر این اساس در بخش شهری ۱۶ درصد مشترکان خانگی ما با ۵۶ هزار انشعاب مشمول این طرح خواهند شد.


حسینی‌بیدار اظهارکرد: چنانچه تأم


ین هر یک لیتر در ثانیه آب برای هر شهر یا استان با نرخ فعلی ۶۰۰ میلیون تومان برای دولت هزینه داشته باشد، اگر بتوانیم ۳۰ درصد آب ذخیره کنیم، کمک خوبی به کل جامعه خواهد شد. در بخش روستایی نیز با اجرای این طرح، ۹ درصد مشترکان خانگی با ۲۱ هزار انشعاب شامل این بخشودگی می‌شوند.

وی به کیفیت آب در استان همدان اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر شرکت آب و فاضلاب استان یک آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست در استان دارد و این را به جرأت می‌توان گفت که از لحاظ کیفیت هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.


رفع مشکل روستاهای تحت‌پوشش


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان درباره مجموعه اقدامات انجام‌شده در زمینه مشکلات آب قهاوند، تصریح کرد: خوشبختانه آب قهاوند پایداری خاص خود را دارد و با جدیت مشکلات موجود برطرف شده است. ضمن اینکه در بخش فاضلاب نیز مطالعات فاز نخست انجام شده که به‌زودی برای تصویب تقدیم می‌شود و امسال یا سال آینده شبکه فاضلاب این شهر نیز اجرایی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه هیچ‌یک از روستاهای تحت پوشش شرکت آبفا شهر همدان مشکل آب ندارند، خاطرنشان کرد: همکاران شرکت آبفا اقدامات ویژه‌ای در بخش فاضلاب بالای سد در دستور کار دارند به‌طوری‌که شبکه تصفیه‌خانه روستای سیمین انجام شده و در بهمن ماه افتتاح خواهد شد.


پوشش ۹۵ درصدی فاضلاب همدان


حسینی‌بیدار در بخش دیگری درباره مجموعه اقدامات انجام‌شده در حوزه فاضلاب نیز گفت: با توجه به تلاش مجموعه مدیران ارشد نمایندگان استان همدان گام‌های ویژه‌ای در بحث فاضلاب برداشته شد که جمعیت تحت‌پوشش همدان در این زمینه را به ۹۵ درصد می‌رسانیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان در پایان یادآور شد: درحال‌حاضر، ۹۸ درصد جمعیت حاشیه شهر همدان زیر پوشش خدمات فاضلاب هستند در حالی‌که این عدد در کشور ۵۰ درصد و در استان ۷۶ درصد است.
    


چاپ