در جلسه‌ شورای تامین شهرستان مبارکه و مدیرعامل فولاد مبارکه تاکید شد

همکاری برای توسعه پایدار منطقه

در جلسه‌ای با حضور اعضای شورای تأمین شهرستان مبارکه و مدیرعامل فولاد مبارکه، بر توسعه همکاری‌های طرفین به‌منظور توسعه پایدار منطقه تأکید شد. 

به‌گزارش صمت از فولاد مبارکه، در این جلسه که در محل برگزاری جلسات کمیته مدیریت فولاد مبارکه برگزار شد، اصغر هدایت، فرماندار این شهرستان، هدف حضور خود و سایر همراهان را تقویت همکاری‌های دوجانبه شهرستان و فولاد مبارکه مطرح کرد و گفت: خوشبختانه امروز فولاد مبارکه بیش از هر زمان دیگر برای منطقه و کشور موجب برکت است و علاوه بر بخش صنعت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی نیز به‌خوبی ایفای نقش کرده است.

در ادامه این جلسه، حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن خیرمقدم به مهمانان و استقبال از طرح‌های پیشنهادی گفت: جایگاه فولاد مبارکه جایگاه ملی است، اما این امر هیچ‌گاه باعث نشده ایفای نقش منطقه‌ای شرکت تحت‌تأثیر قرار گیرد. فولاد مبارکه به‌خوبی از اهمیت تعامل با شهرستان آگاهی دارد و در عمل هم نشان داده با مسئولان و نهادهای شهرستان همکاری و همراهی خوبی داشته است. فولاد مبارکه معتقد است تمامی تعاریف قانونی باید مورد توجه قرار گیرد و رعایت شود، چون ارتباطات منطقه‌ای کمک می‌کند کارمان را درست‌تر انجام دهیم. وی درباره پیشنهاد پروژه احداث کارخانه بازیافت اظهارکرد: این پروژه باید توجیه داشته باشد و میزان مواد باید به حد کافی برسد. باید منطقه‌ای عمل شود تا کارخانه توجیه اقتصادی داشته باشد. ازآنجاکه بازیافت زباله «تر» می‌تواند به بهبود بهداشت و محیط‌زیست منطقه کمک کند، فولاد مبارکه بدون اینکه دنبال سود و مشارکت باشد و عمدتا با هدف بهبود فرآیندهای زیستمحیطی و کمک به توسعه پایدار، این طرح را مورد مطالعه قرار خواهد داد. وی درباره پیشنهاد استفاده از سرباره‌های فولاد مبارکه در تولید جداول بتنی برای شهرداری‌ها نیز گفت: این شرکت هیچ مشکلی با این طرح نداد اما باید به خاطر داشته باشیم در نحوه استفاده از سرباره، سازمان تحقیقات مسکن متولی امر است که قانون به او اجازه داده بخشنامه صادر کند و متقاضیان می‌توانند از این سرباره برای زیرسازی و جاده‌سازی استفاده کنند. اگر شهرداری‌های منطقه بخواهند و بتوانند از سرباره استفاده کنند، فولاد مبارکه هیچ مشکل ندارد اما برای کاربری که در این جلسه مطرح شد و برای قانونی شدن آن، فقط مرکز تحقیقات تهران اجازه دارد پیگیر این مسئله باشد. 

نظر مثبت فولاد مبارکه در زمینه توسعه گردشگری منطقه و حل مسائل ترافیکی شهرستان از دیگر مباحثی بود که مدیرعامل شرکت در این جلسه، ضمن ارائه راه‌حل، به آنها پرداخت. وی تصریح کرد: فولاد مبارکه جایگاهی ملی دارد؛ بنابراین انتظار می‌رود در برخورد با مسائل این شرکت با نگاه محلی رفتار نشود. برداشت آب این شرکت در سال ۱۳۷۲که ۲.۳ میلیون تن تولید داشته۲۰ میلیون مترمکعب آب، یعنی حدود یک درصد از کل آب زاینده‌رود بوده و خوشبختانه امروز نیز با رویکردهای استفاده بهینه از منابع آبی و انرژی، با تولید ۷.۲ میلیون تن و سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در جمع‌آوری و تصفیه پساب‌های شهری و صنعتی داشته، همچنان ۲۰میلیون مترمکعب برداشت آب دارد و فولاد مبارکه هیچ‌گاه خود را فارغ از مسائل منطقه‌ای نمی‌داند. وی تصریح کرد: ارتباطات شرکت و منطقه پیرامون باید مانند گذشته و حتی نزدیک‌تر و صمیمانه‌تر از گذشته باشد تا اهداف مشترک تأمین شود. 

همچنان‌که فولاد مبارکه با شیوع کرونا به یاری مسئولان و هم‌میهنان شتافت، انتظار می‌رود مسئولان نیز این شرکت را در تنگناهایی مانند اجرای پروژه نورد گرم شماره ۲ یاری دهند.

 

 


چاپ