اصفهان؛ هر یکشنبه- یک افتتاح

قفل توقف پروژه‌ها شکست

شهردار اصفهان گفت: طرح بازسازی ۷۰۰ اتوبوس شهری را در دست اجرا داریم و قرارداد بازسازی ۱۸۰ اتوبوس منعقد شده و ۱۵۰ دستگاه اتوبوس بازسازی‌شده به عرصه خدمت می‌آید که در شأن مردم خواهدبود.

به‌گزارش صمت از اصفهان، قدرت‌اله نوروزی در برنامه زنده رادیویی «شهر پرسشگر، شهردار پاسخگو» با اشاره به اینکه ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی بود، اظهارکرد: فرهنگ عمومی سیمای شهر و سیمای کشور را انعکاس می‌دهد و بازتابی از رفتارهای ما در اذهان مردم آینده شهر و مردم شهرهای دیگر است؛ فرهنگ عمومی باید راهکار عبور از مشکلات را ارائه دهد و در شهر ما این کار شدنی است. 

وی با بیان اینکه، هر یکشنبه یک افتتاح در شهر داریم و تاکنون به این قولی که به مردم داده‌ایم، خللی وارد نشده، گفت: هرچه به پایان سال نزدیک می‌شویم، پروژه‌های بزرگ شهر افتتاح می‌شوند و خدمات بیشتری به عموم شهروندان ارائه می‌شود. در همین راستا، مراسم بهره‌برداری از پروژه مرکز نمایشگاه بزرگ اصفهان برگزار شد. 

شهردار اصفهان با بیان اینکه این مکان، جایگاه مهمی است، چراکه که همه تجار، بازرگانان، صاحبان حرف و تولیدکنندگان آرزو داشتند در اصفهان صاحب چنین جایگاهی شویم، افزود: وجود نمایشگاه بین‌المللی یک شاهراه برای سرعت گرفتن اقتصاد هر شهر، منشأ تحول در اشتغالزایی و در نهایت شادابی برای شهر است.

وی گفت: ۳ سال پیش وقتی این نیاز را احساس کردیم و قفل توقف پروژه را شکستیم، کل سرمایه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان ۴۰ میلیارد تومان بود و ۱۵ درصد پروژه انجام شده بود اما با افزایش سرمایه شرکت به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان، حدود ۲۲۰ میلیارد تومان برای پروژه نمایشگاه هزینه‌شده و طرح با کیفیت و سرعت پیش رفت که در این راستا ۱۱۴ میلیاد تومان از هزینه از سوی شهرداری و ۸۳ میلیارد تومان از سوی اتاق بازرگانی استان تامین شد. نوروزی با بیان اینکه در این پروژه ۲۱۰ قرارداد با پیمانکاران داشتیم و کارها توزیع شد، تصریح‌کرد: با رعایت پروتکل‌ها این پروژه بهره‌برداری شد. 

افتتاح پروژه‌های بزرگ 

وی ادامه داد: در آینده نزدیک باز از این نوع طرح‌ها در شهر افتتاح می‌شود، چراکه پروژه‌ها یکی پس از دیگری در دست تکمیل و در آستانه بهره‌برداری برای شهروندان است. هم‌اکنون سالن گلستان شهدا آماده است و پل شهید سلیمانی با همکاری و کار ۳ نوبته و نیز تامین امکانات تا پایان سال به پایان می‌رسد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: این طرح با ۳ میلیون مترمربع سطح زیربنا، ۲ کیلومتر طول و یک و نیم کیلومتر عرض تنها با اراده و عزم مدیران و پیمانکاران قابل تحقق است و امیدواریم مانعی خارج از اراده جلوی پای ما ایجاد نشود.

وی افزود: در هر منطقه شهر اصفهان یک خیابان را برای پیرایش شهری در نظر گرفته‌ایم و برخی مناطق در این طرح جلوتر هستند، چون کسبه همکاری بیشتری کردند و از تمام کسبه درخواست همکاری داریم تا این پروژه پایلوت را اجرایی کنیم و این همه زیبایی در شهر اصفهان نباید با نازیبایی یک خیابان، ذهن بیننده را مخدوش کند.

نوروزی افزود: پاتوق‌های شهری هم در منطقه یک و ۹ در حال اجراست تا امکانات اولیه برای تبادل افکار و گفت‌وگو در یک محیط سالم داشته باشیم. 

برنامه برای کاهش تردد شهری 

وی گفت: به‌دنبال این هستیم خودروها در شهر کم شود، چراکه هرچه خودرو کمتر شود تردد آسان‌تر می‌شود؛ همچنین اتوبوس‌های بازسازی‌شده وارد چرخه می‌شود که در این زمینه طرح بازسازی ۷۰۰ اتوبوس را در دست اجرا داریم و قرارداد بازسازی ۱۸۰ اتوبوس منعقد شده و ۱۵۰ دستگاه بازسازی شده به عرصه خدمت می‌آید که در شأن مردم خواهد بود. 

شهردار اصفهان افزود: هر خودرو که از شهر حذف می‌شود با دوچرخه جایگزین می‌شود که در این زمینه زیرساخت‌های دوچرخه فراهم می‌شود؛ یکی از این زیرساخت‌ها ایجاد یک حلقه بزرگ از مسیر دوچرخه سواری در اصفهان است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه فرعی و اصلی در اصفهان داریم که ۷۷۷ کیلومتر از این مسیر تبدیل به مسیر دوچرخه می‌شود، در همین زمینه شورای ترافیک شهر برگزار و یکی از بحث‌های آن انتخاب بهترین و ایمن‌ترین مسیر برای دوچرخه‌سواری بود، چراکه اصفهان از لحاظ جغرافیایی مسطح است و می‌تواند به گذشته با فرهنگ عمومی دوچرخه‌سواری برگردد و امروز با هدف کاهش آلودگی و ترافیک قصد انجام این کار را داریم.

نوروزی افزود: نگاه ما به دوچرخه ابزاری برای حل مشکلات مردم است و حاشیه‌های دیگر کار ما نیست، بلکه ما قصد داریم راه‌ها ایمن‌تر و رسیدن به مقصد امن‌تر شود. وی با بیان اینکه امسال تعریض و نورپردازی برخی پل‌های روی رودخانه زاینده‌رود را در دستور کار قرار می‌دهیم، گفت: در همین راستا، ساماندهی پل‌های فلزی و فردوسی برای جذب گردشگر برای تسهیل تردد انجام می‌شود.


چاپ