در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت در استان فارس انجام شد

تجلیل از صمت به‌عنوان رسانه برتر

آیین سالانه گرامیداشت روز ملی صنعت به همت خانه صنعت، معدن و تجارت فارس برگزار شد و از روزنامه صمت به‌عنوان رسانه برتر روز ملی صنعت معدن تجلیل به عمل آمد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در این آیین اظهارکرد: در شرایط سخت و طاقت‌فرسای موجود که تحریم‌ها و کرونا نفس اقتصاد را گرفته‌اند، حفظ حیات یک بنگاه اقتصادی و تلاش یک صنعتگر، مولد یا صادرکننده به منزله ساختن یک عبادتگاه است.


ارزیابی واحدهای نمونه


در این آیین، سهراب شرفی با اشاره به تجلیل از ۷۲ واحد نمونه در حوزه صنعت، طراحی مشاغل و خدمات فنی‌مهندسی، اظهارکرد: ارزیابی این واحدهای نمونه براساس فاکتورهای ایجاد اشتغال، حفظ نیروی کار، حفظ یا افزایش میزان صادرات انجام شده است. وی ادامه داد: در فضای سخت موجود که حاکمیت، دولت و واحدهای صنعتی و تولیدی ما با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، برخی صنعتگران و صادرکنندگان توانسته‌اند آمار اشتغال و صادرات خود را خفظ کرده یا افزایش دهند؛ این کار بزرگی است که برگزاری همایش‌ها و آیین‌هایی از این دست نمی‌تواند پاسخگوی آن بوده و اهمیت آن را تفسیر کند. 

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ما تنها بر حسب وظیفه مراسم تقدیر از برگزیدگان حوزه صنعت را با توجه به محدودیت‌های کرونایی برگزار کردیم، گفت: ما علاقه‌مند به برگزاری آیینی در خور تلاشگران این حوزه در فضایی بزرگ و با حضور جمعیتی کثیر بودیم اما سلامتی این منتخبان و سایر عوامل اجرای مراسم برای ما در مرتبه نخست اولویت بود و از این‌رو به اجبار به برگزاری مراسمی مختصر بسنده کردیم. 
شرفی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه به‌زودی شاهد برچیده شدن بساط کرونا و پیدایش شرایط سفید آرامش باشیم، اظهارکرد: در این صورت به‌طور قطع همایشی با شکوه برای قدردانی از این تلاشگران با حضور مسئولان ملی و استانی برگزار خواهد شد.


مشکلات گریبانگیر تولید و صادرات


وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که گریبان صنعت، تولید و صادرات را گرفته، عنوان کرد: متاسفانه امروز پنجه‌های تیز بروکراسی در بدن صنعت و تجارت ما فرو رفته و صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه برای فعالان اقتصادی مبدل به کابوسی زجرآور شده و رمق آنها را گرفته است. 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین به یک‌سو نگری و تصویب قوانین مازاد و ناکارآمد از سوی مجلس و اجرای آن از سوی دولتمردان وقت، اشاره و این قوانین را عامل باعث کند یا متوقف شدن فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرد.


اصلاح قوانین مازاد و کهنه تجارت


شرفی با عنوان اینکه باید دست از اجرای قوانین مازاد و کهنه تجارت برداشته شود، اظهارکرد: اگر در مسیر تسهیل شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی گام‌های موثری برداشته نشود و ورود شجاعانه‌ای به این میدان نداشته باشیم باید منتظر شرایطی سخت‌تر از شرایط موجود باشیم. وی تاکید کرد: متاسفانه امروز به موازات تمام مشکلات داخلی و معضلات مرتبط با تحریم، قوانین کهنه نیز عاملی برای از کار افتادن چرخ‌های اقتصاد شده است. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت فارس به نقش قوه مقننه در بروز مشکلات گریبانگیر فعالیت‌های تولیدی و صنعتی اشاره کرد و گفت: مجلس ما در مرحله نخست موظف به وضع قوانین درست و کارآمد و در مرحله دوم موظف به نظارت دقیق بر اجرای این قوانین و عملکرد دولت است. وی افزود: مهارت قانون‌گذاری اصل مهمی است که در طول سال‌های گذشته از آن غفلت شده است. امروز دیگر وقت آن رسیده که مجلس به قید فوریت برای حذف قوانین مازاد اقدام کند و میراث ناخوشایند ۴۰ ساله را کنار بگذارد.


شرفی در ادامه اظهارکرد: تاسف برانگیز است که چشم اقتصاد ما باید به کشوری که نگاه خصمانه به ما دارد، باشد. کار ما به‌جایی رسیده که باید منتظر جابه‌جایی صاحبان کرسی در یک کشور دیگر باشیم تا شاید تاثیر مثبتی از این جابه‌جایی شامل حال اقتصاد ما شود. 
وی خاطرنشان کرد: نبود قوانین‌کارآ، نبود دانش اقتصادی و اعمال روش‌های نامطلوب یک‌سویه از سوی دولت سرنوشت ما را به شرایط خارج از کشور رقم زده و ایجاد شرایطی این چنین را باعث شده است. در ادامه بخشی از مراسم به تجلیل از رسانه‌ها اختصاص یافت که براساس رأی شورای داوران خانه صنعت، معدن و تجارت، روزنامه صمت به‌عنوان رسانه برتر معرفی و لوح و تندیس رسانه برگزیده به قاسم توانایی، سرپرست این روزنامه در استان فارس تقدیم شد.


ضرورت شناسایی ظرفیت‌ها


در ادامه مراسم رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: در سالی که به‌نام جهش تولید نامگذاری شده، توجه به شناسایی ظرفیت‌های صنعتی، معدنی و تجاری برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در این استان امری ضروری است. 

حمیدرضا ایزدی بیان کرد: توسعه بازارهای داخلی و خارجی، گسترش صادرات غیرنفتی و بهره‌مندی از فناوری روز جهان در تولید، فرآوری و بسته‌بندی مناسب و برندسازی از جمله مواردی است که باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب مورد توجه جدی قرار گیرد. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: هم‌اکنون، حدود ۴ هزار واحد صنعتی و معدنی در سطح استان فعال هستند که باید به‌طور جدی از این تولیدکنندگان، صادرکنندگان و فعالان اقتصادی حمایت شود.
ایزدی اضافه کرد: بخش صنعت و معدن مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد کشور است و تأثیر شگرفی در افزایش تولید ناخالص داخلی دارد. وی استان فارس را دارای قابلیت‌ها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه‌ای در توسعه فعالیت‌های اقتصادی دانست و افزود: در حوزه صنعت و معدن طرح‌های صنعتی متعددی در حال انجام هستند.

وضعیت پروانه‌های بهره‌برداری نیز به‌دلیل توجه دولت به بخش تولید، وضعیت مناسب‌تری را نسبت به قبل دنبال می‌کند و صدور پروانه‌های بهره‌برداری نیز روند افزایشی را به‌دنبال داشته است. 
ایزدی با تأکید بر فرآوری محصولات با بهره‌گیری از فناوری و تجهیزات روز جهان در امر تولیدات با کیفیت و در راستای ارزش‌افزوده بالا، تصریح کرد: حرکت از خام‌فروشی به سمت تولید محصولات تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی مکانیزه برای تصرف بازارهای جهانی، مهم‌ترین رسالت بخش صنعت و معدن استان فارس به‌شمار می‌رود.


چاپ